Chińskie tournée po wyszehradzkich stolicach

Spotkanie z Wangiem Yi, źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, fot. Krystian Maj

Spotkanie z Wangiem Yi, źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, fot. Krystian Maj

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi odbył tygodniową podróż po Europie Środkowo-Wschodniej. Wizyty w państwach Grupy Wyszehradzkiej miały na celu zdobycie poparcia dla Inicjatywy Pasa i Szlaku.

 

 

„Podróż Wanga miała na celu wzmocnienie pozycji Chin w Europie w obliczu poczucia zaniedbania przez największe państwa europejskie, które odczuwają kraje Europy Środkowo-Wschodniej – oznajmił Zhao Junjie, analityk ds. stosunków Chin i UE w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

„Polska i Węgry to kluczowe państwa Europy Środkowo-Wschodniej, dlatego praca nad stosunkami bilateralnymi może przyczynić się do zwiększenia wpływu w całym regionie” – dodaje ekspert.

Wzrost znaczenia Chin w państwach V4 ma być z perspektywy Pekinu korzystne w przypadku, gdyby nowe przywództwo UE przyjęło wrogie podejście względem azjatyckiego rywala. Ursula von der Leyen, kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej, ostrzegła już bowiem przed negatywnym wpływem Chin na UE. Podkreśliła jednak jednocześnie, że zjednoczona Europa jest największym partnerem gospodarczym Pekinu.

UE otwiera nowe pole rywalizacji z Chinami

Unia Europejska chce przełamać monopol Chin na dostawy i przetwarzanie metali ziem rzadkich. Są one niezbędne do produkcji nowych technologii, takich jak smartfony czy światłowody.
 

W ubiegłym tygodniu w Brukseli powstała nowa organizacja mająca ułatwić dostęp do rzadkich zasobów we wszystkich …

Warszawa: kurtuazyjnie, bez deklaracji

Pierwszym państwem, które odwiedził Wang była Polska. W dniach 8-9 lipca spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą. Wang wziął także udział w II posiedzeniu Polsko-Chińskiego Komitetu Międzyrządowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele 15 ministerstw ds. gospodarczych, finansowych, rolnych i transportu.

Do głównych tematów dwustronnego spotkania Wang-Czaputowicz należały stosunki polityczne, współpraca gospodarcza oraz relacje z USA. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że „najważniejszym wyzwaniem w relacjach polsko-chińskich pozostaje brak zrównoważonej współpracy gospodarczej”. Wang przyznał, że Chiny chcą importować więcej towarów z Polski. Mimo że w trakcie rozmów nie padły przełomowe deklaracje, ministrowie zapowiedzieli organizację kolejnego Forum Regionalnego Polska-Chiny. W ramach tej formuły spotykają się przedstawiciele władz, samorządów, biznesu, nauki i kultury. Jak dotąd odbyły się cztery takie spotkania.

Premier Morawiecki: Osiągnęliśmy założone cele

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył wczoraj po zakończeniu unijnego szczytu, że polska delegacja osiągnęła swoje cele – przede wszystkim udało się zablokować, wspólnie z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej i Włochami, kandydaturę Fransa Timmermansa na szefa KE.

Spotkanie z Morawieckim miało charakter jedynie kurtuazyjny. Zarówno strona polska, jak i chińska nie opublikowała dłuższego komunikatu dotyczącego tematyki rozmów.

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy donosi, że dialog między politykami skupiał się na współpracy gospodarczej i w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Nie padły żadne zapowiedzi wspólnych działań.

Mimo braku przełomu wizyta Wanga była dobrą okazją do rozwiązania spornych kwestii, które pojawiły się między państwami w ostatnim czasie. „Wszechstronne strategiczne partnerstwo”, o którym mówili Duda i XI Jinping, nie jest na razie rozwijane. Sytuacja pogorszyła się w listopadzie 2018 r., kiedy podczas konferencji w Hamburgu premier Morawiecki postawił Chiny na równi z Rosją, uznając je za państwo, które rzuca wyzwanie wolnemu światu.

Z kolei w styczniu 2019 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby podejrzane o współpracę z chińskim wywiadem, które pracowały dla chińskiej firmy Huawei. Polski rząd zaczął ostrożnie pochodzić do działań koncernu w Polsce. Przełomowa może okazać się inwestycja Huawei w rozwój sieci 5G w Polsce o wartości 3 mld zł, którą zapowiedział przedstawiciel polskiego oddziału Ryszard Hordyński.

Chińskie 5G od soboty w Hiszpanii

Od soboty w Hiszpanii dostępna będzie sieć 5G. To efekt porozumienia koncernu Huawei z działającym na tamtejszym rynku brytyjskim operatorem Vodafone. Tymczasem stowarzyszenie operatorów telefonii komórkowej (GSMA) ostrzega, że bez firm z Państwa Środka wdrożenie 5G w Europie będzie droższe …

Bratysława: wielostronna współpraca i obawy o prawa człowieka

10 lipca Wang spotkał się z prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą i ministrem spraw zagranicznych i europejskich Miroslavem Lajčákiem. Wang jest pierwszym zagranicznym politykiem, którego Čaputova gościła w Bratysławie, odkąd miesiąc temu objęła urząd prezydenta Słowacji. „Odzwierciedla to wagę, jaką Słowacy przywiązują do stosunków słowacko-chińskich” – wyznała prezydent.  

Mając na uwadze 70. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między państwami, Čaputova podkreśliła poszanowanie dla chińskiej suwerenności i wyraziła chęć pogłębienia praktycznego wymiaru współpracy na różnych polach. W związku z tym zachęciła stronę chińską zarówno do zwiększenia inwestycji na Słowacji, jak i do współpracy w reagowaniu na zmiany klimatu.

Čaputová zaprzysiężona na prezydenta Słowacji

Zuzana Čaputová została zaprzysiężona na prezydenta Słowacji. Liberalna polityk objęła urząd prezydenta jako pierwsza kobieta w historii tego kraju i piąta głowa państwa wybrana w bezpośrednich wyborach. Jest także pierwsza kobietą-prezydentem kraju należącego do Grupy Wyszehradzkiej.

Nie obyło się jednak bez kontrowersji. W czasie spotkania Čaputova wyraziła zaniepokojenie „w związku z pogorszeniem sytuacji w zakresie ochrony praw człowieka, aresztowaniami prawników i aktywistów oraz sytuacją mniejszości etnicznych i religijnych”.

W trakcie rozmów z ministrem Lajčákiem Wang podkreślił, że wszystkie państwa V4 są tak samo istotne dla Chin. Oznajmił, że ChRL nie będzie podążała dawną ścieżką hegemonii, a zaangażuje się w budowanie wspólnej przyszłości na drodze współpracy międzynarodowej. Według Wanga Chiny pragną zacieśniać relacje ze stroną słowacką i rozwijać Inicjatywę Pasa i Szlaku. W odpowiedzi na to Słowacja zadeklarowała kontynuację polityki jednych Chin. Ministrowie omawiali również aktualne wyzwania międzynarodowe i regionalne, będące przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Nowa prezydent Słowacji z wizytą w Polsce 

Polityka europejska i obecne wyzwania stojące przed UE, a także współpraca dwustronna i regionalna, to tematy, którym mają być poświęcone dzisiejsze rozmowy prezydentów Polski i Słowacji: Andrzeja Dudy i Zuzany Čaputovej w Warszawie – zapowiedziały służby prasowe polskiego prezydenta.

Budapeszt: zacieśnianie współpracy gospodarczej

W czasie konferencji prasowej po piątkowym spotkaniu Wanga z ministrem spraw zagranicznych Węgier Peterem Szijjarto, ze strony węgierskiej padło stwierdzenie, że „stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne między państwami są bardzo dobre”. Szijjarto dodał, że Chiny, które są głównym partnerem Węgier spoza UE i postrzegają Budapeszt jako atrakcyjne miejsce inwestycji. Jego zdaniem Pekin pomaga gospodarce węgierskiej „wejść na nowy poziom”.

Węgry były pierwszym państwem UE, które podpisało umowę dwustronną w sprawie Inicjatywy Pasa i Szlaku. Dla Budapesztu jest to w dalszym ciągu „fundament nowej euroazjatyckiej współpracy”. O wielowymiarowym charakterze współdziałania ma, zdaniem Szijjarto, świadczyć „uruchomienie bezpośrednich lotów między Węgrami a Chinami oraz rozpoczęcie przygotowań dwóch chińskich banków do wejścia na rynek węgierski”.

Grupa Wyszehradzka wspiera europejskie aspiracje Bałkanów Zachodnich

Wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej popierają rozszerzenie Unii Europejskiej i NATO. Choć wsparcie to nie zawsze odnosi się do Ukrainy czy Kosowa, widać je szczególnie w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó “im więcej państw należy …

Do osiągnięć rozmów należy uzgodnienie szczegółów umowy kredytowej w sprawie modernizacji linii kolejowej między Budapesztem a Belgradem. Minister spraw zagranicznych Węgier podkreślił, że współpraca z Chinami służy interesom Węgier, Europy Środkowo-Wschodniej, ale także UE jako całości. Za niesprawiedliwe uznał oskarżenia, zgodnie z którymi kooperacja z Chinami miałaby „zakłócać europejską jedność”.

W odpowiedzi na te zarzuty Wang nazwał Węgry „partenerem godnym zaufania” i zadeklarował dalsze wsparcie polityczne i ekonomiczne dla Budapesztu.

Szczyt UE-Chiny: Przełom w relacjach

Po miesiącach intensywnych negocjacji Unia Europejska i Chiny podpisały w Brukseli wspólną deklarację, w której zobowiązały się do przestrzegania zasad równorzędnego partnerstwa we wzajemnych relacjach gospodarczych. Pekin zobowiązał się w niej m.in. do znoszenia subsydiów dla swojego przemysłu.
 

Wymiana handlowa między …

Europejski tour częścią strategii dyplomatycznej

Wizyty w europejskich stolicach miały pokazać, że Chiny wspierają przyjazną, współdziałającą i otwartą społeczność międzynarodową. Stanowi to ważny element budowania wizerunku Pekinu. Praca nad poprawą opinii na temat Chin jest szczególnie ważna w czasie, gdy Parlament Europejski określił je mianem „największego rywala gospodarczego”.

W ciągu ośmiu lat odnotowano bowiem wzrost chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Europie z 84 milinów dolarów w 2008 r. do rekordowej liczby 42 miliardów dolarów w 2016 r. Niepokój UE wzbudza także działalność Huawei oraz Inicjatywa Pasa i Szlaku, które, zdaniem instytucji UE, dezintegrują Europę.