USA zaskarżają cła odwetowe do WTO

Robert Lightizer, źródło: Wikipedia/Office of the President-elect

Przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lightizer, źródło: Wikipedia/Office of the President-elect

Waszyngton złożył w Światowej Organizacji Handlu (WTO) wniosek o wszczęcie postępowania wobec państw i instytucji, które nałożyły na Stany Zjednoczone cła odwetowe. Chodzi o Unię Europejską, Chiny, Kanadę, Meksyk i Turcję. Państwa te zareagowały na obłożenie wysokimi opłatami celnymi eksportu do USA stali i aluminium.

 

Komunikat w sprawie złożenia wniosku do WTO wydał przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lightizer. „Stany Zjednoczone podejmą wszelkie konieczne kroki, by chronić nasze interesy i wzywamy naszych partnerów handlowych do wspólnej konstruktywnej pracy nad problemami spowodowanymi przez ogromną, utrzymującą się nadwyżkę zdolności produkcyjnych w sektorach stali i aluminium” – napisał.

Waszyngton: Działamy zgodnie z regułami WTO

W opinii Waszyngtonu działania USA (czyli nałożenie 25-proc. cła na stal oraz 10-proc. na aluminium m.in. z Unii Europejskiej, Chin, Kanady i Meksyku) są uprawnione i zgodne z regułami WTO. Innego zdania jest UE, która już zaskarżyła amerykańską decyzję na forum Światowej Organizacji Handu. Teraz USA skarżą z kolei cła odwetowe, które uznają za „całkowicie nieuzasadnione w świetle reguł międzynarodowych oraz zdają się naruszać zobowiązania członków Światowej Organizacji Handlu wynikające z reguł tej organizacji.”

Robert Lightizer przekonuje, że „kroki podjęte przez prezydenta Donalda Trumpa są całkowicie legalne i w pełni uzasadnione w świetle prawa USA i międzynarodowych reguł handlowych.” „Zamiast współpracować z nami w celu rozwiązania wspólnego problemu, niektórzy z naszych partnerów handlowych zdecydowali się odpowiedzieć cłami odwetowymi zaprojektowanymi tak, by ukarać amerykańskich pracowników, rolników i firmy” – głosi oświadczenie przedstawiciela USA ds. handlu.

Cła na ratunek amerykańskiemu hutnictwu?

W styczniu biuro amerykańskiego Sekretarza ds. Handlu Wilbura Rossa opublikowało bowiem raport, w którym stwierdziło, że dalszy import stali i aluminum na dotychczasowych zasadach „zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA”. Kanada skrytykowała oficjalnie taką argumentację, stwierdzając, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA nie jest import stali i aluminium, ale słabość amerykańskiego sektora hutniczego. Nowe stawki celne mają mu jednak w zamyśle Białego Domu pomóc stanąć na nogi.

Amerykańskie cła obowiązują wobec niektórych państw (np. Chin czy Turcji) od 23 marca. Wobec UE, Kanady oraz Meksyku wprowadzono je 1 czerwca.

USA nałożyły cła na stal i aluminium z UE, Kanady i Meksyku

Od dziś (1 czerwca) obowiązują wobec eksportowanej do USA stali i aluminium nowe stawki celne. Ogłoszona wczoraj decyzja amerykańskiego prezydenta weszła w życie o północy czasu waszyngtońskiego, czyli o 6:00 rano czasu polskiego. Wobec stali zastosowano stawkę 10-procentową, a wobec …

Jakie cła odwetowe nałożono na USA?

W odpowiedzi na obłożenie przez Stany Zjednoczone podwyższonym cłem importu stali i aluminium, szereg krajów dotkniętych podniesienim stawki celnej podjęło swoje kroki odwetowe. 2 kwietnia Chiny obłożyły stawkami od 15 do 25 proc. importowane z USA towary od wartości 3 mld dolarów. Turcja swoje podwyższone cła wprowadziła 21 czerwca. Dotyczą one produktów importowanych z USA o wartości 1,8 mld dolarów. Dotyczą ich teraz stawki celne w wysokości od 4 proc. do nawet 70 proc. Z kolei Meksyk uruchomił cła odwetowe w dwóch transzach – 5 czerwca i 5 lipca. W sumie chodzi o import amerykańskich towarów za kwotę 3,6 mld dolarów. Nowe meksykańskie stawki wynoszą od 7 proc. do 25 proc.

Najwięcej amerykańskich produktów obłożyła cłami Kanada (ich łączna wartość to 12,7 mld dolarów). Nowe stawki celne obowiązują od 1 lipca i wynoszą od 10 proc. do 25 proc. Unia Europejska z kolei postanowiła działać w dwóch fazach. Najpierw – 22 czerwca – weszły w życie nowe stawki celne (od 10 proc. do 25 proc.) na amerykańskie towary o wartości 3,2 mld dolarów. Druga faza ceł odwetowych to nowe stawki (od 10 proc. do 50 proc.) na towary o łącznej wartości 4,2 proc. Te restrykcje wejdą jednak w życie dopiero 1 czerwca 2021 r.

Cła odwetowe wobec USA 21 czerwca wprowadziły także Indie. Dotyczą one importu 30 różnych amerykańskich produktów o łącznej wartości 240 mln dolarów. Wniosek USA do WTO nie dotyczy jednak Indii.

UE wprowadza odwetowe cła na towary z USA

To reakcja na wcześniejsze ustanowienie przez Stany Zjednoczone nowych, wysokich stawek celnych na import do USA stali i aluminium m.in. z Unii Europejskiej. Na unijnej liście znalazło się kilkaset pozycji. Łączna wartość obłożonych nowymi cłami amerykańskich towarów wynosi 2,8 mld …