Čaputová zaprzysiężona na prezydenta Słowacji

Zaprzysiężenie nowej prezydent Słowacji Zuzany Čaputovej, źródło twitter Zuzana Čaputová

Zaprzysiężenie nowej prezydent Słowacji Zuzany Čaputovej, źródło twitter Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová została zaprzysiężona na prezydenta Słowacji. Liberalna polityk objęła urząd prezydenta jako pierwsza kobieta w historii tego kraju i piąta głowa państwa wybrana w bezpośrednich wyborach. Jest także pierwszą kobietą-prezydentem w kraju należącym do Grupy Wyszehradzkiej.

 

Podczas uroczystego posiedzenia parlamentu Zuzana Čaputová złożyła w sobotę (15 czerwca) wymagane konstytucją ślubowanie przed przewodniczącym Sądu Konstytucyjnego. Obok parlamentarzystów obecni tam byli członkowie rządu, zagraniczni dyplomaci oraz przegrani kandydaci z marcowych wyborów prezydenckich.

Słowacja: Zuzana Čaputová zdecydowaną faworytką II tury wyborów prezydenckich

Związana z liberalną i silnie pro-europejską partią Postępowa Słowacja Zuzana Čaputová może liczyć na 60,5 proc. poparcia. Jej rywal, popierany przez rządzącą socjaldemokratyczną partię Smer-SD unijny komisarz Maros Šefčovič, jest popierany przez na 39,5 proc. wyborców. Takie są wyniki ostatniego sondażu przed …

Media zwróciły uwagę, że na inaugurację nie zaproszono gości z zagranicy. Po zaprzysiężeniu prezydent otrzymała najwyższe odznaczenia państwowe, które na Słowacji z urzędu przysługują każdej głowie państwa.

W słowackim systemie prezydent ma jednak ograniczone kompetencje, m.in. mianuje premiera i – na jego wniosek – ministrów, ma prawo weta wobec ustaw uchwalonych przez Radę Narodową, ale nie ma inicjatywy ustawodawczej.

Oferuję wam rozum, serce i ręce

W inauguracyjnym przemówieniu nowa prezydent zapewniła, że chce służyć, a nie rządzić i podkreśliła konieczność zakończenia podziałów w społeczeństwie. “Oferuję wam swój rozum, serce i ręce” – oświadczyła.

Čaputová opowiedziała się za kierowaniem się na co dzień zasadami państwa prawa i podkreśliła znaczenie członkostwa kraju w UE i w NATO. “Możemy wyrażać nasze stanowisko wobec różnorodności, innej tradycji, innych doświadczeń i innych poglądów, nie naruszając wolności ani godności innych osób” – oświadczyła.

"Poważne problemy" z praworządnością na Słowacji i Malcie

Europosłowie poparli dużą większością głosów rezolucję, w której wskazali na naruszenia praworządności na Słowacji i Malcie. Chodzi m.in. o niezależność wymiaru sprawiedliwości czy korupcję na szczytach władzy. W rezolucji wspomniano także procedury prowadzone wobec Polski i Węgier.
 

Raport, który stał się …

Nowa prezydent Słowacji opowiedziała się także przeciw korupcji i nierówności wobec prawa. “W społeczeństwie istnieje wrażenie niesprawiedliwości, które przybiera dwie formy: głosów nawołujących do zmian, ale także do poczucia gniewu wobec systemu. Ten gniew jest usprawiedliwiony, ale jeżeli będziemy mu ulegać jako społeczeństwo, nie pomożemy sobie” – ostrzegła Čaputová zapowiadając, że podtrzyma swój niekonfrontacyjny styl polityki.

Słowacja: Biznesmen z zarzutem zlecenia zabójstwa Jána Kuciaka

Kontrowersyjny słowacki biznesmen Marián Kočner otrzymał zarzut zlecenia w ubiegłym roku zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który wielokrotnie pisał o podejrzanych interesach Kočnera. Jednocześnie śledczy wykluczyli wątek działającej na Słowacji ekspozytury włoskiej mafii, co również ujawnił zabity reporter.
 

Dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk Ján …

„Powiodło nam się”

W swoim inauguracyjnym wystąpieniu nowa prezydent odniosła się także do historii i miejsca Słowacji w strukturach europejskich. Zwróciła uwagę, że Słowacja poradziła sobie zarówno z rozpadem wspólnego państwa Czechów i Słowaków, jak i z niezbędnymi reformami ekonomicznymi, które umożliwiły krajowi – jako jedynemu z Grupy Wyszehradzkiej – członkostwo w strefie euro (Polska, Czechy i Węgry pozostają bowiem przy swojej walucie narodowej). Wymieniając sukcesy Słowacji, powtarzała: „Powiodło nam się”.

Na zakończenie Čaputová powiedziała „dziękuję” w językach mniejszości narodowych żyjących na Słowacji, w tym także w języku romskim. Podobnie zresztą zrobiła po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.

Msza częścią zaprzysiężenia

Częścią zaprzysiężenia była uroczysta msza święta Te Deum, którą odprawił w katedrze św. Marcina w Bratysławie arcybiskup Bratysławy Stanislav Zvolensky. Jest to o tyle godne uwagi, że – jak przypomnieli komentatorzy – niektórzy ze słowackich biskupów w trakcie kampanii wyborczej  uznali wspieranie liberalnej kandydatki za grzech. Jeszcze w drodze na inaugurację przejazdowi prezydent-elekt towarzyszyły zresztą nie tylko oklaski, ale i rozlegające się w tłumie okrzyki „hańba”.

Najpierw Praga, potem Bruksela

W pierwszą zagraniczną podróż Čaputová pojedzie w czwartek do Czech, co jest tradycyjnym kierunkiem dla nowo wybranych słowackich prezydentów (analogicznie robią czescy prezydenci, zaczynając od wizyty na Słowacji). W kolejnym tygodniu odwiedzi Brukselę.

Zuzana Čaputová

Przy okazji zaprzysiężenia media nowej prezydent Słowacji media przypomniały sylwetkę 45-letniej prawniczki, która zamiar kandydowania w wyborach prezydenckich ogłosiła w maju zeszłego roku. Wiceprzewodnicząca wtedy liberalnej partii Postępowej Słowacji (PS) nie była szerzej znana – współpracowała z organizacjami pozarządowymi i z urzędem miejskim w rodzinnym Pezinoku na przedmieściach Bratysławy.

Popularność zyskała dzięki zakończonej sukcesem 14-letniej walce przeciwko wysypisku śmieci w rodzinnej miejscowości – pokonała bowiem całą drogę prawną od sądu pierwszej instancji, przez Sąd Najwyższy, po europejski wymiar sprawiedliwości (otrzymała za to nagrodę Goldmana  nazywaną Noblem obrońców środowiska).

Współpracowała także ze stowarzyszeniem wspierającym obywateli w obronie ich praw i we współdecydowaniu o sprawach publicznych. Współpracę ze stowarzyszeniem przerwała, wkraczając do polityki.  W 2017 roku Čaputová przystąpiła do powstającej wówczas PS i została jej wiceprzewodniczącą. Zrezygnowała z tej funkcji po przejściu do drugiej tury wyborów prezydenckich.

W kampanii wyborczej nie kryła liberalnych poglądów, m.in. gotowości przyzwolenia na rejestrowane partnerstwa osób tej samej płci i na adopcję dzieci przez takie pary. Na krytykę w tej kwestii Čaputová odpowiadała, że są to jej osobiste przekonania, a nie program wyborczy. Mimo swoich poglądów w drugiej turze kampanii pokonała wiceszefa KE odpowiedzialnego za sprawy energetyczne, Maroša Šefčoviča otrzymując ponad 58 proc. głosów (Šefčovič  niecałe 42 proc.)

Słowacja: Zuzana Čaputová wygrywa wybory prezydenckie

Prezentująca liberalne poglądy i związana z pozaparlamentarną partią Postępowa Słowacja prawniczka Zuzana Čaputová wygrała II turę wyborów prezydenckich. Będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii Słowacji. I w całej Grupie Wyszehradzkiej.
 

Zuzana Čaputová zdobyła w II turze głosowania 58,3 proc. głosów. …

Media podały również, że nowa prezydent Słowacji przed rokiem się rozwiodła, ma dwie córki. Jej partnerem życiowym jest 52-letni muzyk, poeta, autor tekstów i fotograf Peter Konieczny. Na dwa tygodnie przed inauguracją Čaputová przyznała, że ich związek przeżywa trudności (Konieczny był jednak obecny podczas zaprzysiężenia, choć w pewnym oddaleniu od nowej prezydent).