Po wyborach w Czechach: Partia Babiša gotowa przejść do opozycji?

czechy-andrej-babis-wybory-parlamentarne-pandora-papers-turow-kopalnia-spor-polska-unia-europejska-ano-piraci-grupa-wyszehradzka-orban

Premier Czech Andrej Babiš / Zdjęcie: © European Union 2020 [EUCO Newsroom]

Partia ANO dotychczasowego czeskiego premiera Andreja Babiša, która w minioną sobotę nieznacznie przegrała wybory parlamentarne, jest gotowa zrezygnować z tworzenia rządu i przejść do opozycji po tym, potwierdziło kilku wysokich rangą członków ugrupowania.

 

 

ANO nie chce blokować przekazania władzy nowemu rządowi, tym bardziej, że zwycięska centroprawicowa koalicja SPOLU wraz z centrolewicowymi Piratami i Burmistrzami podpisały już memorandum o współpracy. Wszystkie pięć ugrupowań w przypadku zawarcia koalicji miałoby łącznie 108 mandatów w 200-osobowej Izbie Poselskiej.

Jednocześnie Babiš poinformował wczoraj, że prezydent Miloš Zeman obiecał powierzyć misję stworzenia rządu właśnie jemu. „Mówił to wielokrotnie. I teraz to ode mnie zależy, czy przyjmę tę nominację, czy nie”, stwierdził premier.

Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana ze względu na poważne problemy zdrowotne Zemana. Prezydent przebywa obecnie w szpitalu wojskowym i nie jest w stanie zajmować się nominacją nowego gabinetu. Jak poinformował jego rzecznik, prezydencka kancelaria ma dziś wydać oficjalne oświadczenie w sprawie wyborów i przyszłego rządu.

Tymczasem czeski Senat ma wątpliwości, czy stan Zemana w ogóle pozwala mu na wykonywanie obowiązków. Przewodniczący izby Miloš Vystrčil z należącej do zwycięskiej koalicji SPOLU Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) zapowiedział, że zwróci się do kancelarii prezydenta o więcej informacji na temat jego zdrowia.

W przyszłym tygodniu senacka komisja konstytucyjna ma omówić bieżącą sytuację i zastanowić się nad następnymi krokami. Eksperci ds. prawa konstytucyjnego sugerują, że czeski parlament może uruchomić art. 66 konstytucji i przegłosować uchwałę o niezdolności prezydenta do wykonywania swoich obowiązków.