Wielka Brytania podpisała umowę handlową z Turcją. Czas na rozmowy z USA

umowa handlowa, Wielka Brytania, Turcja

Liz Truss i Ruhsar Pekcan podczas wideorozmowy / Zdjęcie: Twitter, @trussliz

We wtorek (29 grudnia) ogłoszono, że Wielka Brytania i Turcja podpisały umowę handlową. Porozumienie ma być bazą dla kolejnych, bardziej zaawansowanych rozwiązań w pobrexitowej rzeczywistości. Umowę potwierdziły podczas wideorozmowy minister handlu Wielkiej Brytanii Liz Truss oraz minister handlu Turcji Ruhsar Pekcan.

 

 

Ważne porozumienie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przed podpisaniem umowy uznał, że będzie to dla kraju “najważniejsze porozumienie od czasu umowy w sprawie unii celnej”, którą strona turecka zawarła z Unią Europejską w 1995 r. Ze względu na przynależność Turcji do europejskiej unii celnej, państwa musiały wstrzymać się z finalizacją warunków porozumienia do momentu, kiedy Wielka Brytania uzgodni umowę pobrexitową z UE i oficjalnie opuści Wspólnotę.

Władze brytyjskie traktują porozumienie z Turcją jako “wielką wygraną dla przemysłu motoryzacyjnego, wytwórczego i stalowego”. W przekonaniu minister handlu Wielkiej Brytanii Liz Truss umowa “otwiera drogę do nowych, bardziej ambitnych relacji z Turcją w bliskiej przyszłości i jest częścią rządowego planu, by Wielka Brytania znalazła się w centrum sieci stosunków z dynamicznymi gospodarkami”.

Andy Burwell, dyrektor Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI), stwierdził, że współpraca Turcji z Unią Europejską w zakresie handlu oznaczała trudności w zawarciu umowy turecko-brytyjskiej, ale “tempo negocjacji tego porozumienia pokazuje siłę i głębię relacji” między państwami.

Brexit: Jest umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE!

Umowa o wolnym handlu określana mianem „porozumienia wigilijnego” albo „świątecznego cudu” warta jest 750 mld euro.

Dobra wiadomość dla eksporterów

Według danych wymienionych w oświadczeniu Departamentu Handlu Międzynarodowego, w 2019 r. brytyjskie przedsiębiorstwa eksportowały do Turcji maszyny warte ponad miliard funtów, a także produkty żelazne i stalowe o wartości 575 mln funtów. Umowa jest przedłużeniem dotychczasowych stosunków między państwami.

Ponad 7 tys. brytyjskich firm, które eksportują towary do Turcji może w dalszym ciągu liczyć na preferencyjne cła. Bez naruszenia pozostanie także łańcuchy dostaw dla producentów samochodów.

Dlatego koncern Ford przyjął informację o porozumieniu z zadowoleniem. Stuart Rowley, prezes Ford Europe, nazwał je “niezwykle istotnym”. “Zważywszy, że współpraca Forda Dagenham i Forda Otosan stanowi ponad 10 proc. całkowitego rozmiaru handlu między Wielką Brytanią a Turcją, to przyjęte porozumienie ma dla nas wielkie znaczenie i pomoże zabezpieczyć wiele miejsc pracy w obu krajach”.

Fabryka Forda w londyńskim Dagenham eksportuje silniki diesla do swojego odpowiednika w Turcji, którym jest Ford Otosan. Tam silniki montuje się m.in. w produkcji Forda Transit.

Brexit: Królowa Elżbieta II podpisała umowę handlową z UE

Podpis królowej Elżbiety II pod dokumentem jest ostatnim etapem wieńczącym proces parlamentarny ratyfikowania porozumienia po stronie Wielkiej Brytanii.

Relacje handlowe po brexicie

Wielka Brytania od czasu podjęcia decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej podpisała porozumienia handlowe z 62 państwami. Liz Truss podkreśliła, że negocjowanie tak wielu umów z tak wieloma państwami jednocześnie to wydarzenie bez precedensu. W oświadczeniu  ministerstwa zaznaczono także, że ambicją rządu brytyjskiego jest, by w ciągu następnych trzech lat nowe porozumienia odpowiadały za 80 proc. całego handlu Wielkiej Brytanii.

Tylko w grudniu Brytyjczycy w formie umowy uregulowali relacje handlowe z Singapurem, Wietnamem czy Meksykiem. Priorytetem w tym zakresie jest rozpoczęcie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi, Australią i Nową Zelandią.

Postanowienia zawartych już umów wejdą w życie dziś – po 1 stycznia 2021 r. – kiedy ostatecznie wygasną zobowiązania po zakończeniu okresu przejściowego Wielkiej Brytanii po brexicie.