Hiszpania: Miliardy na wsparcie turystyki. Miliony osób nadal bez pracy

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro.

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro. / Foto via flickr @La Moncloa - Gobierno, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro. „Ta branża jest filarem naszej gospodarki, dlatego jej odbudowa jest jednym z naszych priorytetów”, podkreślił polityk.

 

 

 

Sektor turystyczny odpowiada za około 12,3 proc. PKB Hiszpanii. W 2019 r. do kraju przybyło 84 mln osób z całego świata. Pierwsze szacunki na rok 2020 r. mówią o utracie co najmniej 100 mld euro dochodu z powodu zmniejszonej liczby gości z zagranicy.

Zaprezentowany przez premiera Pedro Sancheza pakiet ma przynajmniej częściowo zniwelować wielomiliardowe straty i pozwolić na przetrwanie przedsiębiorcom z sektora w najtrudniejszym momencie kryzysu.

USA i Chiny rozmawiają na Hawajach / Europa i świat w skrócie

USA i Chiny rozmawiają na Hawajach. Turcja wciąż blokuje plany obrony NATO dla Polski i państw bałtyckich. Facebook zapowiada blokowanie reklam politycznych // Skrót informacji z Europy i ze świata.

Hiszpania: Rząd ogłasza rządowe pakiety pomocowe

Rząd Sancheza opowiada się także za zwiększeniem lotów z Niemiec w ramach tzw. korytarza turystycznego. Dzięki niemu od poniedziałku (15 czerwca) na Baleary może przybyć z Niemiec łącznie 11 tys. turystów. To test dla hiszpańskiej turystyki przed otwarciem granic w krajami strefy Schengen 21 czerwca ( z Portugalią od 1 lipca).

Pakiet dla turystyki jest już trzecim, który w tym tygodniu przedstawił rząd. Wcześniej zapowiedziano utworzenie programu stymulacyjnego o wartości 3,7 mld euro dla krajowego przemysłu samochodowego, który w wyniku pandemii także odnotował poważne straty. Szef rządu podkreślił, że aż 10 proc. hiszpańskiego PKB pochodzi z sektora samochodowego, zaś ich eksport stanowi jedną piątą całości sprzedaży za granicę.

Z kolei hiszpańskie wspólnoty autonomiczne otrzymają 16 mld euro, Pakiet ma zadanie wsparcia lokalnych budżetów i zniwelowanie ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa. Większość środków zostanie przeznaczona na opiekę zdrowotną – 9 mld euro. 2 mld euro, przeznaczono na edukację. Pozostałe 5 mld euro na podreperowanie budżetów wspólnot autonomicznych, które ucierpiały w minionych tygodniach z powodu „zamrożenia” gospodarki w całym kraju. 

Wakacje 2020: Powrót turystów z zagranicy do Hiszpanii. Na razie tylko z jednego kraju

Branża turystyczna odpowiada za 12 proc. PKB i setki tysięcy miejsc pracy w Hiszpanii.

Hiszpania: Nadal wysokie bezrobocie

Pandemia koronawirusa przekłada się na rynek pracy w Hiszpanii. W maju zanotowano wprawdzie poprawę zatrudnienia, jednak bez pracy pozostaje nadal ponad jedna trzecia (36 proc.) czynnych zawodowo osób. To 8,4 mln osób bez pracy. Na koniec kwietnia br. było to 9 mln – 40 proc. czynnych zawodowo.

Najtrudniejsza sytuacja jest wśród młodych. 33 proc. osób w wieku do 25 lat, które poszukują pracy, nie ma zatrudnienia. W oficjalnych statystykach wykazujących liczbę bezrobotnych w Hiszpanii nie bierze się pod uwagę prawie 4,7 mln osób, które skorzystały z tzw. ERTE, czyli rządowego mechanizmu wsparcia zatrudnienia. Pozwala on pracodawcom w wyjątkowych okolicznościach, jak pandemia, zamknąć firmę i tymczasowo zwolnić pracowników, do czasu unormowania się sytuacji na rynku. Pracodawcy zobowiązani są do ponownego zatrudnienia zwolnionych na okres co najmniej sześciu miesięcy.

Czasowo zwolnieni otrzymują zasiłek dla bezrobotnych. Osoby te teoretycznie pozostają zatrudnione, ale nie pracują. Taki mechanizm ma pozwolić firmom przeczekać najtrudniejszy okres i uniknąć upadłości. Według pierwszych szacunków w maju do pracy wróciło około 400 tys. osób, które dzięki ERTE korzystały z systemu zawieszenia pracy.