Belgia: Bruksela i Walonia zamykają przedstawicielstwo w Polsce. Powodem działania PiS

Belgia, Polska, Bruksela, Walonia, PiS, Luc Van BraekelFollow Elio Di Rupo

"Zamknięcie naszej oficjalnej reprezentacji politycznej to silny sygnał, który chcemy wysłać polskim władzom", napisano w oświadczeniu władz Walonii. Premierem tego regionu jest Elio Di Rupio (na zdj.) / Foto via flickr [Luc Van Braekel]

Belgijskie regiony Brukseli i Walonii zamykają swoje przedstawicielstwo w Warszawie. „Przez kilka lat autorytarne ekscesy obecnego rządu podważały rządy prawa”, napisali ich przedstawiciele.

 

 

„W związku z ostatnimi decyzjami rządzących w Polsce zdecydowaliśmy z Pierrem-Yves Jeholetem o zamknięciu na czas nieokreślony Delegacji Generalnej Walonia-Bruksela w Warszawie”, napisał na Twitterze premier Walonii (jednego z trzech regionów federalnych Belgii) Elio Di Rupo.

Zamknięcie przedstawicielstwa silnym sygnałem politycznym

„Przez kilka lat autorytarne ekscesy obecnego rządu podważały rządy prawa”, napisali we wspólnym oświadczeniu”, Elio Di Rupo i jego odpowiednik z Walonii-Brukseli Pierre-Yves Jeholet. „Ataki na niezawisłość sądownictwa, dyskryminacja osób LGBT, a także coraz częstsze ataki na wolność prasy to przykłady działań polskich władz, które zagrażają europejskim wartościom i które są sprzeczne z zasadami państwa prawa”, stwierdzili.

„Nie możemy tego zaakceptować. Zamknięcie naszej oficjalnej reprezentacji politycznej to silny sygnał, który chcemy wysłać polskim władzom”, napisano w oświadczeniu.

Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela reprezentuje oba regiony w takich dziedzinach jak kultura, sport, turystyka czy wymiany naukowe, zatrudnia siedem osób i zostanie zamknięte na czas nieokreślony, napisano w oświadczeniu władz regionu.

Więcej informacji: 

Fermeture de la Délégation Générale Wallonie-Bruxelles à Varsovie