Koronawirus: USA unikną paraliżu. Setki dolarów dla każdego Amerykanina

USA, Trump, bezrobocie, pandemia, koronwirus

Jednak prezydent Donald Trump  (na zdj.) krytykował początkowo nową tarczę antykryzysową, ale ostatecznie ją podpisał. / Foto via flickr [Public domain] [The White House]

Prezydent Donald Trump podpisał przegłosowany przez Kongres pakiet gospodarczy na czas koronawirusa, poinformował w niedzielę Biały Dom. Bez tej pomocy wielu osobom byłoby trudno przetrwać kolejne tygodnie kryzysu gospodarczego związanego z pandemią. Amerykanie mogą liczyć m.in. na 600 dolarów wsparcia.

 

 

Czwartkowe porozumienie handlowe między Unią Europejską a Wielką Brytanią liczące ponad 1,2 tys. stron jest prawie pięciokrotnie krótsze niż uchwalony przez Kongres pakiet pomocy kryzysowej dla Amerykanów.

Liczącą prawie 5,6 tys. stron ustawę przegłosowały w poniedziałek przed świętami Bożego Narodzenia Izba Reprezentantów i Senat. Jednak prezydent Donald Trump  skrytykował pakiet, oceniając, że kwota bezpośredniego wsparcia finansowego dla Amerykanów – 600 dolarów od osoby – jest w nim zbyt niska.

USA uniknie shutdownu

Republikanie i Demokraci przez długie miesiące nie mogli osiągnąć porozumienia ws. drugiego pakietu pomocy antykryzysowej, ale w związku z wygasaniem wraz z końcem roku kilku ważnych programów, m.in. dla bezrobotnych, ostatecznie doszli do porozumienia.

W poniedziałek (21 grudnia) przegłosowano pakiet pomocowy wart łącznie 900 mld dol. Przewiduje m.in. dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych w wysokości 300 dol. tygodniowo oraz bezpośrednie jednorazowe wsparcie dla większości obywateli w wysokości 600 dol. na głowę. Wsparcie nie jest przeznaczone wyłącznie dla najzamożniejszych.

Tarczę antykryzysową powiązano z również uchwaloną w poniedziałek ustawą budżetową. Zapewnia ona 1,4 bln dolarów finansowania amerykańskiej budżetówce do końca września 2021 r. Tym samym amerykański rząd uniknie „shutdownu”, tj. tymczasowego zamknięcia części federalnych instytucji).

USA: Kolejny pozew o praktyki monopolistyczne wobec cyfrowego giganta. Teraz 35 stanów pozywa Google

Do sądu w Waszyngtonie trafił wniosek podpisany przez prokuratorów generalnych 35 stanów, stołecznego Dystryktu Kolumbii oraz dwóch amerykańskich terytoriów zależnych – Guam i Portoryko. Zarzucają oni Google stosowanie praktyk monopolistycznych ze szkodą dla klientów.

 

Głównymi inicjatorami pozwu są prokuratorzy generalni z …

Prezydent Trump zmienił zdanie

Ostatecznie fundusze są dwa razy większe, niż chcieli Republikanie, ale znacznie mniejsze, niż proponowali Demokraci, którzy w trwających od wakacji rozmowach proponowali nawet 2 tys. jednorazowego wsparcia dla Amerykanów. We wtorek (22 grudnia) Trump niespodziewanie skrytykował ustawę, mówiąc że pomoc jest „absurdalnie niska”. Prezydent wezwał Kongres do jej podwyższenia do wartości proponowanej przez Demokratów.

Trump spędza święta i sylwestra na Florydzie w swoim kurorcie Mar-a-Lago. Od kilku dni nie było wiadomo czy podpisze umowę. Postawa amerykańskiego przywódcy irytowała polityków po obu stronach politycznego spektrum, a prezydent-elekt Joe Biden stwierdził w sobotę, że Trumpa unika wzięcia odpowiedzialności za państwo.

W aurze niepewności, w poniedziałek nad ranem polskiego czasu Trump poinformował jednak, tradycyjnie za pośrednictwem mediów społecznościowych, o podpisaniu ustawy. Nie podał przy tym powodów dotyczących zmiany decyzji.

USA: Zwolennicy Trumpa planują jego alternatywne zaprzysiężenie na prezydenta

Alternatywne zaprzysiężenie zaplanowane zostało na południe 20 stycznia.

Pracowity poniedziałek w Kongresie

Prezydent w oświadczeniu zaznaczył, że podpisze antykryzysowy pakiet wysyłając jednak swoje sugestie do Kongresu w formie poprawek. Są one jednak nie wiążące. Oznacza to, że projekt – Trump postuluje podwyższenie kwoty bezpośredniego wsparcia do 2 tys. dolarów, ale jednocześnie usunięcie jego „niepotrzebnych elementów” – niekoniecznie musi zostać zmieniony.

Demokraci, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów, zapowiedzieli odrzucenie wszelkich niekorzystnych zmian dla Amerykanów, z kolei mający większość w Senacie Republikanie sprzeciwią się podwyższeniu kwoty jednorazowego wsparcia.

Równolegle Kongres zbierze się w poniedziałek, by odrzucić weto Trumpa wobec ustawy o wydatkach obronnych na 2021 r., która została przyjęta – podobnie jak pakiet gospodarczy – przy poparciu większości parlamentarzystów zarówno z Partii Republikańskiej jak i Demokratycznej.

Irak: Atak rakietowy na ambasadę USA. Nie było ofiar śmiertelnych

Według irackich władz sprawcami miały być ekstremistyczne bojówki.

Pomoc niemal dla wszystkich

W wartej 900 mld dolarów tarczy antykryzysowej znalazły się też m.in. fundusze na szczepienia, testowanie pod kątem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, wsparcie dla szkół czy kolejny program pożyczek dla małych firm.

O pieniądze mogą ubiegać się również przedsiębiorcy, którzy otrzymali je w ramach pierwszego programu wsparcia. Poszerzono krąg odbiorców m.in. o lokalne media. Odrębną pulę wsparcia w wysokości 15 mld dol. przewidziano dla ciężko doświadczonych przez pandemię instytucji kultury.

W marcu Kongres uchwalił największy – bezprecedensowy – pakiet pomocowy w historii USA opiewający na ponad 2 bln dolarów.

Izrael: Premier Netanjahu zaszczepił się na koronawirusa. Cytował Biblię i Neila Armstronga

„To mała szczepionka dla człowieka, ale wielki krok dla zdrowia nas wszystkich. Zaszczepcie się!”, apelował do Izraelczyków premier.

Koronawirus w USA

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore szacuje (dane z wczoraj), że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 19 129 368 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi ponad 333 tys.

W wyniku pandemii miliony Amerykanów straciły pracę. Ekonomiści twierdzą, że sytuacja finansowa będzie się pogarszać. Według szacunków ekspertów z powodu zwłoki Trumpa bezpośrednio ucierpi od 11 do 14 mln osób.

W niedzielę dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) dr Anthony Fauci ostrzegał, że w batalii z wirusem to, co najgorsze, może dopiero nastąpić. „Powodem, dla którego ja i moi koledzy z sektora zdrowia publicznego niepokoimy się, jest fakt, że możemy być świadkami sezonowego nasilenia (pandemii), po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku (…) Znajdujemy się naprawdę w bardzo krytycznym momencie”, ocenił Fauci, wypowiadając się w stacji CNN.