Wakacje 2020: Powrót turystów z zagranicy do Hiszpanii. Na razie tylko z jednego kraju

Branża turystyczna odpowiada za 12 proc. PKB i setki tysięcy miejsc pracy w Hiszpanii.

Branża turystyczna odpowiada za 12 proc. PKB i setki tysięcy miejsc pracy w Hiszpanii. / Zdjęcie via unsplash

W poniedziałek (15 czerwca) do Hiszpanii wrócili zagraniczni turyści. To próba generalna przed przywróceniem ruchu turystycznego w tym kraju. Branża odpowiada za 12 proc. PKB i setki tysięcy miejsc pracy. „Czujemy się bezpiecznie”, deklarowali goście z zagranicy na lotnisku na Majorce.

 

 

W poniedziałek (15 czerwca) na Baleary przybyła pierwsza część z około 1 tys. zagranicznych turystów. Należą oni do grupy 11 tys. Niemców, którzy w ciągu kilku najbliższych dni odwiedzą Baleary w ramach programu pilotażowego hiszpańskiego i niemieckiego rządu.

Hiszpania: Turystyka motorem napędowym gospodarki

Jednym z pierwszych samolotów, który wylądował w poniedziałek (15 czerwca) w porcie lotniczym Palma de Majorka, był ten obsługiwany przez TUI z 189 osobami na pokładzie z Düsseldorfu. Wśród nich znalazło się 170 turystów oraz kilkunastu dziennikarzy z Niemiec, którzy będą relacjonować przywracanie turystyki w Hiszpanii. Niemcy należą do najpopularniejszych gości w tym kraju. 

Do końca czerwca na Baleary, Ibizę i Menorkę przybędzie około 11 tys. osób z kilku wybranych niemieckich miast. Inicjatywa odbywa się w ramach przygotowań do sezonu letniego w Hiszpanii. Niemcy wybrano do projektu ze względu na dobrą sytuacje epidemiologiczną w tym kraju.

W regionie Morza Śródziemnego, w przeciwieństwie do innych części Hiszpanii, udało się uniknąć rozprzestrzeniania nowego koronawirusa. Rząd Pedro Sancheza planował otworzyć granice dla turystów z Europy wraz z początkiem lipca, jednak dojdzie do tego już 21 czerwca. Wówczas Madryt otworzy granicę z wszystkimi krajami strefy Schengen z wyjątkiem Portugalii (granica otwarta od 1 lipca). Granice z państwami spoza strefy Schengen Hiszpania planuje otworzyć od 1 lipca, „mając na względzie sytuację epidemiologiczną”, w danym kraju.

Granice otwarte zostaną także dla Brytyjczyków, którzy obok Niemców, są najczęstszymi gośćmi w Hiszpanii. Turystyka odpowiada za około 12 proc. PKB Hiszpanii. Hiszpania jest drugim najczęściej odwiedzanym krajem na świecie (83 mln osób w 2019 r.). Szacuje się jednak, że np. w Barcelonie znaczna większość hoteli – 75 proc. – pozostanie zamknięta co najmniej do września br. z powodu mniejszego ruchu turystycznego.

Niektóre hiszpańskie media, w tym m.in. lokalny dziennik „Diario de Mallorca” napisały, że osoby które w poniedziałek przybyły w pierwszych samolotach na Majorkę, przed wylotem do Hiszpanii nie zostały poddane żadnym testom na obecność koronawirusa.

Hiszpańska agencja EFE informuje, że pierwsi turyści czuli się bezpiecznie po przylocie do Hiszpanii. „Wszyscy w samolocie byli szczęśliwi i spokojni. Sytuacja epidemiologiczna na Majorce jest podobna do tej, jaka panuje w Niemczech”, wyjaśniła dziennikarzowi EFE Kersten, turystka z Niemiec.