Wielka Brytania podpisała umowę handlową z Koreą Południową

Koreańska minister handlu Yoo Myung-hee oraz brytyjski sekretarz ds. handlu międzynarodowego Liam Fox podczas poniedziałkowego podpisania porozumienia. / Zdjęcia via twitter @MOTIEKoreaEng

Wielka Brytania przygotowuje się do pobrexitowej rzeczywistości. Jednym z posunięć jest zawarcie porozumienia handlowego z Koreą Południową. To kolejna tego typu umowa, jednak przed Brytyjczykami wciąż najtrudniejsze negocjacje: z UE i USA.

 

Jeszcze w lutym Carolyn Fairbairn, przewodnicząca Brytyjskiej Konfederacji Przemysłu podkreślała, że „zbliżający się koszmar brexitu” nie ułatwia negocjacji z najważniejszymi partnerami handlowymi Zjednoczonego Królestwa, jak Japonia czy Korea Południowa. Od tego czasu Brytyjczycy konsekwentnie podpisują porozumienia z kolejnymi państwami, jak  to miało miejsce w przypadku zapewnienia niezakłóconej kontynuacji wartej 30 mld funtów wymiany handlowej ze Szwajcarią. Od poniedziałku do listy sukcesów brytyjskiego sekretarza ds. handlu międzynarodowego Liama Foxa można dopisać zawarcie umowy z Koreą Południową.

Brytyjska branża motoryzacyjna poważnie odczuła brexit, choć nawet do niego nie doszło

Przedstawione przez brytyjskie Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Motoryzacyjnych (SMMT) dane pokazują, że produkcja nowych aut spadła na Wyspach najmocniej od czasu wybuchu globalnego kryzysu finansowego. Wówczas był to jeden z symptomów recesji, w jaką wpadła Wielka Brytania.
 

Według wyliczeń SMMT w kwietniu …

Bez względu na okoliczności

Umowa została zawarta w poniedziałek w Seulu. Będzie obowiązywała niezależnie od sposobu, jaki ostatecznie obierze Wielka Brytania, by opuścić Unię Europejską. Departament handlu międzynarodowego przytoczył statystykę, wedle której 99 proc. brytyjskiego eksportu do Korei Południowej w 2018 r. podlegało wywozowi bez cła. Ponadto handel między oboma państwami wzrósł – zdaniem departamentu – dwukrotnie od czasu zawarcia porozumienia UE-Korea w 2011 r.

W 2018 r. jego wartość wyceniano na 14,6 mld funtów, tj. o 12 proc. więcej od 2011 r. i umowy UE-Korea. Dodatkowo eksport Wielkiej Brytanii wzrósł średnio o 18 proc. od tamtego czasu. Szczególnie pożądanym towarem wśród Koreańczyków są brytyjskie samochody, eksportowane nad rzekę Han za blisko miliard funtów. Innym popularnym towarem w Korei jest szkocka Whisky, eksportowana tamże za równowartość 70 milionów funtów rocznie.

Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego ostrzega przed konsekwencjami „twardego” brexitu

Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego ostrzegła kandydatów na przejęcie schedy po Theresie May przed konsekwencjami bezumownego rozwodu z Brukselą. Taki scenariusz spowodowałby „poważne” szkody dla przedsiębiorstw, napisała w liście otwartym przewodnicząca organizacji. Tymczasem brexit powoduje kolejne zmiany w brytyjskiej polityce. Na czele …

Brytyjskie wysiłki

Wielka Brytania pracuje nad zawarciem umów handlowych ze względu na brexit. Dotychczasowe relacje handlowe z innymi państwami na świecie są definiowane przez porozumienia zawarte przez Unię Europejską. Londyn jest stroną 40 umów zawartych przez Brukselę z różnymi państwami na świecie. Wygasną one po dokonaniu się brexitu. Zdaniem analityków brak umów w wypadku realizacji opuszczenia Wspólnoty europejskiej zaburzyłby do 11 proc. całkowitego brytyjskiego handlu.

Jak dotąd Departamentowi ds. handlu międzynarodowego udało się pokryć 63 proc. handlu – w porównaniu do 28 proc. sprzed trzech miesięcy – który przypada na traktaty zawarte przez UE. Wśród nich m. in. ze Szwajcarią, Chile, grupą państw karaibskich, krajami Afryki Wschodniej i Południowej, Islandią, Izraelem i Norwegią.

Umowa z Londynu z Seulem odpowiada mniej więcej porozumieniu UE-Korea z 2011 r. Jednak najtrudniejsze negocjacje wciąż przed Brytyjczykami. Do ustalenia pozostają relacje handlowe z głównymi partnerami europejskimi oraz USA.

Czy brexit zaszkodzi Grupie Wyszehradzkiej?

Trzy lata po referendum brexitowym sytuacja Wielkiej Brytanii wciąż pozostaje niejasna. Umowa rozwodowa między Londynem a Brukselą nie została bowiem jeszcze zatwierdzona przez brytyjski parlament, a Londyn musiał przeprowadzić wybory do Parlamentu Europejskiego. I choć to właśnie Brytyjczycy są najczęściej …