Wdrażanie 5G szansą dla południowej Europy?

źródło: Pixabay, fot. Mohamed Hassan

Południowo-wschodnia Europa staje przed „historyczną” szansą na szybsze niż inni wdrożenie technologii 5G – twierdzi przedstawiciel Huawei w rozmowie z EURACTIV.

 

Specjalista ds. bezpieczeństwa 5G w Huawei – Anastasios Bikos stwierdził, że choć Grecja i Cypr dopiero podnoszą się po kryzysie gospodarczym, to rozwój sieci 5G może okazać się szansą, ponieważ oferuje ogromne możliwości. Sieć 5G ma przyśpieszyć połączenia mobilne do prędkości światłowodowych i pozwolić na lepsze wykorzystanie Internet Rzeczy (IoT), czyli sieci połączonych urządzeń i przedmiotów codziennego użytku, które mogą się ze sobą łączyć i wymieniać dane.

„To historyczna szansa dla Grecji i Cypru, aby przejąć inicjatywę w inwestycjach w rewolucyjną technologie cyfrową 5G. Im szybciej tak się stanie, tym więcej powstanie nowych miejsc pracy. Bardzo w tym pomoże rozszerzenie dostępu do technologii szerokopasmowych XXI wieku” – mówi Bikos.

Chińczycy na czele wyścigu

Bikos twierdzi, że Huawei jest 18 miesięcy przed konkurentami jeżeli chodzi o rozwój najnowszego standardu sieci komórkowej. Chiny osiągnęły przewagę w rozwoju sieci 5G dzięki wczesnym inwestycjom w technologię. Wzbudza to jednak zaniepokojenie w innych miejscach świata. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo danych. Prezydent Chin Xi Jinping wydał bowiem dekret zmuszający firmy do współpracy z chińskim wywiadem po tym, jak właśnie Huawei początkowo odmówiło współpracy.

Chiński gigant cyfrowy chce jak najszybciej wejść na europejski rynek, wykorzystując swoją chwilę przewagi nad konkurencją. „W Grecji i na Cyprze jesteśmy w stanie sprawnie i szybko przejść ze standardu 4G na 5G. Włączamy się w publiczną debatę na ten temat i cieszymy się z wysiłku rządów i organów regulacyjnych obu krajów” – twierdzi Bikos.

Pierwsze dwie pilotażowe próby zastosowania protokołu 5G miały miejsce w Atenach i Kalamacie, gdzie udało się osiągnąć prędkość połączenia niemal w szybkości światowodu. Sieć 5G zostanie uruchomiona do końca 2020 r. a pierwsze wykorzystania komercyjne zaczną się pod koniec 2021 r. Chiński gigant technologiczny inwestuje w Grecji od 2005 r. i posiada obecnie 50% udziału w rynku sprzętu telekomunikacyjnego. „2/3 Greków używa naszych urządzeń” – mówi Bikos.

UE i USA zainteresują się regulacją kryptowalut – WYWIAD

„Nie wyobrażam sobie, aby państwa abdykowały i nie spróbowały uregulować kryptowalut. UE czy USA zajmą się tym już niebawem. Wejście projektu Libra na rynek zmienia bardzo dużo” – mówi w rozmowie z EURACTIV dr Piotr Bodył-Szymala, ekspert ds. globalnego systemu …

Wojna handlowa USA-Chiny

Gra o rynek 5G ma miejsce w warunkach rosnącego od marca 2018 r. napięcia pomiędzy Chinami a USA. USA zaczęły bowiem wiosną ubiegłego roku przegląd swojej polityki celnej i zadecydowały o zastosowaniu taryf na chińskie towary o wartości 50-60 mld dolarów. USA tłumaczyły swoje postępowanie naruszeniem przez Chiny praw do własności intelektualnej. Ponadto, aby wejść na chiński rynek amerykańskie firmy mają obowiązek współpracy ze swoimi chińskimi odpowiednikami. Jednym z wymogów wspólnych przedsięwzięć jest też udzielenie dostępu do opatentowanych technologii.

W rewanżu Chiny nałożyły własne cła na produkty amerykańskie, co zachęciło Waszyngton do dalszych działań protekcjonistycznych. Obie strony aktywnie uczestniczą w konflikcie, nawzajem się atakując zapowiedziami o kolejnych możliwych cłach. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w maju tego roku podpisał dekret zakazujący importu sprzętu produkowanego przez Huawei. Departament handlu USA zakazał natomiast Huawei kupna amerykańskich podzespołów, w tym chipów komputerowych używanych w produkcji telefonów komórkowych. W odwecie Chiny zapowiedziały podjęcie kroków w celu ochrony swoich firm. Huawei deklaruje jednak, że nie zamierza uczestniczyć w wojnie handlowej.

„To jest kwestia dwustronnych relacji Chin i USA” – powiedział Bikos, przekonując że wszystkie zarzuty Stanów Zjednoczonych przeciw Huawei są bezpodstawne. Huawei twierdzi, że stałe inwestycje w 5G stworzą 22 mln miejsc pracy i zwiększą globalny obrót gospodarczy o 12,3 mld dolarów do 2035 r., podczas gdy globalne PKB wrosłoby o 0,2 proc. „Sytuacja polityczna nie powinna opóźnić wdrożenia 5G. Nikt na tym nie skorzysta” – przekonuje Bikos.

Ta narracja nie przekonuje jednak Stanów Zjednoczonych. Amerykańska dyplomacja intensywnie zabiega u rządów państw europejskich, aby nie przyjmowały od Chin technologii 5G. Ostrzeżenia w tej sprawie otrzymała już w tym roku Wielka Brytania, a w czerwcu sekretarz stanu USA Mike Pompeo rozmawiał o rozwoju sieci telekomunikacyjnej z rządem szwajcarskim.

Czy sztuczna inteligencja to przełom na miarę wynalezienia druku? – WYWIAD

Sztuczna inteligencja (AI) w ostatnich latach rozwija się w ogromnym tempie. Potrafi już rozpoznawać twarze, sterować autonomicznymi pojazdami, a nawet komponować muzykę. W. Brian Arthur, ekonomista i ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji, w wywiadzie dla EURACTIV mówi o tym, dlaczego …

Bezpieczeństwo cybernetyczne w UE

Ale plany Europy co do zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego poprzez wzmocnienie roli Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) muszą być wsparte ogólnounijną siecią certyfikacji. Globalne przychody związane z 5G są szacowane na 225 mld euro do 2025 r., a istnienie ewentualnych luk w systemach zabezpieczeń może zachęcać do ataków.

Stany Zjednoczone ostrzegły Europę przed używaniem chińskich urządzeń z technologią 5G z powodu zwiększonego zagrożenia działaniami szpiegowskimi. Huawei postanowił pójść na rękę Amerykanom, obiecując europejskim rządom umowy zabraniające szpiegostwa.

„Współpraca rządów, producentów, regulatorów i innych firm jest niezbędna dla zwiększenia bezpieczeństwa sieci 5G” – przekonuje Bikos.

Polska wprowadzi podatek od usług cyfrowych?

Ministerstwo Finansów potwierdza, że trwają prace nad podatkiem od usług cyfrowych. Wpływy z jego tytułu zaksięgowano już w przyszłorocznym planie finansowym. I na razie tyle o nim wiadomo.
 

Do resortu finansów Gazeta Wyborcza wysłała kilka pytań dotyczących nowego podatku z pytaniem …