Węgry pomogły Rosji dostarczyć broń do Serbii

Pojazdy opancerzone BRDM-2M, które Serbia otrzymała od Rosji / Zdjęcie via twitter @iammarkobabic

Węgry wyświadczyły Rosji przysługę. Budapeszt pomógł Moskwie dostarczyć pojazdy wojskowe do Serbii. Wcześniej ze względu na obowiązujące sankcje UE, odmówiły Rumunia i Bułgaria.

 

 

Rosji udało się dostarczyć zamówione przez Belgrad 10 rozpoznawczych transporterów opancerzonych BRDM-2M w ramach dwustronnej umowy zbrojeniowej w celu wzmocnienia potencjału serbskich sił zbrojnych. Do realizacji zamówienia wydatnie przyczyniły się Węgry, które zaoferowały pomoc po wcześniejszej odmowie rządów w Bukareszcie i Sofii na transfer pojazdów przez ich terytorium, argumentując to sankcjami UE dla Rosji za nielegalną aneksję Krymu oraz wsparciem Moskwy dla separatystów w Donbasie.

Serbia uruchomi ośrodek badań jądrowych przy wsparciu Rosjan

Rosyjsko-serbska współpraca zostanie powiększona o kolejną dziedzinę. W zaawansowaną fazę wkraczają rozmowy na temat uruchomienia Centrum Nauki Jądrowej. Wsparcie Belgradowi zapewni rosyjskie przedsiębiorstwo Rosatom.
 

 

Początek współpracy w dziedzinie energii jądrowej między Serbią i Rosją można datować na styczniową wizytę prezydenta Rosji …

Węgierskie pośrednictwo

Zadowolenia z dostarczenia transporterów nie ukrywał prezydent Serbii Aleksandar Vucić, który podkreślił, że transfer udało się zrealizować „zgodnie z prawem międzynarodowym”. Polityk nie podzielił się jednak z dziennikarzami informacją, w jaki sposób pojazdy dotarły do serbskiej bazy wojskowej.

Associated Press przekazała wiadomość, że po odmowie Rumunii i Bułgarii, transfer był możliwy dzięki udostępnieniu przez Węgry swojej przestrzeni powietrznej.

Węgry chcą bardziej prawicowej Europy – WYWIAD

„Europejscy socjaldemokraci mają większy wpływ na chadeków niż chadecy na socjaldemokratów. I to powinno się skończyć”, mówi węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó w rozmowie z chorwacką redakcją EURACTIV.
 

„Nie jest tajemnicą, że wolelibyśmy, aby EPL mocniej skłaniało się w prawą …

Dar od Rosji

Prezydent Vucić podkreślił, że pojazdy opancerzone zostały zmodernizowane przez Rosję i wysłane do Serbii w prezencie. W najbliższym czasie do Serbii powinny dotrzeć kolejne partie rosyjskiego sprzętu wojskowego. To m. in. 10 śmigłowców Mi-17 i Mi-35, 30 czołgów T-72B3 oraz 20 pozostałych transporterów opancerzonych. Trwają także rozmowy nad ewentualnymi dostawami systemów przeciwlotniczej obrony rakietowej Buk-M1 i Buk-M2.

Serbia utrzymuje bliskie więzi polityczne z Rosją i odmawia przyłączenia się do zachodnich sankcji gospodarczych wobec Moskwy. Belgrad prowadzi rozmowy o akcesji do UE, ale w przeciwieństwie do innych państw Bałkanów Zachodnich nie aspiruje do przystąpienia do NATO. USA i Sojusz Północnoatlantycki skrytykowały Serbię za przyjęcie rosyjskiej pomocy wojskowej, twierdząc że zdestabilizuje to region.

Rosja oferuje Ukrainie krótkoterminową umowę gazową

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział w piątek, że Rosja zaoferowała Ukrainie możliwość przedłużenia obowiązującej umowy tranzytu gazu do końca 2021 r. Kijów jest zainteresowany podpisaniem dłuższego zobowiązania.
 

 

Obecna umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa z końcem 2019 r. …

Blokada Rumunii i Bułgarii

Pod koniec ubiegłego tygodnia rumuńskie media poinformowały o zablokowaniu dostawy czołgów i pojazdów opancerzonych z Rosji do Serbii, odmawiając zezwolenia na ich transport Dunajem ze względu na sankcję UE wobec Rosji. Belgrad złożył notę protestacyjną i oskarżył Rumunię o naruszenie Dunajskiej Konwencji Nawigacyjnej.

Jeszcze w piątek rosyjskie MSZ zapewniało o nie wysyłaniu żadnego sprzętu wojskowego Dunajem. W 2017 r. Rumunia i Bułgaria także sprzeciwiły się tranzytowi samolotów typu MiG przez własne terytoria do Serbii. Moskwa zdecydowała się wówczas na podzielenie samolotów na części i ponowne ich złożenie w Belgradzie.

Mołdawia rozdarta między Rosją a Unią Europejską

Mołdawia podążą wyboistą drogą reform. Głównym celem jest walka z korupcją, jednak nie mniejszym wyzwaniem jest pogodzenie otwarcia na Unię Europejską z zachowaniem dobrych relacji z Rosją. Podczas ostatniej wizyty mołdawskiego ministra obrony w Moskwie padły zapewnienia o chęci wzmocnienia …