Zgoda Brukseli na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu

Gazoport Świnoujście, źródło wikipedia Radosław Drożdżewski praca własna

Gazoport Świnoujście, źródło wikipedia Radosław Drożdżewski praca własna

Komisja Europejska zgodziła się na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu, który funkcjonuje od końca 2015 roku. Dzięki temu zdolności polskiego gazoportu do przyjmowania skroplonego gazu zwiększą się z 5 do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie.

 

Jednak największym gazoportem na Bałtyku (mniej więcej trzykrotnie większym od Świnoujścia) ma być wspólne przedsięwzięcie Gazpromu i Shella w rosyjskim porcie Ust-Ługa.

KE: Rozbudowa Świnoujścia zgodna z unijnym prawem

KE stwierdziła, że plany rozbudowy są zgodne z unijnymi regulacjami dotyczącymi pomocy państwa zwłaszcza na ochronę środowiska i energetykę. W ocenie unijnych urzędników polski projekt przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu w Polsce i państwach bałtyckich poprzez dywersyfikację dostaw i utworzenie nowych szlaków transportu gazu w regionie.

Pod koniec stycznia do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła 50. dostawa skroplonego gazu ziemnego LNG.

Wzmocniona współpraca Polski i USA w dziedzinie energii

Minister energii Krzysztof Tchórzewski i sekretarz ds. energii USA Rick Perry podpisali wczoraj (8 listopada) deklarację o wzmocnionej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Tego samego dnia PGNiG i Cheniere Marketing International podpisali 24-letnią umowę na zakup gazu ziemnego LNG.

KE zatwierdziła pomoc na budowę tego terminalu LNG w 2011 roku. Zwiększenie jego zdolności zostało potem włączone do listy projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania UE w ramach planu połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich (BEMIP).

Ponad 550 mln zł z UE na rozbudowę

Spółka Polskie LNG otrzyma 553 mln zł (128 mln euro) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (jednym z jego priorytetów jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego).

Terminal w Świnoujściu ma najwyższy spośród 22 lądowych terminali regazyfikacyjnych w Europie poziom wykorzystania, sięgający około 60 proc. mocy regazyfikacyjnych (w przypadku większości europejskich gazoportów średnia wynosi 30 proc.).

Terminal gazowy w Świnoujściu najbardziej obciążony w Europie?

W 2018 r. terminal LNG w Świnoujściu prawdopodobnie zostanie wykorzystany w ok. 60 proc. swoich możliwości przeładunkowych. Jeżeli ta prognoza się sprawdzi, to polski gazoport znajdzie się na czele tego typu obiektów na świecie pod względem stopnia wykorzystania. Będzie też …

Program rozbudowy polskiego terminalu zakłada zwiększenie mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych oraz budowę bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

Gazoport w Świnoujściu stanie się hubem dla krajów nadbałtyckich?

Gaz-System podjął decyzję o rozbudowie morskiej części terminala LNG w Świnoujściu. Do 2021 r. ma powstać drugie nabrzeże, umożliwiające na przykład bunkrowanie statków i przeładunek skroplonego gazu na mniejsze jednostki w celu rozwiezienia do mniejszych odbiorców nad Bałtykiem.

Drugie nabrzeże ma być gotowe w 2023 r.

Spółka Polskie LNG – operator terminala LNG w Świnoujściu – ogłosiła przetarg na wykonawcę drugiego nabrzeża dla statków w gazoporcie. Projekt, w którego realizacji bierze udział Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, ma być gotowy do połowy 2023 r.

Nowe nabrzeże zapewni terminalowi załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG (transshipment), załadunek bunkierek (jednostek dostarczających LNG na statki, napędzane tym paliwem) oraz możliwość bunkrowania (tankowania statków zasilanych LNG) na miejscu.

Dzięki nowym możliwościom – poinformowała spółka – terminal w Świnoujściu “odpowie na rosnące zapotrzebowanie rynku, a także (…) na szereg europejskich regulacji, w szczególności przepisów klimatycznych i środowiskowych, które wymuszają transformację w kierunku paliw niskoemisyjnych”.

W grudniu 2018 r. Polskie LNG rozpisało przetarg (ma się zakończyć jeszcze w tym roku) na trzy pierwsze elementy rozbudowy terminala, które mają zwiększyć jego przepustowość do 7,5 mld m sześc. gazu rocznie, poprawić elastyczność i rozszerzyć gamę dostępnych usług.

Budowę największego gazoportu na Bałtyku planuje Rosja

Na razie – nie chcąc zrezygnować z dominacji gazowej – Rosja zbudowała swój port LNG w Kaliningradzie. Kilkanaście dni temu w uroczystej inauguracji uczestniczyli m.in. prezydent Rosji Władimir Putin i prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

Rosja zainwestowała w to przedsięwzięcie, mimo wielu wcześniejszych wypowiedzi krytycznych pod adresem dostaw gazu skroplonego. Tymczasem jeszcze dwa lata temu szef Gazpromu krytykował pomysł angażowania się w LNG. Argumentował wtedy, że dostawy gazociągami są tańsze i stabilniejsze.

Trump stawia na nowe europejskie terminale LNG, ale Bruksela ma za mało funduszy

Prezydent USA Donald Trump oczekuje, że Unia Europejska sfinansuje budowę od 9 do 11 portów skroplonego gazu ziemnego (LNG), by wchłonąć ,,znacznie” więcej dostaw ze Stanów Zjednoczonych. Jednak obecne inwestycje UE w nowe przedsięwzięcia umożliwią sfinalizowanie tylko niewielkich projektów.
 

Podczas konferencji …

Na razie Marszałek Wasilewski

Marszałek Wasilewski – tak nazywa się pierwszy rosyjski terminal importowy LNG w Kaliningradzie – to w zasadzie na stałe zacumowany statek, chroniony od strony morza falochronem długości 728 metrów, który ma go zabezpieczyć przed największymi sztormami. Jest to jedyna tego typu konstrukcja w Rosji. Zbiorniki statku są w stanie zregazyfikować 3,7 mld m/sześc. gazu.

Mają do niego podpływać statki z gazem LNG, który będzie przerabiany na Wasilewskim, a potem tłoczony na ląd. Oznacza to nową drogę dla dostaw gazu do obwodu kaliningradzkiego. Dotychczas bowiem ta rosyjska enklawa była zasilana z gazociągu Mińsk-Wilno-Kowno-Kaliningrad – jedyną drogą dostaw gazu prowadzącą przez terytorium Unii Europejskiej.

Największy na Bałtyku – Baltic LNG

Jednak największym gazoportem na Bałtyku ma być Baltic LNG w Ust-Łudze (port w obwodzie leningradzkim, w pobliżu ujścia Ługi do Zatoki Fińskiej). W czerwcu 2017 r. Gazprom i Shell podpisały memorandum ws. realizacji tego projektu. Budowa – poprzez rozbudowę istniejącego tam portu LPG – miałaby pochłonąć 18 mld dol i umożliwić dostawę 10 mln ton skroplonego gazu rocznie. Obie firmy zakładają również możliwość rozwoju gazoportu do 15 mln ton rocznie.

Europę zaleje skroplony gaz LNG

W najbliższych tygodniach do Europy trafią dziesiątki tankowców ze skroplonym gazem, którego nie można sprzedać w Azji z powodu wyjątkowo ciepłej zimy.
 

„Prawdziwa armada statków z LNG dotrze do Europy, a najlepiej będzie w marcu i kwietniu, gdy zakończy się sezon …