USA: Kongres uchwalił ogromny pakiet do walki z kryzysem wart 1,9 bln dolarów

Kongres USA przyjął gigantyczny pakiet antykryzysowy, źródło: Flickr/Republic of Korea (CC BY-SA 2.0)

Kongres USA przyjął gigantyczny pakiet antykryzysowy, źródło: Flickr/Republic of Korea (CC BY-SA 2.0)

Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła gigantyczny pakiet pomocowy. Wcześniej zrobił to Senat. Teraz ustawa, która przewiduje m.in. jednorazowy zasiłek dla większości Amerykanów wysokości 1,4 tys. dolarów czy zwiększenie ulg podatkowych na dzieci, czeka na podpis prezydenta.

 

Za ustawą nazwaną „Amerykański Plan Ratunkowy” opowiedzieli się niemal wszyscy Demokraci w Izbie Reprezentantów, tylko jeden z nich był przeciwny. Przeciwni byli również wszyscy Republikanie, ale to Demokraci mają w tej izbie amerykańskiego parlamentu większość.

Plan przewiduję przekazanie na głowę każdego Amerykanina (licząc razem z dziećmi) czeku o wartości 1,4 tys. dolarów, o ile roczny dochód w danym gospodarstwie domowym nie jest wyższy niż 150 tys. dolarów. Czteroosobowa rodzina może więc liczyć na wypłatę 5,6 tys. dolarów.

Co więcej na każde dziecko poniżej 6. roku życia będzie można odpisać od podatku 300 dolarów miesięcznie. Jeśli dziecko jest starsze – będzie to 250 dolarów. O 300 dolarów miesięcznie – ale czasowo – podniesiony zostanie także zasiłek dla bezrobotnych.

Pakiet ponad dwa razy większy niż w poprzednim kryzysie

Ponadto pakiet przewiduje dodatkowe państwowe wydatki na szkolnictwo, służbę zdrowia, lokalne inicjatywy obywatelskie oraz produkcję i szybszą dystrybucję szczepionek. Na wsparcie działań samorządów lokalnych przeznaczonych zostanie 350 mld dolarów.

Plan wart jest 1,9 bln dolarów i jest największym w powojennej historii USA pakietem stymulacyjnym dla gospodarki. Dla porównania, pakiet stworzony w 2009 r po poprzednim kryzysie finansowym był wart 787 mld dolarów i – jak się dziś ocenia – okazał się być zbyt oszczędny, aby odpowiednio szybko pobudzić amerykańską gospodarkę.

Teraz, oprócz załatania dziur w budżetach samorządów czy wielu instytucji, nastąpi wpompowanie dużych pieniędzy prosto do gospodarki. Chodzi o ok. 100 mld dolarów miesięcznie do końca 2021 r.

InvestEU: Parlament Europejski przyjął program wart miliardy euro na inwestycje

45 proc. małych i średnich przedsiębiorstw inwestują mniej lub nie inwestują wcale przez pandemię COVID-19

Republikanie krytykują pakiet pomocowy

Prace nad planem i wprowadzanie do niego poprawek trwały w ostatnich dniach niemal na okrągło. Senat przed swoim ostatecznym głosowaniem głosował nad poprawkami niemal całą dobę bez przerwy.

12 godzin trwało na przykład przekonywanie przez szefa senackiej większości Chucka Schumera reprezentującego Wirginę Zachodnią demokratycznego senatora Joe Manchina, który domagał się zmian w dofinansowaniu systemu zasiłków dla bezrobotnych.

Pakiet budzi jednak poważne spory. Przede wszystkim krytykują go Republikanie (choć także część Demokratów), którzy przekonują, że jest on zbyt duży, zawiera zbyt wiele elementów i przez to okaże się nieefektywny i zmarnotrawi publiczne pieniądze.

To jednak nastroje inne od tych społecznych. Sondaże pokazują, że za przyjęciem pakietu ratunkowego jest (według różnych badań) od 60 proc. do nawet 75 proc. Amerykanów. Teraz ustawę musi podpisać prezydent Joe Biden i będzie ona mogła wejść w życie.