USA: Zabrakło kilku głosów. Senat odrzucił pakiet sankcji na Nord Stream 2

usa-rosja-nord-stream-2-biden-putin-niemcy-ławrow-ukraina-polska

Prezydent USA Joe Biden, fot. Gage Skidmore [Flickr, CC BY-SA 2.0]

Senat USA odrzucił w czwartek (13 stycznia) projekt ustawy nakładający dodatkowe sankcje na gazociąg Nord Stream 2.

 

 

Za projektem zgłoszonym przez republikańskiego senatora Teda Cruza zagłosowało 55 senatorów, w tym sześciu Demokratów. Przeciwko było 46. Projekt zakładał nałożenie sankcji na operatora gazociągu w ciągu 15 dni od przyjęcia ustawy.

Głosowanie było wynikiem porozumienia między Cruzem a Demokratami, w ramach którego dopuszczono projekt pod głosowanie w zamian za zaprzestanie blokowania przez Cruza blokowania ambasadorskich nominacji prezydenta Joe Bidena.

Po ewentualnym przyjęciu przez Senat ustawę musiałaby przyjąć jeszcze Izba Reprezentantów, a następnie podpis pod nią musiałby złożyć prezydent Biden.

Nord Stream 2: Ultimatum USA wobec Rosji

Jeśli Rosja zdecyduje się na wznowienie agresji przeciwko Ukrainie, gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony, stwierdził szef dyplomacji USA Antony Blinken.

Presja Białego Domu

Porażka projektu to wynik m.in. presji Białego Domu, który przekonał Demokratów – którzy wcześniej w zdecydowanej większości opowiadali się za sankcjami – by nie zakłócać dyplomatycznych prób zażegnania kryzysu z Rosją.

Podsekretarz stanu w Departamencie Stanu USA, Victoria Nuland i doradca prezydenta Joe Bidena ds. globalnego bezpieczeństwa energetycznego, Amos Hochstein, spotkali się w poniedziałek (10 stycznia) za zamkniętymi drzwiami z grupą ok. 10 senatorów Partii Demokratycznej, którzy nie zadeklarowali jeszcze wówczas jak zagłosują w sprawie sankcji za gazociąg z Rosji do Niemiec.

Administracja Bidena przekonywała, że sankcje mogą podważyć porozumienie z niemieckim rządem z lipca 2021 r., który zobowiązał się do wstrzymania Nord Stream 2 w razie rosyjskiej agresji. Za przyjęciem projektu lobbowały z kolei władze Ukrainy.

Podczas debaty przed głosowaniem Cruz zarzucał Demokratom, że zagłosowali przeciwko tylko dlatego, że prezydentem jest obecnie Biden, a nie Donald Trump.

Jak dodał, „jeśli Rosja napadnie na Ukrainę, przyczyną tego może być fakt, że Senat Stanów Zjednoczonych usłyszał prośby naszych ukraińskich sojuszników i je zignorował”.

Z kolei szef komisji spraw zagranicznych Demokrata Bob Menendez oskarżył Cruza o cynizm i stwierdził, że nałożenie sankcji mogłoby być pretekstem dla Rosji do rozpoczęcia inwazji.

Menendez w środę (12 stycznia) zgłosił własny projekt sankcji – obejmujący zarówno NS2, jak i znacznie szersze restrykcje przeciwko rosyjskim przedsiębiorstwom energetycznym, finansowym i odcięcie Rosji od systemu SWIFT – które byłyby uruchomione w razie rosyjskiej inwazji. Projekt ma poparcie Białego Domu.

USA: Nowi ambasadorowie zatwierdzeni. Nord Stream 2 kartą przetargową?

Do 14 stycznia senatorowie zagłosują nad ewentualnymi sankcjami wymierzonymi w spółkę odpowiedzialną za budowę gazociągu.

Ławrow o Nord Stream 2

Jak przekazała agencja prasowa Tass, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przekonywał w czwartek, że sytuacja z Nord Stream 2 pokazuje, że Niemcy nie mają swobody w realizacji własnych interesów gospodarczych.

„Jeśli chodzi o Nord Stream 2, nie chodzi już o wolność wyboru sojuszy, ale po prostu o swobodę prowadzenia zwykłej działalności handlowej na rynkach światowych. Okazuje się, że Niemcy nie mają żadnej swobody w realizacji własnych interesów gospodarczych, tutaj podwójne standardy są najbardziej uderzające”, powiedział.

Sekretarz generalny SPD Kevin Kuehnert stwierdził w opublikowanej w sobotę (8 stycznia) rozmowie z Reutersem, że gazociąg Nord Stream 2, który ma dostarczać rosyjski gaz do Niemiec, nie powinien być mieszany ze sporami politycznymi i sporami dotyczącymi praw człowieka.

„Nord Stream 2 jest prawie podłączony do sieci, a jedynie brak legalnych zezwoleń utrudnia ostateczne rozpoczęcie działalności”, podkreślił Kuehnert. „Na pewnym etapie w takiej dyskusji musi być pokój polityczny i prawny”, dodał.

Kuehnert uważa, że projekt kierowany przez rosyjski Gazprom nie powinien być mieszany z odpowiedziami na rosyjskie kontrowersje terytorialne z Ukrainą i kwestiami praw człowieka, gdzie Berlin ma jasne stanowisko.

Niemcy: Dwugłos w rządzie ws. Nord Stream 2

Nord Stream 2 dzieli rząd Niemiec.

Gazociąg czeka na certyfikację

Budowa Nord Stream 2 zakończyła się we wrześniu 2021 r., ale certyfikacja gazociągu opóźnia się i nie nastąpi przed połową 2022 r.

Rządząca obecnie Niemcami koalicja jest podzielona w sprawie Nord Stream 2 – uruchomienie gazociągu popiera SPD kanclerza Olafa Scholza, sprzeciwiają się temu Zieloni.

Administracja Bidena sprzeciwiała się uruchomieniu Nord Stream 2 ze względu na to, że gazociąg ten omija Ukrainę i może stanowić narzędzie do wywierania presji na Ukrainę przez Rosję.

Jednak w ubiegłym roku amerykańska administracja zawiesiła sankcje wobec Nord Stream 2 AG, spółki odpowiedzialnej za projekt, by poprawić relacje z Niemcami.