UE i Kanada razem przeciw blokadzie WTO

Jean-Claude Juncker i Donald Trump, źródło: Gazeta Wyborcza

Jean-Claude Juncker i Donald Trump, źródło: Gazeta Wyborcza [Evan Vucci]

Unia Europejska podsumowuje rok po wynegocjowaniu ugody handlowej z USA. Jednocześnie z powodu widma paraliżu spowodowanego obstrukcją Donalda Trumpa, wiszącego nad systemem arbitrażowym Światowej Organizacji Handlu, Wspólnota i Kanada uzgodniły alternatywny system rozstrzygania sporów w ramach WTO, który w sprawach z udziałem obu państw zastąpi Organ Apelacyjny.

 

 

Wielonarodowy system arbitrażu nie będzie funkcjonował bez odnowienia mandatu dwóch sędziów przechodzących wkrótce na emeryturę. Aby uniknąć paraliżu instytucjonalnego, który wpłynąłby negatywnie ma międzynarodowy handel, obie strony od dłuższego czasu szukały rozwiązania. Rozmawiano o tym m. in. podczas ubiegłotygodniowego szczytu w Montrealu.

Unia Europejska coraz bliżej z Kanadą

Deklaracja zacieśnienia współpracy oraz zapowiedź nowych inicjatyw. W Montrealu zakończył się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej i Kanady. Obie strony zapewniają o korzyściach z porozumienia, ale jeszcze nie wszystkie państwa ratyfikowały Kompleksową Umowę Gospodarczą-Handlową (CETA). W przyszłym tygodniu głosowanie odbędzie się …

Działania Trumpa

Przyczyną niepewności odnośnie trwania systemu arbitrażowego jest postępowanie Donalda Trumpa, który konsekwentnie blokuje blokuje nominację nowych sędziów, którzy mieliby zastąpić tych, przechodzących na emeryturę. Liczba aktywnych sędziów zmniejszyła się z 7 do 3 i w wypadku kolejnych dwóch odejść będzie groziła całkowitym paraliżem systemu arbitrażu.

Aby uniemożliwić całkowita blokadę Organu Apelacyjnego, będącego ostatnią instancją dla członków WTO, obie strony podjęły się wypracowania kompromisu w celu umożliwienia dalszego funkcjonowania systemu i zachowania pełnych praw w sporach w ramach WTO, Wczoraj UE i Kanada ogłosiły wspólne stanowisko przewidujące alternatywny mechanizm omijający amerykańską blokadę  „w oparciu o istniejące zasady WTO”.

Donald Trump przyjedzie do Polski 1 września?

Według nieoficjalnych informacji, z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, do Polski przyjedzie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Biały Dom na razie nie potwierdza jednak tych doniesień.

 

Wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że na uroczystościach zorganizowanych z okazji 80. rocznicy wybuchu …

Paraliż instytucyjny

Tymczasowe porozumienie będzie miało zastosowanie do sporów między oboma państwami do czasu odzyskania przez Organ Apelacyjny pełnej sprawności instytucjonalnej. WTO oraz wszyscy członkowie zostali już poinformowani o szczegółach umowy. Organ Apelacyjny składa się z siedmiu sędziów, ale USA wetują mianowane nowych. Obecnie aktywnych jest trzech sędziów – minimalna liczba, która pozwala na funkcjonowanie. Od grudnia jednym pozostanie Chińczyk Hong Zhao.

UE i Kanada podkreśliły, że uzgodniony przez nie system zapewni „przewidywalność” i „bezpieczeństwo” w rozwiązywaniu sporów oraz  „stabilność” w handlu międzynarodowym.

Francja zagłosowała za wolnym handlem z Kanadą

Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za przyjęciem Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej z Kanadą (CETA). Debatę poprzedziła kilkugodzinna gorąca debata w parlamencie, jednak opozycja nie była w stanie zablokować ratyfikacji pomimo braku jedności rządzącego Naprzód Republiko!
 

 

Francja tym samym stała się 14. państwem Unii Europejskiej, …

Rok po spotkaniu Juncker – Trump

Unia Europejska podsumowała równocześnie ostatni rok w relacjach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. Ugoda osiągnięta przed rokiem przez Jean-Claude’a Junckera z Donaldem Trumpem miała przyczynić się do wyciszenia napięć handlowych między dwiema stronami. Wspólne stosunki zaczęły się psuć po nałożenie przez Waszyngton ceł na europejską stal i aluminium, na co Bruksela zareagowała podobnymi działaniami w stosunku do amerykańskiego sektora motoryzacyjnego.

Raport przygotowany przez UE wskazuje, że Wspólnota wywiązała się ze swojej części porozumienia z nawiązką. Juncker zobowiązał się m. in. do zwiększenia skroplonego gazu i soi. W obu przypadkach zanotowano znaczące wzrosty, odpowiednio: 367 proc i 96 proc. Unia podkreśla, że nadal pozostaje „zaangażowana” we współpracę z USA w celu rozwiązania „wyzwań strategicznych”, jak modernizacja zasad i procedur WTO. Obowiązywanie umowy pozwoliło UE uniknąć nałożenia 25 proc ceł na europejski przemysł samochodowy. Bruksela oczekuje, że również po stronie amerykańskiej dojdzie do obniżenia konfrontacyjnego tonu, np. poprzez usunięcie barier nałożonych na stal i aluminium.

UE: Bez szans na poprawę relacji handlowych z USA

Unijno-amerykańskie negocjacje handlowe utknęły w martwym punkcie. Komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmström przyznała, że rozmowy w sprawie zniesienia ceł na towary przemysłowe między Brukselą a Waszyngtonem jeszcze się nie rozpoczęły.
 

 

W trakcie wczorajszego wystąpienia przed Parlamentem Europejskim Cecilia Malmström wyznała, że …