Międzynarodowa konferencja Alternative Finance Forum

5 października w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbędzie się wyjątkowa, międzynarodowa konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z alternatywnymi formami finansowania. Alternative Finance Forum zgromadzi przedstawicieli instytucji finansowych, urzędników wysokiego szczebla, organów regulacyjnych oraz badaczy, a także ekspertów w dziedzinie alternatywnych form finansowania. Wydarzenie skierowane jest także do organizacji pozarządowych.

W czasie szeregu paneli i wystąpień polscy i zagraniczni eksperci będą poruszać tematy związane z innowacyjnymi technologiami finansowymi i alternatywami w dziedzinie finansów społecznych. Dyskusje dotyczyć będą także platform pożyczkowych online dla małego biznesu, crowdfundingu, platform pożyczkowych P2P, pieniędzy wspólnotowych, obligacji społecznych, banków społecznych, finansowania kobiet, rządowych platform wsparcia oraz reform politycznych dotyczących alternatywnych form finansowania

Udział w konferencji jest bezpłatny, a zainteresowani udziałem mogą zgłosić się wypełniając formularz dostępny na stronie wydarzenia: http://alternativefinanceforum.com/pl/.

Organizatorem konferencji jest Fundacja Microfinance Centre, globalna sieć zrzeszająca 106 instytucje mikrofinansowe z Europy i Azji Środkowej. Konferencja wspierana jest także przez Instytut Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB Institute), European Microfinance Network i Unię Europejską. Wsparcie komunikacyjne Forum zapewnia firma Attention Marketing specjalizująca się w doradztwie komunikacyjnym.

Technologia w służbie społeczeństwu

Od czasu globalnego kryzysu finansowego, alternatywne formy finansowania, obejmujące instrumenty finansowe i kanały dystrybucji wychodzące poza tradycyjny system finansowy, rozwijają się dynamicznie w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji – podkreśla Grzegorz Galusek, Prezes Fundacji Microfinance Centre, która organizuje konferencję – Od crowfundingu udziałowego po pożyczki społecznościowe dla klientów biznesowych i indywidualnych po crowfunding oparty na nagrodach, alternatywne formy finansowania dostarczają kredytów małym przedsiębiorstwom, zapewniają start-upom kapitał zalążkowy i kapitał podwyższonego ryzyka. Jednocześnie oferują konsumentom przejrzyste sposoby inwestowania lub pożyczania, promują kreatywność, wspierają innowacje, tworzą miejsca pracy i finansują wartościowe cele społeczne – mówi Galusek.

Jak podkreśla ekspert rozwój przełomowych technologii i mikrofinansowania pomaga wielu alternatywnym instytucjom finansowym w rzuceniu wyzwania obecnemu sektorowi finansowemu. Pojawiają się jednak pytania, do jakiego stopnia pożądany jest dalszy rozwój sektora i jakie są zagrożenia związane z taką dynamiką wzrostu.

– Kwestia niedostatecznych lub nadmiernych mechanizmów regulacji stanowi główny element debat prawnych. W tym kontekście kraje UE przyjęły różne systemy regulacyjne, które umożliwiają, ograniczają lub są neutralne w odniesieniu do alternatywnych instytucji finansowych – mówi Grzegorz Galusek z Microfinance Centre.