Wielka Brytania chce podwoić obroty handlowe z Indiami. W planach umowa o wolnym handlu

Premier Indii Narendra Modi, fot. World Economic Forum [Flickr]

Premier Indii Narendra Modi, fot. World Economic Forum [Flickr]

Wielka Brytania oraz Indie podpisały dziś (4 maja) umowę handlowo-inwestycyjną o wartości 1 mld funtów. Porozumienie ma wygenerować tysiące miejsc pracy i przyczynić się w przyszłości do zawarcia porozumienia o wolnym handlu.

 

 

Podczas dzisiejszego (4 maja) spotkania szefowie rządów obu państw uzgodnili brytyjsko-indyjskie partnerstwo handlowe, które ma stanowić zalążek do umowy o wolnym handlu między Indiami a Wielką Brytanią.

Wielka Brytania: Parlament uznał traktowanie Ujgurów w Chinach za ludobójstwo

Rezolucja nie zobowiązuje rządu Borisa Johnsona do podjęcia szczególnych kroków.

Zyskają sektory takie jak IT oraz opieka zdrowotna

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił podpisanie umowy handlowo-inwestycyjnej z Indiami o wartości miliarda funtów. Indie zainwestują około 533 mln funtów w takie sektory brytyjskiej gospodarki, jak IT, opieka zdrowotna czy projekty niskoemisyjne. Oczekuje się, że może to stworzyć ponad 6,5 tys. miejsc pracy.

Johnson podkreślił, że do 2030 r. wartość handlu Wielkiej Brytanii i Indii ma zostać podwojona. Obecnie handel ten wart 23 mld funtów rocznie i zapewnia około pół mln miejsc pracy.

„Jak każdy aspekt stosunków, powiązania gospodarcze między naszymi krajami sprawiają, że nasi ludzie są silniejsi i bezpieczniejsi. Każde, z ponad 6 tys. ogłoszonych dzisiaj miejsc pracy pomoże rodzinom i społecznościom w odbudowie po koronawirusie i wzmocni gospodarki Wielkiej Brytanii i Indii”, oświadczył Boris Johnson.

Niemal połowa z 533 mln funtów to inwestycja Serum Institute of India, w ramach której prowadzone będą badania, próby kliniczne i ewentualnie produkcja szczepionek przeciw COVID-19.

Z kolei brytyjskie firmy zawarły nowe umowy eksportowe z Indiami o wartości ponad 446 mln funtów. Mają one otworzyć ponad 400 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii. Wzmocnione partnerstwo handlowe pozwoli na obniżenie barier pozataryfowych dla owoców (m.in. jabłek, gruszek i pigw) i wyrobów medycznych, co może pozwolić firmom brytyjskim na eksportowanie większej ilości produktów do Indii.

Zobowiązuje także obie strony do usunięcia bezpośrednich barier w dostępie do rynków. Jednocześnie umowa nie jest tak głęboka i kompleksowa jak te zawarte z innymi krajami, na przykład Japonią, która była pierwszym krajem, który zawarł z Wielką Brytanią umowę handlową po jej wyjściu z Unii Europejskiej. Do tej pory, porozumienia podpisano także z takimi państwami jak Szwajcaria, Izrael czy RPA.

USA i Wielka Brytania zaprzeczają planom wymiany więźniów z Iranem. Dziś spotkanie ministrów G7

Jakie decyzje podejmą szefowie dyplomacji najsilniejszych gospodarczo państw świata?

Indie trudnym partnerem?

Jednak jak pisze informuje Reuters, należy spodziewać się, że to nie koniec rozmów Londynu oraz New Delhi w sprawach gospodarczych. Minister handlu międzynarodowego Liz Truss zapowiedziała dziś, że rozmowy w sprawie zawarcia umowy o wolnym handlu zaczną się jeszcze w tym roku.

Wartość obrotów handlowych między Wielką Brytanią a Indiami wynosi około 23 mld funtów rocznie, wspierając ponad pół miliona miejsc pracy. Jak informuje PAP, Brytyjski rząd ma nadzieję podwoić obroty handlowe do 2030 r., w czym ma pomóc umowa o wolnym handlu.

Ekonomiści ostrzegają jednak, że zawarcie umowy, która obniży bariery taryfowe i pozataryfowe, nie będzie łatwe. Indie będą prawdopodobnie dążyły do załagodzenia wymogów wizowych dla swoich obywateli przybywających do Wielkiej Brytanii.

Jak dotąd wszystkie próby zawarcia umowy o wolnym handlu z Indiami, podejmowane przez podmioty takie jak Unia Europejska, Australia czy Nowa Zelandia nie powiodły się.

Do dzisiejszego spotkania doszło po tym, jak Boris Johnson odwołał zaplanowaną na zeszły tydzień wizytę w Delhi. Miało to związek z nasileniem się w Indiach pandemii COVID-19. W niedzielę (2 maja) odnotowano tam 3689 zgonów, co stanowi najwyższy dotychczasowy wynik od początku pandemii. W zeszłym tygodniu Wielka Brytania wysłała do Indii zaopatrzenie medyczne o wartości 6 mln funtów.