Wielka Brytania: Kolejki przed stacjami benzynowymi. Kłopoty z dostawami, bo przez brexit brakuje kierowców ciężarówek

Na stacjach benzynowych w Wielkiej Brytanii zaczyna brakować paliw (Photo by Kyle Bushnell on Unsplash)

Na stacjach benzynowych w Wielkiej Brytanii zaczyna brakować paliw (Photo by Kyle Bushnell on Unsplash)

Od połowy tygodnia przed stacjami benzynowymi w Wielkiej Brytanii tworzą się długie kolejki. Kierowcy wykupują benzynę, obawiając się jej braku, bo przez brexit i pandemię brakuje kierowców ciężarówek, w tym cystern.

 

Kłopoty z dostawami paliwa wywołały panikę u części kierowców, którzy zaczęli wykupywać benzynę i olej napędowy na zapas. To jednak jeszcze bardziej pogłębiło trudności. Na szczęści stacji skończyło się nawet w sobotę paliwo i musiały na pewien czas zawiesić jego sprzedaż.

Z kolei posiadająca ponad 350 stacji EG Group wprowadziła racjonowanie paliwa. Jeden klient może je obecnie zakupić za kwotę maksymalnie 30 funtów. Nad podobnym rozwiązaniem oficjalnie zaczęły się także zastanawiać sieci Shell oraz ExxonMobile.

Wielka Brytania: Rekonstrukcja rządu i zmiana m.in. na stanowisku ministra spraw zagranicznych

Brytyjski premier Boris Johnson przeorganizował swój gabinet. Zmieniła się obsada aż siedmiu z siedemnastu głównych stanowisk.

Paliwa są, ale nie ma ich kto rozwozić

Rząd brytyjski zapewnia, że powodów do paniki nie ma, a zapasy paliw w magazynach są wystarczające. Podobnie uspokajające komunikaty wydają koncerny naftowe. Tyle, że kierowcy i tak starają się kupić jak najwięcej benzyny czy oleju napędowego, bo problemem nie jest jego brak, ale trudności z jego wożeniem z rafinerii do stacji.

W Wielkiej Brytanii brakuje bowiem kierowców z uprawnieniami do prowadzenia dużych pojazdów, a zwłaszcza ciężarówek i cystern. Sama brytyjska branża transportowa ocenia braki kadrowe na co najmniej 100 tys. ludzi.

Brakuje kierowców nie tylko do rozwożenia paliwa, ale także towarów do wielkopowierzchniowych sklepów. Dlatego w niektórych supermarketach pojawiały się w ostatnich dniach puste półki.

Co gorsza, jeśli nie uda się problemu rozwiązać w ciągu 10 dni, to zdaniem branży transportowej utrudnienia w dostawach mogą się utrzymać nawet do świąt Bożego Narodzenia, bo opóźnienia w transporcie będą się nawarstwiać.

Wielka Brytania: Spór o zwalnianie niezaszczepionych pracowników. Rząd nie ma nic przeciwko, opozycja krytykuje

Przeciwnicy argumentują, że wymóg szczepień oznacza ingerencję w ciało pracownika.

Winne brexit i pandemia

Kierowców w Wielkiej Brytanii brakuje przez brexit. Po wyjściu z Unii Europejskiej z powrotem na kontynent wyjechało wielu tymczasowych pracowników, w tym ponad 25 tys. kierowców ciężarówek.

Ponadto pandemia COVID-19 sprawiła, że nie odbyło się wiele egzaminów dla osób chcących rozszerzyć swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów na ciężarówki czy cysterny. Ministerstwo Transportu szacuje, że odwołano ponad 40 tys. takich egzaminów.

Szef resortu Grant Shapps zapowiedział więc zwiększenie liczby egzaminów w najbliższym czasie. Ponadto brytyjski rząd rozważa wydanie w trybie ekspresowych specjalnych krótkoterminowych wiz dla około 5 tys. zagranicznych kierowców, którzy chcieliby popracować w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania stworzy z Afgańczyków nowy pułk specjalny? Do dziś w brytyjskiej armii służą nepalscy Gurkhowie

Wzorem mogliby być służący w brytyjskiej armii od połowy XIX-wieku nepalscy Gurkhowie.

Rząd oskarża przewoźników o sianie paniki

Część komentatorów obawia się jednak, że będą to działania niewystarczające, a do tego mocno spóźnione i problemów z łańcuchami dostaw nie uda się rozwiązać szybko.

A jeśli kryzys paliwowy utrzyma się dłużej, być może – zdaniem niektórych – w Wielkiej Brytanii będą musiały powrócić niewiedziane tam od 1952 r. (kiedy to zakończono wojenny system reglamentacji towarów) kartki na benzynę czy olej napędowy.

Rząd jest natomiast innego zdania. Minister Shapps oskarżył dzisiaj (26 września) stowarzyszenia przewoźników transportowych o rozsiewanie plotek, co wywołało panikę wśród kierowców i doprowadziło do – jak to ujął – „przejściowych trudności”.