Wielka Brytania ujawnia system migracyjny po brexicie

źródło: Pixabay, fot. Michael Gaida

źródło: Pixabay, fot. Michael Gaida

Brytyjskie MSW zaprezentowało założenia nowego systemu migracyjnego, który ma obowiązywać od 2021 r. W założeniu ma on być oparty o kwalifikacje osób, które chcą się osiedlić w Wielkiej Brytanii, a obywatele państw UE oraz tych spoza UE mają być traktowani jednakowo.

 

Założenia planu przedstawił w Izbie Gmin minister spraw wewnętrznych Sajid Javid. Według planu do Wielkiej Brytanii będą mogli emigrować ludzie, którzy posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe – są inżynierami, specjalistami IT czy lekarzami. Żadnego wpływu na to nie będzie mieć to skąd pochodzą.

Bedą limity zarobków?

Dotąd premiowani byli obywatele UE, którzy aby zamieszkać na Wyspach nie musieli się wykazywać żadnymi umiejętnościami. Tymczasem obywatele państw spoza UE musieli się ubiegać o specjalne długoterminowe wizy, które pozwalały im się osiedlić na stałe i podjąć zatrudnienie. Takich wiz wydawano jednak tylko 20,7 tys. rocznie. Teraz tego typu limity mają zniknąć. W założeniu chodzi o to, aby np. zwiększyć w Wielkiej Brytanii liczbę lekarzy, których wciąż brakuje, co negatywnie odbija się na funkcjonowaniu systemu publicznej służby zdrowia (NHS).

Prowadzone będą jeszcze konsultacje z organizacjami pracodawców na temat tego, czy wprowadzić minimalny próg zarobków w wysokości 30 tys. funtów rocznie. Chodziłoby o to, aby imigrant mógł rozpocząć pracę na Wyspach tylko wtedy, jeśli pracodawca zapewni mu takie zarobki. Ale pomysł ten ma swoich przeciwników w brytyjskim rządzie. Krytykują go m.in. Kanclerz Skarbu Philip Hammond oraz sekretarz ds. biznesu Greg Clark, a także wiele ze związków biznesowych, które argumentują, że w wielu branżach może zabraknąć pracowników.

Wielka Brytania: Przygotowania na wypadek brexitu bez umowy

Rząd brytyjski wzmaga przygotowania na wypadek opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy rozwodowej. Wśród planów znalazło się m.in. postawienie w stan gotowości oddziału wojska, który miałby szybko rozwiązywać ewentualne kłopoty logistyczne i transportowe.
 
Do brexitu zostało równo 100 dni. Wielka Brytania opuści …

Co z pracownikami niewykwalifikowanymi?

System nie przewiduje bowiem stałego przyjmowania do Wielkiej Brytanii pracowników niewykwalifikowanych. Ale ponieważ brytyjska gospodarka potrzebuje i takich (np. w branży budowlanej), zostaną oni dopuszczeni do rynku pracy tymczasowo. Maksymalnie będzie można do tego typu pracy przyjechać na 12 miesięcy. Potem będzie trzeba odczekać kolejne 12 miesięcy w kraju ojczystym, aby znów móc ubiegać się o zezwolenie na pracę. Pracownicy na tego typu wizach nie będą też mieli dostępu do brytyjskiego systemu zasiłkowego.

System przewidziany dla pracowników niewykwalifikowanych ma działać do 2025 r. Wówczas rząd oceni, czy jest on jeszcze potrzebny i ewentualne zdecyduje o przedłużeniu jego istnienia. Nie będzie za to ograniczeń w przyznawaniu wiz dla turystów, studentów oraz krótkoterminowych wiz biznesowych. Nowe zasady mają także dotyczyć tych obywateli UE, którzy przyjadą do Wielkiej Brytanii dopiero po zakończeniu brexitu oraz okresu przejściowego.

Oznacza to, że nowy system migracyjny będzie działał od 2021 r. Oczywiście jeśli dojdzie do ostatecznego zawarcia umowy rozwodowej między UE a Wielką Brytanią. Jeśli dojdzie do tzw. no-deal brexit, rząd brytyjski też przewiduje okres przejściowy zanim wdroży nowy system migracyjny, ale będzie on zapewne krótszy niż w przypadku brexitu z umową.

Wielka Brytania: May podaje termin głosowania ws. brexitu i wyklucza drugie referendum

Premier Wielkiej Brytanii poinformowała, że kolejna debata nad projektem umowy brexitowej odbędzie się w drugim, głosowanie zaś w trzecim tygodniu stycznia. Po raz kolejny odrzuciła też ideę zorganizowania ponownego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.
 
Jak poinformowała Theresa May, druga …