USA wycofują sprzeciw wobec globalnego podatku cyfrowego

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen zapowiedziała koniec amerykańskiego sprzeciwu wobec globalnego podatku cyfrowego, źródło: Flickr/Gerald R. Ford School of Public Policy University of Michigan (CC BY-ND 2.0)

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen zapowiedziała koniec amerykańskiego sprzeciwu wobec globalnego podatku cyfrowego, źródło: Flickr/Gerald R. Ford School of Public Policy University of Michigan (CC BY-ND 2.0)

Amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen poinformowała na forum G20, że USA nie będą się już sprzeciwiać pracom na globalnym podatkiem cyfrowym. Wcześniej cały proces blokowała poprzednia administracja prezydencka.

 

USA pod wodzą Donalda Trumpa były bardzo niechętne wprowadzaniu nowych podatków od działalności poza USA. Takie plany miało wiele krajów europejskich (z Francją na czele), które żaliły się, że zyski osiągniętem na ich rynkach były wyprowadzane za granicę, aby uniknąć opodatkowania.

Ale Waszyngton bardzo mocno naciskał na Paryż, grożąc nawet wprowadzaniem odwetowych ceł np. na francuskie wina czy sery. USA oficjalnie opowiadały się za wypracowaniem rozwiązań na forum skupiającej wysokorozwinięte państwa demokratyczne Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Ale w ubiegłym roku poprzedni sekretarz skarby Steve Mnuchin wycofał USA z negocjacji na forum OECD i pomysł globalnego podatku cyfrowe stanął pod wielkim znakiem zapytania. Teraz następczyni Mnuchina poinformowała, że Waszyngton wycofa swoją blokadę. „Rezygnujemy z naszego sprzeciwu” – oświadczyła swoim kolegom z innych państw grupy G20 Janet Yellen.

OECD: Jest szansa na globalny podatek cyfrowy przed końcem roku?

Z powodu pandemii i rozbieżności politycznych międzynarodowe rozmowy w sprawie zasad opodatkowania globalnej działalności wielkich spółek internetowych przedłużyły się, oświadczyła w poniedziałek (12 października) Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

 

 

Według komunikatu organizacji udostępnionego w mediach społecznościowych przez szefa OECD …

Europa odetchnęła z ulgą

Deklarację nowej amerykańskiej administracji przyjęto w Europie z ulgą. „Zmiana postawy Waszyngtonu uznana została za przełom. To ogromny krok naprzód na naszej drodze do zawarcia porozumienia w sprawie podatku cyfrowego do lata tego roku” – powiedział niemiecki minister finansów Olaf Scholz tuż po zakończeniu wideonarady ministrów z państw G20.

Równie entuzjastycznie reagował minister gospodarki Francji, która groziła ostatnio USA odwieszeniem uchwalonego w 2019 r. (ale szybko zamrożonego na czas negocjacji na forum OECD) własnego podatku cyfrowego. „Porozumienie powinno zostać osiągnięte do lata. Wzywam do niezwłocznego zakończenia tych negocjacji” – powiedział Bruno Le Maire.

Sekretarz Yellen już w styczniu sygnalizowała gotowość USA do zniesienia blokady, gdy trwały jeszcze poprzedzające jej nominację przesłuchania w Kongresie. „Wspieram wysiłki mające na celu zapewnienie, że korporacje zapłacą sprawiedliwy udział w podatkach. Jestem także za usunięciem zachęt dla firm do prowadzenia działalności offshore” – zapowiedziała wtedy senatorom.

OECD: USA zawieszają negocjacje w sprawie globalnego podatku cyfrowego

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin poinformował o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z negocjacji w sprawie globalnego podatku cyfrowego.

Wielkie straty państwowych budżetów

Według danych OECD budżet państw na całym świecie tracą rocznie na unikaniu podatków przez globalne koncerny ok. 240 mld dolarów. Zdaniem sieci Tax Justice Network ta kwota jest jednak zaniżona, bo należy raczej mówić o ponad 0,5 bln dolarów.

Przykładem jest np. Facebook w Polsce. Pod koniec 2018 roku z portalu korzystało 44 proc. Polaków i Polek – niemal 17 mln osób. Mimo że na reklamach prezentowanym polskim użytkownikom i użytkowniczkom Facebook miał tylko w 2017 r. zarobić 600 mln zł (według szacunków PwC), w Polsce nie odprowadza ani złotówki podatków.

Jest to możliwe, bo firmy korzystają z unijnej swobody świadczenia usług: rejestrują się w rajach podatkowych. W przypadku Facebooka jest to Irlandia, w której oficjalna stawka podatku korporacyjnego wynosi 12,5 proc., efektywnie jednak globalne spółki płacą w tym kraju od 2 do 5 proc. CIT. Świadczą usługi w całej Europie, uiszczając niskie należności jedynie w kraju, w którym mają siedzibę.