Wielka Brytania: Mniej imigrantów z UE niż przed rokiem

źródło: Pixabay/Charly_7777

źródło: Pixabay/Charly_7777

Brytyjskie Biuro Statystyki Narodowej (ONS – Office for National Statistics) podało dane dotyczące liczby cudzoziemców pracujących na terenie Wielkiej Brytanii. Obywateli UE jest wśród nich wyraźnie mniej. Wzrasta natomiast imigracja spoza UE.

 

Według wyliczeń ONS, w okresie od października do grudnia 2018 r. w Wielkiej Brytanii pracowało 2,27 mln obywateli państw członkowskich UE. To o 61 tys. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Mniej pracowników z naszego regionu

Najmocniej spadła liczba pracowników z 8 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czyli Polski, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii i Węgier. Było ich 869 tys. Oznacza to spadek o 89 tys. w stosunku do 2017 r. i aż o 184 tys. w stosunku do 2016 r. Odpływ pracowników z naszego regionu był największy tuż po referendum nt. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Nie było też masowego przyjeżdżania „na ostatnią chwilę.”

Jednocześnie przyjechało nieco więcej pracowników Europy Zachodniej oraz Bułgarii i Rumunii (liczonych przez ONS osobno) niż przed rokiem – o 28 tys. Najwięcej właśnie Rumunów i Bułgarów.

Wbrew przewidywaniom części ekspertów, nie ma bowiem gwałtownego wzrostu migracji w okresie poprzedzającym wyjście Wielkiej Brytanii z UE (czyli do 29 marca 2019 r.). Strach i niepewność przed skutkami brexitu okazały się silniejsze od chęci załapania się na stare zasady osiedlania się w Wielkiej Brytanii, które mają obowiązywać do końca okresu przejściowego po brexicie. Oczywiście o ile uda się zawrzeć umowę określającą warunki „rozwodu”.

Wielka Brytania ujawnia system migracyjny po brexicie

Brytyjskie MSW zaprezentowało założenia nowego systemu migracyjnego, który ma obowiązywać od 2021 r. W założeniu ma on być oparty o kwalifikacje osób, które chcą się osiedlić w Wielkiej Brytanii, a obywatele państw UE oraz tych spoza UE mają być traktowani …

Więcej pracowników spoza UE

Ale dane ONS pokazują, że o ile spada migracja zarobkowa z UE, o tyle wzrasta ona w przypadku państw trzecich. W ubiegłym roku było ich o 130 tys. więcej niż rok wcześniej. Poziom pozaunijnej imigracji zarobkowej urósł w Wielkiej Brytanii do rekordowego poziomu – 1,29 mln. Imigranci z Indii, Pakistanu czy Afryki wypełniają więc po części lukę po wyjeżdżających Polakach, Słowakach czy Węgrach.

To sytuacja bardzo korzystna dla brytyjskiego rynku pracy, który bardzo potrzebuje pracowników. Choć liczba osób aktywnych zawodowo (a więc pracujących lub poszukujących zatrudnienia) jest obecnie w Wielkiej Brytanii najwyższa w historii i wynosi 32,6 mln. A mimo to ofert pracy nie brakuje – jest ich ponad 870 tys. Do tego liczba wakatów rośnie. Od ubiegłego roku zwiększyła się o 16 tys.

Ta sytuacja (przekładająca się na bardzo niskie bezrobocie) cieszy brytyjski rząd. „Podczas gdy światowa gospodarka mierzy się z wieloma wyzwaniami, liczby podane przez ONS udowadniają solidne fundamenty naszego rynku pracy” – mówił minister ds. zatrudnienia Alok Sharma.

Niemcy: Armia zatrudni obcokrajowców?

Kolejne rewolucyjne zmiany w niemieckim wojsku są coraz bardziej prawdopodobne. Bundeswehra rozważa zatrudnianie obywateli innych państw członkowskich UE. Chodzi jednak nie o żołnierzy, ale o pracowników cywilnych.
 

Bezrobocie w Niemczech jest obecnie rekordowo niskie i wynosi 5,2 proc. Na rynku pracy …