Wierzyciele zmieniają podejście do Grecji

Jeroen Dijsselbloem, szef Eurogrupy i minister finansów Holandii// Źródło: Consilium

Grecja jest krok bliżej zakończenia kolejnego etapu swoich zmagań z wierzycielami. Ci ostatni zaczęli też być coraz bardziej skłonni odchodzić od wymogów oszczędności na rzecz wspierania greckich reform.

 

Grecja jest w trakcie wychodzenia z procedury pomocowej – na skutek kryzysu musiała się starać o pomoc finansową z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Otrzymała 86 mld euro, ale razem z tymi pieniędzmi wierzyciele, kraje strefy euro (bez Polski), postawili Atenom serię wymagań gospodarczych, zarówno dotyczących celów nadwyżki budżetowej, jak i środków dotyczących jej osiągania.

>> Czytaj więcej o problemach finansowych Grecji

Te cele nie były pozytywnie przyjęte przez większość Greków, jako że wiązały się z dużymi cięciami wydatków publicznych, w tym np. emerytur, jak również z podnoszeniem podatków. Obecny premier Grecji Aleksis Tsipras doszedł do władzy obiecując rodakom koniec oszczędności, ale po objęciu urzędu i tak musiał wprowadzić kolejne cięcia i oszczędności.

>> Czytaj więcej o cięciach i oszczędnościach w Grecji

Spotkanie

Grecja z powodu programu pomocowego jest poddawana regularnym kontrolom przez wierzycieli, którzy chcą upewnić się, że Grecja nie odchodzi od reform. Wczoraj (20 lutego) miało miejsce spotkanie państw strefy euro, na którym greckie reformy były jednym z głównych punktów obrad.

Ku zaskoczeniu obserwatorów spotkanie zakończyło się wcześniej niż się tego spodziewano. Grecja według wstępnych danych (państwa strefy euro oczekują jeszcze na ostateczne potwierdzenie danych przez Eurostat, które spodziewane jest na kwiecień br.) czterokrotnie przewyższyła w zeszłym roku wymaganą nadwyżkę budżetową. Jeżeli te dane się potwierdzą, to Grecja w 2017 r. wchodzi z już wypełnioną nadwyżką na ten rok (ma wynieść 1,75 proc. PKB, w 2016 wyniosła 2 proc. PKB).

Sprawiło to, że wczoraj ministrowie finansów postanowili się skupić na innych aspektach greckiej gospodarki niż tylko cięcia i oszczędności. Przewodniczący Eurogrupy i minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem po spotkaniu zapowiedział, że strefa euro i Grecja rozpoczną teraz negocjacje kompleksowego planu reform.

Program reform dotyczyć ma przede wszystkim rynku pracy i systemu podatkowego. Zgodnie z danymi Eurostatu na grudzień 2016 r. Grecja ma najwyższe bezrobocie w całej UE, które wynosi 23,1 proc. Dijsselbloem dodał też, że reformy mają objąć także system emerytalny i proces negocjacji zbiorowych pracowników z pracodawcami.

Strefa euro i MFW

„Odchodzimy od polityki oszczędnościowej, by skupić się na głębokich reformach, czego oczekuje także MFW” – powiedział holenderski minister. Nawiązał on tutaj do sporu między częścią państw strefy euro a Funduszem właśnie w kontekście koncentracji na tych dwóch elementach: MFW postulował dużo wcześniej odejście od surowych i wymagających oszczędności na rzecz reform i ulg finansowych dla Grecji, ale miał problem z przekonaniem do tej postawy Europejczyków, co obecnie się zmienia.

>> Czytaj więcej o postawie MFW w tej sprawie

Już po spotkaniu Eurogrupy Fundusz opublikował własne oświadczenie w tej sprawie. Zachowuje on w nim ostrożność w nastawieniu względem Europejczyków, stwierdzając, że „jest jeszcze za wcześnie”, by stwierdzić, czy obu stronom uda się porozumieć w kwestii Grecji.

Szczególną presję co do osiągnięcia porozumienia czują te kraje strefy euro, których rządy muszą w tym roku stawić czoła wyborom – Holandia (marzec), Francja (kwiecień/maj) i Niemcy (wrzesień). Grecja do lipca musi zwrócić 7 mld euro, jeżeli ulgi nie będą wprowadzone, więc jeżeli do tego czasu nie będzie pewności, że faktycznie tak się stanie, to ta niepewność może zostać wykorzystana przez eurosceptyków jako kolejny dowód na słabość UE.