Zuckerberg: Facebook gotowy płacić w Europie wyższe podatki

Mark Zuckerberg, źródło: Flickr, fot. Anthony Quintano (CC BY 2.0)

Założyciel i prezes największego na świecie pod względem liczby użytkowników serwisu społecznościowego stwierdził podczas 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że Facebook jest gotowy płacić w Europie wyższe podatki, o ile nowe reguły opracuje OECD.

 

Mark Zuckerberg, który wziął udział w 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (14-16 lutego), oświadczył, że rozumie powstałe w państwach europejskich wątpliwości co do sposobu opodatkowywania zysków osiąganych na Starym Kontynencie przez cyfrowe i internetowe koncerny.

„Rozumiem, że planowane reformy mogą oznaczać, że będziemy musieli zapłacić więcej podatków w różnych krajach. Ale rozumiem też, że jest poczucie frustracji na temat tego, jak firmy technologiczne rozliczają się z podatków w Europie” – powiedział założyciel i prezes Facebooka.

Francja z własnym podatkiem cyfrowym

Nad projektem ogólnounijnego podatku cyfrowego pracowała Komisja Europejska poprzedniej kadencji, ale prace te nigdy nie weszły na zaawansowany poziom. Przedłużające się dyskusje zniecierpliwiły Paryż i Francja w lipcu ubiegłego roku wprowadziła własny podatek cyfrowy, nazywany nad Sekwaną „podatek Gafa” (GAFA to akronim powstały z pierwszych liter amerykańskich koncernów cyfrowych Google, Amazon, Facebook i Apple).

Francuski podatek obowiązuje każdy działający na francuskim rynku podmiot z branży cyfrowej, który osiąga globalne roczne dochody powyżej 750 mln euro, w tym co najmniej 25 mln euro rocznie we Francji. Taka firma musi zapłacić nowy podatek wynoszący 3 proc. dochodów z francuskiego rynku. Paryż wskazywał na to, że dzięki rejestrowaniu europejskich spółek w krajach o korzystniejszym systemie podatkowym (w Irlandii, Holandii czy Luksemburgu) wypracowane we Francji zyski są opodatkowywane gdzie indziej.

Nowe przepisy wywołały duże niezadowolenie Waszyngtonu (choć podpadają pod nie we Francji także firmy europejskie lub chińskiej) i USA zagroziły Francji wprowadzenie ceł odwetowych. Paryż szybko więc wprowadził system cyfrowych ulg podatkowych, ale pozostałe państwa członkowskie UE wyraźnie się amerykańskiej reakcji przestraszyły. USA uznały, że francuski podatek jest dyskryminujący wobec amerykańskich spółek.

Francja wprowadziła 3-proc. podatek dla cyfrowych gigantów

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która wprowadza tzw. podatek cyfrowy. Nazywany jest on nad Sekwaną GAFA, ponieważ dotyczył będzie najmocniej amerykańskich gigantów – Google, Amazona, Facebooka i Apple.
 

W ten sposób Francja chce rozwiązać problem unikania opodatkowania przez wielkie internetowe koncerny. …

OECD przedstawi swój projekt w lipcu?

O konieczności wprowadzenia podatku cyfrowego dużo mówił polski premier Mateusz Morawiecki, ale w drugiej połowie 2019 r. wyraźnie dało się zauważyć, że Warszawa straciła impet do działania w tej kwestii. Większość europejskich stolic wskazuje obecnie na Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) jako na ciało, które powinno opracować globalne rozwiązania dotyczące podatku cyfrowego. Ponadto członkiem tej organizacji są także USA.

Zuckerberg również opowiedział się za rozwiązaniem podatkowym opracowanym na forum OECD. Zapowiedział, że jego spółka ma też zamiar wesprzeć finansowo think-tanki zajmujące się znalezieniem satysfakcjonującego dla wszystkich rozwiązania tej kwestii. Według zapowiedzi OECD propozycja globalnego systemu podatkowego dotyczącego cyfrowych gigantów powinna być gotowa w lipcu.

Dodatkowy czas na rozwiązanie sporu Francji i USA ws. podatku cyfrowego

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire poinformował we wtorek (7 stycznia), że Francja i USA zamierzają w ciągu najbliższych 15 dni rozwiązać konflikt w sprawie wprowadzonego przez Paryż podatku cyfrowego.

 

 

Bruno Le Maire wyraził nadzieję, że obu krajom uda się uniknąć eskalacji …