Włochy krajem roku według The Economist

szczyt-g20-papiez-franciszek-biden-EUR-mussolini-draghi-klimat-ekologia-COVID-szczepienia

Premier Włoch Mario Draghi, źródło: © European Union 2016 - European Parliament (CC BY-NC-ND 4.0)

Włochy pod przywództwem premiera Mario Draghiego zostały uznane przez „The Economist” za kraj roku 2021. Gazeta chwali reformy włoskiego szefa rządu i jego zdolności przywódcze, ale obawia się, że jeśli zostanie prezydentem, “może go zastąpić mniej kompetentny premier”.

 

 

Według dziennikarzy „The Economist”, stojący na czele rządu jedności narodowej były szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi jest szanowanym i kompetentnym premierem, a rząd dobrze radzi sobie z wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy finansowanego z unijnego Funduszu Odbudowy.

Włochy i Grecja zaostrzają reguły wjazdu z krajów UE. Komisja Europejska zaniepokojona

Coraz więcej państw członkowskich nakłada dodatkowe ograniczenia w podróżowaniu, które w praktyce przekreślają sens istnienia certyfikatu covidowego.

Włochy: Sukces dzięki rządowi jedności narodowej

“Po raz pierwszy zdecydowana większość jego polityków zakopała swoje różnice, by poprzeć program gruntownych reform, które oznaczają, że Włochy dostaną fundusze, do których są uprawnione w ramach unijnego planu naprawy po pandemii”, pisze gazeta.

Około 47,7 mln osób, czyli 88,37 proc. populacji w wieku 12 lat i więcej, otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepień, a około 46 mln, czyli 85,17 proc. ukończyło pełny cykl szczepień – wynika z opublikowanych w czwartek (16 grudnia) rządowych danych. Do tej pory około 13 mln osób, czyli 63,98 proc. uprawnionych otrzymało z kolei trzecią, tzw. przypominającą dawkę szczepionki.

Oczekuje się, że liczba zaszczepionych osób wzrośnie, ponieważ Włochy udostępniają szczepionkę Pfizer/BioNTech dzieciom w grupie wiekowej 6-11 lat.

“Odsetek szczepień należy do najwyższych w Europie. Po pełnym wyzwań 2020 r. gospodarka Włoch odbudowuje się szybciej niż Francji i Niemiec”, podkreśla „The Economist”.

Gazeta obawia się, że Draghi jako potencjalny następny prezydent Włoch – w lutym br. kończy się kadencja prezydenta Sergio Mattarelli, a Draghi jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do jego zastąpienia – ustąpiłby miejsca nowemu premierowi, mniej kompetentnemu na tym stanowisku.