Wielka Brytania podpisała umowy handlowe z Norwegią, Islandią i Lichtensteinem

Wielka Brytania, Lichtenstein, Islandia, Norwegia, umowa handlowa, cło, Londyn, eksport

Umowa pomoże sektorom cyfrowym, finansowym i profesjonalnym usługom biznesowym oraz obniży cła na brytyjski eksport. / fot. via unsplash [Chris Lawton]

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował o podpisaniu w czwartek (8 lipca) porozumień handlowych z Norwegią, Islandią i Lichtensteinem. Uregulują one handel Wielkiej Brytanii z tymi krajami po brexicie.

 

 

Od czasu zakończenia okresu przejściowego po brexicie – 31 grudnia 2020 r. – handel pomiędzy krajami odbywał się na podstawie tymczasowych porozumień przedłużających poprzednie zasady.

Wstępne porozumienie między rządem w Londynie, a partnerami w Oslo, Rejkjawiku i Vaduz osiągnięto na początku czerwca br. W jego następstwie Wielka Brytania podpisała umowę o wolnym handlu z Norwegią, Islandią i Lichtensteinem. Ministrowie z trzech krajów przybyli wczoraj (8 lipca) do Londynu, by podpisać porozumienie z brytyjskim ministrem handlu międzynarodowego Ranilem Jayawardena.

Umowa zawiera standardy dotyczące handlu cyfrowego czy roamingu. Obniży cła i zaoferuje nowe bezcłowe kontyngenty na eksport brytyjskiej żywności oraz produktów rolnych

Uznaje ona również status chroniony niektórych brytyjskich win i napojów spirytusowych, utrzymuje dotychczasowy dostęp do bezcłowych kontyngentów na kluczowe brytyjskie towary eksportowe, oferując zniżki na wieprzowinę czy drób.

„Dzisiejsze podpisanie umowy to przełomowy moment dla handlu między Wielką Brytanią, Islandią, Norwegią i Liechtensteinem. Będzie ona wspierać miejsca pracy, ograniczy biurokrację i otworzy więcej możliwości dla Wielkiej Brytanii”, powiedziała sekretarz ds. handlu Międzynarodowego Liz Truss.

Spośród tych trzech krajów, z którymi brytyjski rząd zawarł umowy, najbardziej istotny jest handel z Norwegią. W zeszłym roku obroty między nimi wyniosły 20,4 mld funtów, co czyni Norwegię 13. największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Ona z kolei jest najważniejszym partnerem handlowym Norwegii poza Unią Europejską.

Po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie rząd w Londynie ma swobodę w podpisywaniu umów handlowych, ale większość nowo zawartych porozumień jest jedynie przedłużeniem tych, które obowiązywały przed brexitem – i które negocjowała UE. Zawarcie już właściwych umów pokazuje, że możliwe jest zrobienie tego w szybkim tempie, tak jak to obiecywali zwolennicy wyjścia z UE.