Biały Dom: Mark Brzezinski nowym ambasadorem USA w Polsce

USA, Polska, Mark Brzezinski, Zbigniew Brzezinski, Joe Biden, Mosbacher, Trump, Obama

Mark Brzezinski, foto via [Wikipedia]

Ambasadorem USA w Polsce będzie Mark Brzezinski, ogłosił w środę Biały Dom. Syn Zbigniewa Brzezińskiego wcześniej był między innymi ambasadorem w Szwecji.

W środę (4 sierpnia) prezydent Joe Biden zdecydował, że Mark Brzezinski zostanie ambasadorem USA w Warszawie. Ogłosił to w oficjalnym komunikacie Biały Dom. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić amerykański Senat.

Ostatnim ambasadorem USA w Polsce była Georgette Mosbacher. Objęła ona stanowisko w sierpniu 2018 r. z nominacji prezydenta Donalda Trumpa. Mosbacher zakończyła swoją misję w styczniu 2021 r. Do czasu przyjazdu nowego ambasadora USA w Polsce interesy Stanów Zjednoczonych reprezentować będzie Bix Aliu jako chargés d’affaires ad interim.

USA: Gubernator Nowego Jorku miał molestować co najmniej 11 kobiet. Prezydent i Partia Demokratyczna wzywają go do dymisji

Większość najważniejszych polityków Partii Demokratycznej, do której Cuomo należy, wezwała go do odejścia. Podobnie zrobił prezydent Joe Biden.

Najpierw trzeba było przezwyciężyć impas nominacyjny

O tym, że kandydatem na ambasadora USA w Polsce jest syn polsko-amerykańskiego politologa „New York Times” poinformował już w maju. Ale, jak ustalił portal Onet, kandydaturę blokował polski rząd.

W ostatnich tygodniach trwał impas w sprawie Brzezińskiego. Polski MSZ wysłał pod koniec lipca do Waszyngtonu tzw. agrément, czyli zgodę na przyjęcie syna Zbigniewa Brzezińskiego w charakterze ambasadora Stanów Zjednoczonych. Mark Brzeziński ma przyjechać do Warszawy już w sierpniu, a jesienią oficjalnie objąć funkcję.

Polski rząd nie zgadzał się na przyjazd Marka Brzezińskiego do Warszawy w charakterze ambasadora USA. Powoływał się przy tym na obowiązujące w Polsce przepisy, zgodnie z którymi jest on obywatelem polskim, a to wyklucza objęcie funkcji dyplomaty obcego kraju w Polsce. Zażądał więc od Brzezińskiego, by zrzekł się polskiego obywatelstwa. Zainteresowany twierdził jednak, że nie może tego zrobić, gdyż nigdy go nie miał. Natomiast jego przełożeni mieli uznać działania polskiego rządu za próbę poniżenia kandydata na ambasadora.

W końcu jednak rządowi prawnicy znaleźli wyjście z przedłużającego się impasu odwołując się do umowy państw socjalistycznych z lat 60. o unikaniu podwójnego obywatelstwa. Dzięki temu można było udowodnić, że Mark Brzeziński wcale nie jest Polakiem tylko Czechem.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał w zeszłym tygodniu decyzję, zgodnie z którą syn Zbigniewa Brzezińskiego jednak nie jest obywatelem polskim, a przyszły ambasador zobowiązał się w specjalnym oświadczeniu, że nie będzie się od tej decyzji odwoływać.

USA rozszerzą program azylowy dla uchodźców z Afganistanu

Departament Stanu USA poinformował o rozszerzeniu programu azylowego dla Afgańczyków na kolejne grupy.

Kim jest Mark Brzezinski?

Mark Brzeziński to urodzony w 1965 r. prawnik, dyplomata i znawca amerykańskiej polityki zagranicznej. Biegle mówi po polsku. Od 2011 przez cztery lata był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji.

W 2008 r. Brzeziński był doradcą ds. polityki zagranicznej w kampanii prezydenckiej Baracka Obamy. Pracował m.in. w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu. Brzeziński jest doktorem nauk politycznych Uniwersytetu w Oksfordzie, spędził też w Polsce dwa lata jako stypendysta Fundacji Fulbrighta. Jest autorem wielu publikacji dotyczących Polski, Rosji oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Ojciec Marka, Zbigniew Brzeziński zmarł w 2017 r. Był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera, wcześniej doradzał też prezydentowi Johnowi F. Kennedy’emu. Był kawalerem Orderu Orła Białego.

Politycy z USA i Europy potępiają Nord Stream 2. Gazociąg "może posłużyć do dalszego szantażu Kijowa"

Autorzy oświadczenia przekonują, że Nord Stream 2 będzie dla Rosji „kolejnym narzędziem szantażu wobec Ukrainy”.