Włochy: Rząd przyjął pakiet pomocowy w wysokości 25 mld euro

Premier Włoch Giuseppe Conte [Facebook, Giuseppe Conte]

Premier Włoch Giuseppe Conte [Facebook, Giuseppe Conte]

Włoski rząd zadecydował w piątek (7 sierpnia) o wprowadzeniu w życie nowego planu naprawy gospodarczej kraju po epidemii koronawirusa. Pakiet stymulacyjny dla włoskiej gospodarki opiewa na 25 mld euro.

 

 

Plan naprawy obejmuje m.in. dopłaty do pensji oraz ograniczenie prawa pracodawców do zwalniania pracowników. Planowane jest również znoszenie kolejnych restrykcji związanych z epidemią.

„Podjęte działania mają na celu ochronę miejsc pracy, wsparcie pracowników i przedsiębiorstw, wydłużenie terminów spełnienia obowiązku podatkowego przez obywateli i przedsiębiorstwa, pomoc regionom i lokalnym władzom, a zwłaszcza wsparcie południowej części kraju”, powiedział premier Giuseppe Conte podczas piątkowej konferencji prasowej.

Jest to już trzeci pakiet stymulacyjny wprowadzony przez rząd na rzecz wsparcia obywateli i gospodarki dotkniętych skutkami epidemii COVID-19. Pierwszy, również 25-miliardowy pakiet został przyjęty w marcu, a drugi, w wysokości 55 mld euro, w maju.

Powołując się na dane Państwowego Instytutu Statystycznego INSTAT Conte stwierdził, że krajowa konsumpcja, według danych z czerwca, powoli wraca do stanu sprzed pandemii. Premier przypisuje ten fakt poprzednim programom naprawczym przyjętym przez rząd.

Włochy: Ilu może być naprawdę zakażonych SARS-CoV-2?

Ze wstępnych informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że liczba zakażonych SARS-CoV-2 może być sześciokrotnie wyższa od potwierdzonych dotąd przypadków koronawirusa w kraju.

Co przewiduje nowy plan naprawczy?

Według nowego dekretu firmy nie będą mogły zwalniać pracowników, którzy korzystają z programu rządowych dotacji do pensji. Program ten będzie funkcjonował jeszcze przynajmniej przez 18 tygodni. Natomiast przedsiębiorstwa wznawiające swoją działalność po okresie zaostrzonej epidemii będą mogły ubiegać się o czteromiesięczne zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne.

Decyzje te są efektem ostrego sporu między związkami zawodowymi, opowiadającymi się za wydłużeniem upływającego w połowie sierpnia zakazu zwolnień pracowników, a ministrem gospodarki i finansów Roberto Gualtierim, który obawia się skutków takiego kroku dla gospodarki.

Program zakłada także następną transzę jednorazowego wsparcia w wysokości 400 euro dla rodzin o niskim dochodzie, ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw południa Włoch, wysokie wsparcie dla władz lokalnych oraz ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Według opublikowanych pod koniec lipca wyliczeń Banku Włoch przyjęcie nowego pakietu pomocowego w wysokości 25 mld euro spowoduje wzrost deficytu budżetowego do poziomu 11,9 proc. PKB kraju oraz długu publicznego do poziomu 157,6 proc. PKB.

Włochy: Ucieczki imigrantów z kwarantanny. MSZ apeluje o przestrzeganie zasad

Sytuacja migracyjna we Włoszech jest coraz poważniejsza. W związku z coraz częstszymi ucieczkami z ośrodków rząd wysyła do ochrony wojsko, a resort dyplomacji wzywa do respektowania przepisów przez wszystkich.

Wycieczkowce mogą wznawiać rejsy. Maski na razie zostają

Rząd wydał pozwolenie na wznowienie kursów statków wycieczkowych od 15 sierpnia. Od 1 września będzie także możliwa organizacja zgromadzeń z udziałem większej ilości osób. Do 7 września przedłużony został obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych oraz utrzymywania dystansu społecznego – przynajmniej 1 metra odległości od innych osób w przestrzeni publicznej. Maseczek nie muszą nosić jedynie dzieci poniżej 6 lat. Osoby z temperaturą ciała powyżej 37,5 ºC będą zobowiązane do pozostania w domu.

„Nie chcemy wprowadzania nowych restrykcji”, powiedział premier Conte, prosząc jednocześnie o zachowanie ostrożności w związku z wciąż trwającą epidemią oraz o przestrzeganie obwiązujących przepisów.

Włochy wprowadziły stan wyjątkowy w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem już 31 stycznia. Początkowo miał on wygasnąć 31 lipca, został jednak wydłużony do 15 października.

Włochy: Stan wyjątkowy potrwa dłużej. Opozycja oskarża rząd o wykorzystywanie pandemii do powiększenia władzy

Stan wyjątkowy we Włoszech potrwa kilka miesięcy dłużej, ale opozycja twierdzi, że rzeczywistym problemem kraju jest niekompetentny rząd oraz nielegalni migranci z Afryki.

Premier odpowiada na krytykę

W niedzielę (9 sierpnia) w mieście Ceglie Messapica premier udzielał wywiadu dziennikowi internetowemu Affaritaliani.it, w którym odniósł się do krytyki działań rządu w walce z epidemią koronawirusa, głównie ze strony partii opozycyjnych. Stwierdził, że wszelkie kroki podejmowane były przez jego gabinet „z wielką rozwagą i odpowiedzialnością, z dużym udziałem wszystkich ministrów i po konsultacjach z władzami lokalnymi oraz w oparciu o opinie ekspertów”.

Szef rządu bronił także surowych restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią, w szczególności na południu kraju. Jego zdaniem pomogły one ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa z północnej części kraju do biedniejszych południowych regionów, a w konsekwencji uchronić Południe od poważnych skutków epidemii zarówno dla zdrowia publicznego, jak i dla gospodarki.

„Przestrzeganie surowych ograniczeń kosztowało nas bardzo dużo, ale możemy stać się przykładem (walki ze skutkami pandemii – red.) dla innych krajów i to jest jeden z naszych celów”, podkreślił Conte.

Premier zaznaczył również, że choć rząd regularnie konsultował się z ekspertami przy podejmowaniu decyzji o wprowadzaniu bądź znoszeniu konkretnych ograniczeń, to nie traktował ich opinii wiążąco, ale zawsze brał pod uwagę wszystkie czynniki. „Zawsze powtarzałem, że będziemy współpracować ramię w ramię z naukowcami, ale nie zrezygnujemy z odpowiedzialności politycznej, która na nas ciąży. Nigdy nie mówiłem, że za każdym razem będziemy stosować się co do joty (do zaleceń naukowców – red.).