Chiny i Węgry zacieśniają współpracę. W planach duże inwestycje

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Chin i Węgier

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Chin (Wang Yi) i Węgier (Peter Szijjarto) [Mission of China Twitter]

W poniedziałek miało miejsce spotkanie ministrów spraw zagranicznych Węgier i Chin. Rozmowy dotyczyły zacieśnienia dalszej współpracy gospodarczej.

 

 

Węgry i Chiny zaczęły intensywną współpracę na przełomie 2017 i 2018 r. Jest to efekt spotkania na szczycie w Budapeszcie w 2017 r. w ramach inicjatywy współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej (format 17+1).

Początkowo wspólne projekty dotyczyły zwiększenia wymiany handlowej w rolnictwie, utworzenia nowych połączeń lotniczych oraz promowania kultury obu krajów. Uregulowano prawnie funkcjonowanie siedziby uniwersytetu medycznego Heilongjiang w Budapeszcie.

Podpisano także umowy na eksport mleka i produktów mlecznych do Chin. Zapowiedziano również budowę elektrowni fotowoltaicznej. Realizacja inwestycji wystartowała w czerwcu ubiegłego roku. 

Pandemia koronawirusa osłabiła gospodarkę Węgier i Chin, co spowolniło realizację kolejnych projektów, takich jak wejście chińskich banków na węgierski rynek czy rozbudowa węgierskich kolei. Poniedziałkowe (24 sierpnia) spotkanie miało na celu omówienie procesu reaktywacji zawieszonych projektów.

Węgry: MSZ wzywa niemieckiego ambasadora. Powodem antysemickie zarzuty wobec węgierskiego rządu

Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth miał zarzucać węgierskiemu rządowi postawy antysemickie.

Nowe inwestycje i współpraca banków

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó zapowiedział nową chińską inwestycję. Przedsiębiorstwo chemiczne Wanhua planuje zainwestować 300 mld forintów (853,8 mln euro) na Węgrzech w ciągu najbliższych pięciu lat. Inwestycja ma dotyczyć infrastruktury rurociągowej w kraju.

Wanhua to jeden z największych producentów materiałów chemicznych na świecie. Wskaźniki Szanghajskiej Giełdy Papierów Wartościowych pozycjonują ją wśród 50 największych spółek pod względem kapitalizacji. 

W czerwcu 2019 r. Wanhua przejęła węgierskie przedsiębiorstwo BorsodChem. Wcześniej – od 2011 r. – zarządzało firmą Obecnie Wanhua-BorsodChem jest jednym z najważniejszych europejskich producentów surowców poliuretanowych.

Inwestycje w sektorze pozwolą na ulepszenie infrastruktury Wanhua do przetwarzania LPG importowanego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Obecność dużych podmiotów gospodarczych takich jak Wanhua na rynku węgierskim pociąga za sobą potrzebę współpracy finansowej. Z tego powodu na poniedziałkowym spotkaniu zapowiedziano poszerzenie współpracy między centralnymi bankami obu krajów. Chiński Bank Rozwoju (China Development Bank) zostanie czwartym chińskim bankiem, który otworzy przedstawicielstwo na Węgrzech. 

USA: Mike Pompeo z wizytą na Bliskim Wschodzie. Z kim się spotyka?

Celem wizyty Mike’a Pompeo jest pomoc w budowaniu poprawnych relacji Izraela z kolejnymi państwami arabskimi?

Chińska pożyczka pod budowę kolei

Poprzez kolejne inwestycje na Węgrzech Chiny wzmacniają swoją obecność w Europie Środkowo-Wschodniej. To konsekwentna realizacja w Europie inicjatywy “Jeden pas i jedna droga” (Belt and Road Initiative). Jej celem jest reaktywacja Jedwabnego Szlaku poprzez strategiczne projekty ekonomiczne w krajach Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy.

Częścią projektu jest podpisana w kwietniu br. umowa dotycząca budowy kolei Budapeszt-Belgrad. Dokładne szczegóły nie są znane, wiadomo jednak, że 85 proc. finansowania będzie zapewnione przez chiński kapitał. Ukończenie budowy planowane jest na 2025 r. Kolej ma stać się jednym z kluczowych centrum europejskiej logistyki w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. 

Z punktu widzenia Chin ułatwi ona transport chińskich produktów z Grecji do Europy Zachodniej. Od 2016 r. Chiny posiadają większość (67 proc.) udziałów portu w Pireusie. Przedsiębiorstwo COSCO (China Ocean Shipping Company) nabyło je na fali prywatyzacji ówczesnego greckiego właściciela. Dzięki tej umowie „jedwabny Szlak robi się krótszy”, jak zauważył ówczesny premier Grecji Aleksis Tsipras.

NATO apeluje o deeskalację konfliktu między Grecją a Turcją. Ateny niezadowolone z braku poparcia

Konflikt grecko-turecki o złoża surowców na Morzu Śródziemnym musi zostać rozwiązany „w duchu sojuszniczej solidarności”, twierdzi szef NATO.

Relacje Budapesztu z Pekinem

Péter Szijjártó był pierwszym europejskim ministrem spraw zagranicznych, który udał się do Chin po zniesieniu ograniczeń spowodowanych pandemią. Jak podkreślał chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi „ta wizyta ma ogromne znaczenie dla relacji między naszymi państwami”.

Do tej pory chińskie firmy zainwestowały już na Węgrzech ponad 5 mld dolarów. “Umowy dwustronne są kluczowe dla polepszenia stanu węgierskiej gospodarki po pandemii”, dodał Szijjártó.

Węgierski minister podkreślił również rolę Chin w skutecznej walce z koronawirusem. Podziękował Pekinowi za dostarczenie 90 mln masek ochronnych, 40 mln ubrań ochronnych i 800 tys. dawek medykamentów.

Węgry są wyjątkiem w swoim podejściu do chińskiej pomocy. Większość przywódców państw Unii Europejskiej nie decyduje się na tego typu publiczne deklaracje. 

Dotychczasowa współpraca Pekinu i Budapesztu znajduje odzwierciedlenie w liczbach. Import chińskich produktów na Węgry w 2019 r. zwiększył się o około 20 proc. w porównaniu do 2018 r. Tym samym Chiny stały się drugim największym źródłem importu dla Węgier.