Wielka Brytania dopuszcza Huawei do 5G, ale w ograniczonym stopniu

źródło: Pixabay, fot. Mohamed Hassan

Brytyjski rząd nie zablokował chińskiemu koncernowi Huawei możliwości współtworzenia sieci telekomunikacyjnej piątej generacji (5G). Uznał jednak, że nałoży na Chińczyków ograniczenia.

 

Brytyjski plan to próba pogodzenia różnych interesów. Z jednej strony na Wielką Brytanię naciskały Chiny, które sugerowały, że od dopuszczenia Huawei do budowy brytyjskiej infrastruktury sieci 5G, będą zależeć przyszłe stosunki gospodarcze. Londyn po brexicie będzie chciał wynegocjować z Pekinem nową umowę handlową.

Z drugiej strony na Wielką Brytanię naciskały USA, które uważają koncern Huawei za zbyt blisko powiązany z chińskim państwem, a przez to ze służbami wywiadowczymi, co z kolei grozi działaniami szpiegowskimi. Waszyngton naciska na swoich sojuszników, ale całkowicie wykluczali chińskie koncerny z budowy sieci 5G.

„Rozwiązanie dopasowane do brytyjskiej sytuacji”

Ostatecznie ogłoszono, że Wielka Brytania nie wykluczy żadnego podmiotu z udziału w przetargach na rozwój sieci piątej generacji, ale „dostawcy wysokiego ryzyka” zostaną wykluczeni z wrażliwej ze względów bezpieczeństwa części sieci, nazywanej rdzeniem, w której przetwarzane są dane. W pozostałej części sieci, nazywanej peryferiami, która obejmuje maszty telekomunikacyjne i przekaźniki, ich udział będzie zaś ograniczony do 35 proc.

Dodatkowo tacy dostawy nie będą brali udziału w realizacji projektów na obszarach, które są wrażliwe ze względu na bezpieczeństwo, takich jak np. elektrownie atomowe czy obiekty wojskowe. „To jest rozwiązanie dopasowane do brytyjskiej sytuacji i decyzja odpowiada wyzwaniom, wobec których stoimy” – wyjaśniała po spotkaniu Narodowej Rady Bezpieczeństwa minister kultury, cyfryzacji, mediów i sportu Nicky Morgan.

Na to, aby Huawei nie został wykluczony z budowy brytyjskiej sieci 5G naciskały także same spółki telekomunikacyjne. Obawiały się one bowiem, że wykluczenie chińskiego koncernu opóźni i podroży realizację tego projektu. Huawei to bowiem prawdziwy potentat na rynku urządzeń do budowy sieci 5G, ma już niemal 1/3 światowego rynku komponentów do budowy takiej sieci (ok. 31 proc.) i swój udział szybko powiększa, głównie dzięki atrakcyjnym cenom oraz umożliwianiu przedłużania płatności (hojne wsparcie kredytowe gwarantuje mu chiński rząd).

Jakie będą unijne rekomendacje ws. budowy sieci 5G?

Debaty wokół Huawei ciąg dalszy. Unia Europejska najprawdopodobniej nie zarekomenduje państwom członkowskim wykluczenia chińskiego koncernu z budowy infrastruktury 5G w Europie.

 

 

Unia Europejska zamierza opublikować rekomendacje dla państw członkowskich do końca stycznia. Z informacji jakie przedostały się do mediów wynika, że Bruksela …

Chiny zadowolone, USA rozczarowane

Huawei z zadowoleniem przyjął decyzję brytyjskich władz. „Huawei został uspokojony potwierdzeniem przez brytyjski rząd, że możemy kontynuować współpracę z naszymi klientami, aby wprowadzać 5G na rynek. Ta oparta na dowodach decyzja zaowocuje bardziej zaawansowaną, bezpieczniejszą i bardziej opłacalną infrastrukturą telekomunikacyjną, która będzie odpowiednia na przyszłość. Daje ona Wielkiej Brytanii dostęp do wiodącej na świecie technologii i zapewnia konkurencyjność jej rynku” – głosi komunikat wiceprezesa koncernu Victora Zhanga.

Natomiast władze USA wyraziły rozczarowanie decyzją brytyjskiego rządu. „Nie ma mowy o bezpiecznym rozwiązaniu, jeśli niezaufani dostawcy kontrolują jakąkolwiek część sieci 5G” – powiedział anonimowy wysoki rangą urzędnik administracji prezydenta Donalda Trumpa, z którym rozmawiała agencja Reutera. Dodał on także, że Waszyngton „z niecierpliwością oczekuje współpracy z Wielką Brytanią nad sposobami, które doprowadzą do wykluczenia niezaufanych dostawców części z sieci 5G.”

Kraje członkowskie apelują o bezpieczeństwo kluczowych elementów sieci 5G

Odpowiedzialni za kwestię łączności ministrowie z państw członkowskich spotkali się w Brukseli, aby przyjąć konkluzje na temat sieci 5G. Wezwali jednocześnie, aby potrzebną do tego infrastrukturę opierać na urządzeniach od zaufanych dostawców.

 

Konkluzje przyjęte przez ministerialną radę …