Wirtualna waluta Facebooka się sypie? Rezygnują kolejni udziałowcy

źródło: Flickr/BTC Keychain (CC BY 2.0)

Ruszyła oficjalnie fundacja Libra Association, która ma realizować wymyślony przez Facebooka projekt nowej wirtualnej waluty. Jej udziałowcami miało być prawie 30 wielkich spółek z branży internetowej i finansowej. Ale w ostatnich dniach część z nich zrezygnowała.

 

Ponieważ siedzibą Libra Associations ma być Szwajcaria, uroczyste podpisanie aktu założycielskiego fundacji odbyło się w Genewie. Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że udziałowcami organizacji będzie 28 podmiotów. Ostatecznie pod dokumentem znalazły się podpisy przedstawicieli 21 spółek. Każda z nich musi teraz wnieść do fundacji wkład finansowy w wysokości przynajmniej 20 mln dolarów.

Kto jest, a kto się wycofał?

Wśród podmiotów, które przystąpiły do Libra Association znalazły się oprócz Facebooka także Lyft, PayU, Spotify, Vodafone czy platforma mikrokredytowa Kiva. Wśród udziałowców zabrakło jednak PayPala, MasterCard, Visy, eBaya, Booking.com, zajmującej się płatnościami on-line aplikacji Stripe czy południowoamerykańskiego serwisu sprzedażowego Mercado Pago. Czyli tak naprawdę największych podmiotów, jakie miały współpracować z Facebookiem. Do tego na wcześniejszych etapach wycofały się jeszcze Uber oraz Airbnb.

Nowy prezes Libra Association David Marcus (na co dzień kieruje należącą do Facebooka aplikacją Calibra, która służy jako wirtualny portfel) uspokaja jednak, że wszystkie spółki, które na razie zrezygnowały z udziału w projekcie, pozostawiły sobie otwartą furtkę, aby dołączyć do niego w przyszłości. Dodatkowo dołączeniem do Libry zainteresowanych ma być ponad 1,5 tys. podmiotów z całego świata, z których 180 spełnia już kryteria członkowskie. Docelowo projekt ma jednak liczyć maksymalnie 100 członków.

„Proszę o nie wydawanie wyroków o przyszłości Libry na podstawie tego, że ktoś zrezygnował. Oczywiście to nie są dla nas dobre wieści w krótkiej perspektywie, ale z drugiej strony to budujące, że są z nami tylko ci naprawdę zdecydowani. Proszę nas bacznie obserwować. Będą jeszcze bardzo pozytywne wieści. Wiadomo, że jeśli ma się świetny pomysł, to rośnie presja, aby go porzucić” – napisał Marcus na Twitterze.

Paryż i Berlin wspólnie przeciw kryptowalucie Facebooka

Ministrowie finansów Francji i Niemiec wydali wspólne oświadczenie po piątkowym (13 września) spotkaniu wszystkich unijnych szefów resortów finansów w Helsinkach. Obaj politycy zapewnili, że będą zwalczać każdy wysiłek Facebooka, aby „uzyskać monetarną władzę.”
 

Facebook, we współpracy z kilkudziesięcioma innymi firmami z …

USA i UE sceptyczne wobec Libry

Wobec projektu nowej wirtualnej waluty jest wiele wątpliwości ze strony państw i organizacji międzynarodowych. Wprost przeciw Librze wypowiedziały się m.in. USA, Francja i Niemcy, które zapowiedziały, że będą bardzo mocno patrzeć na ręce twórcom tego projektu. Mocne zainteresowanie nową kryptowalutą wyraziła też Komisja Europejska. Bruksela przesłała do Facebooka oraz Libra Association serię pytań. KE chce bowiem otrzymać wszelkie wyjaśnienia dotyczące tego, jak projekt miałby funkcjonować na jednolitym rynku cyfrowym. Obawy wyrażała także grupa G7.

Główne zarzuty wobec Libry dotyczą bezpieczeństwa i stabilności tej kryptowaluty, a także jej potencjalny wpływ na globalny rynek finansowy. Co prawda ma ona w założeniu działać o wiele transparentniej od innych kryptowalut (np. BitCoina, Ethereum czy Ripple), ale ponieważ korzystanie z niej ma być łatwiejsze i powszechniejsze (sam tylko Faceook ma 2,4 mld użytkowników), obawy są duże. Managerowie Facebooka byli już w tej sprawie przesłuchiwani w Kongresie USA, a sekretarz skarbu Steven Mnuchin wprost mówił, że USA mogą ten projekt zablokować, jeśli wątpliwości nie zostaną rozwiane.

Kwestia Libry pojawiła się także podczas niedawnych wysłuchań kandydatów na członków nowej KE w Parlamencie Europejskim. O wirtualną walutę Facebooka pytani byli m.in. kandydaci na wiceprzewodniczących KE Valdis Dombrovskis oraz Margrethe Vestager. Pierwszy ma się zajmować kwestiami finansowymi, druga – kwestiami cyfrowymi.

KE chce wyjaśnień ws. wirtualnej waluty Facebooka

Komisja Europejska domaga się wyjaśnień od pomysłodawców projektu nowej kryptowaluty, której uruchomienie w przyszłym roku zapowiedział Facebooka. Powołana przez serwis społecznościowy fundacja, która ma realizować ten projekt, ma wsparcie wielu innych popularnych internetowych serwisów.

 

Plany utworzenia nowej kryptowaluty o nazwie „Libra” …

Różne stanowiska Waszyngtonu i Brukseli

O ile USA są niemal jednoznacznie krytycznie wobec Libry, o tyle z UE płyną sprzeczne sygnały. Minister finansów Francji Bruno La Maire wprost nazwał dziś (17 października) po raz kolejny projekt Facebooka „zagrożeniem dla monetarnej suwerenności państw”, ale – również pochodzący z Francji – członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Benoît Cœuré poinformował, że UE nie będzie w żaden sposób zakazywać Libry, a jedynie zażąda spełnienia przez tę kryptowalutę wszystkich wymogów stawianych projektom inwestycyjnym i finansowym.

Cœuré powiedział też, że rekomenduje podczas dzisiejszego posiedzenia zarządu Międzynarodowego Funduszu Walutowego powołanie grupy roboczej ds. kryptowalut, która miałaby pracować w oparciu o funkcjonowanie grupy G7. Ekspert ds. globalnego systemu finansowego dr Piotr Bodył-Szymala wyjaśnia, że oprócz obaw o bezpieczeństwo danych użytkowników Libry, państwa martwią się o swoje systemy bankowe.

„De facto powstanie równoległy system bankowy, choć go tak nikt nie nazywa. I będzie on podlegał regulacji w dużo mniejszym zakresie. A przecież niekoniecznie będzie miał wiele wspólnego z zasadami uczciwej konkurencji. Wreszcie – choć to już inny poziom siły ciężkości argumentów – mówi się o tym, że Libra ma być oparta o blockchain, ale jednak nie będzie to klasyczny blockchain, ponieważ będzie on ograniczony tylko do licencjonowanych podmiotów. To przypomina więc tzw. pieniądz korporacyjny” – mówi dr Bodył-Szymala.

Francja chce zablokować wirtualną walutę Facebooka

Francuski minister finansów zapowiedział, że Paryż będzie starał zablokować w Europie rozwój tworzonej przez Facebooka nowej wirtualnej waluty – Libry. Zdaniem Bruno Le Maire’a zagraża ona bowiem walutowej suwerenności państw. Nie ujawnił jednak, w jaki sposób Francja planuje zablokować Librę.
 

Facebook …

Start projektu opóźniony?

Właśnie z powodu owych wątpliwości u krajowych i międzynarodowych regulatorów 9 podmiotów postanowiło nie dołączać na razie do Libra Associations. Nie przekonało ich nawet to, że ogłoszono ostatecznie koszyk walut, o które oparty będzie kurs Libry. W 50 proc. ma być to dolar amerykański, a w 18 proc. euro. Pozostałe waluty to japoński jen (14 proc.), funt brytyjski (11 proc.) oraz dolar singapurski (7 proc.). W akcie założycielskim znalazł się też zapis, że Libra podda się nadzorowi wszystkich organów kontrolnych oraz nigdy nie będzie mieć ambicji, aby zastąpić gdziekolwiek jakąkolwiek walutę krajową.

Z dokumentu zniknęła natomiast informacja o tym, kiedy projekt miałby wystartować. Jeszcze niedawno Facebook otwarcie mówił o czerwcu przyszłego roku. Wstępne testy w Indiach (tam należący do Facebooka komunikator WhatsApp ma prawie 800 mln użytkowników) miały zaś ruszyć jeszcze w tym roku. Indie wybrano dlatego, że to rynek duży, a jednocześnie brakuje na nim dostępu do usług bankowości elektronicznej. Brak jakichkolwiek dat towarzyszących powołaniu Libra Association wzbudził spekulacje, że projekt mógłby być odsunięty w czasie.

Zdaniem dra Bodyła-Szymali państwa i organizacje takie jak UE nie zrezygnują z próby jak najszerszego uregulowania Libry. „Będziemy mieć do czynienia z rywalizacją państwa jako konceptu i idei międzynarodowej korporacji. Nie sądzę, aby państwa tak łatwo abdykowały i zrezygnowały z możliwości wprowadzania regulacji. A poza tym posługiwanie się taką jednostką rozliczeniową doprowadzi w końcu do sytuacji spornych. To nie jest pytanie o to, czy do nich dojdzie, ale w jakiej skali. Chodzi o spory między użytkownikami Libry, którzy będą chcieli dochodzić sprawiedliwości w tradycyjnym systemie sądowniczym. Trzeba będzie te spory jakoś rozstrzygać” – mówi ekspert.

UE i USA zainteresują się regulacją kryptowalut – WYWIAD

„Nie wyobrażam sobie, aby państwa abdykowały i nie spróbowały uregulować kryptowalut. UE czy USA zajmą się tym już niebawem. Wejście projektu Libra na rynek zmienia bardzo dużo” – mówi w rozmowie z EURACTIV dr Piotr Bodył-Szymala, ekspert ds. globalnego systemu …