USA: Kolejny pozew o praktyki monopolistyczne wobec cyfrowego giganta. Teraz 35 stanów pozywa Google

Pozew wobec Google to kolejny w ostatnich dniach w USA zbiorowy pozew ws. praktyk monopolistycznych cyfrowego koncernu (Photo by Arthur Osipyan on Unsplash)

Pozew wobec Google to kolejny w ostatnich dniach w USA zbiorowy pozew ws. praktyk monopolistycznych cyfrowego koncernu (Photo by Arthur Osipyan on Unsplash)

Do sądu w Waszyngtonie trafił wniosek podpisany przez prokuratorów generalnych 35 stanów, stołecznego Dystryktu Kolumbii oraz dwóch amerykańskich terytoriów zależnych – Guam i Portoryko. Zarzucają oni Google stosowanie praktyk monopolistycznych ze szkodą dla klientów.

 

Głównymi inicjatorami pozwu są prokuratorzy generalni z Kolorado – Demokrata Philip Weiser oraz Nebraski – Republikanin Doug Peterson. Wśród wspierających ich pozew przedstawicieli pozostałych stanów i terytoriów także są reprezentanci obu głównych amerykańskich partii politycznych.

Zarzucają oni Google stosowanie w oferowanej przez ten serwis wyszukiwarce mechanizmów, które ograniczają konsumentom dostęp do wielu korzystniejszych dla niego ofert. Chodzi o to, że wykorzystując swoją dominującą w tym segmencie pozycję koncern ma zdaniem pozywających manipulować wynikami wyszukiwania tak, aby wyżej wyświetlać linki prowadzące do swoich usług lub usług swoich partnerów biznesowych bez informowania o tym użytkowników.

Chodzi więc o to, że algorytm Google miałby działać niezgodnie z tym jak podaje kalifornijska spółka. W to zdaniem 38 prokuratorów generalnych działa na szkodę konsumentów, ponieważ nie mogą trafić na atrakcyjniejsze dla siebie oferty towarów czy usług, choć właśnie takich poszukują. Nie mogą też skorzystać z usług konkurencji, bo w segmencie wyszukiwarek Google praktycznie ich w USA nie ma.

Władze USA pozwały Facebooka za praktyki monopolistyczne. Instagram i WhatsApp zostaną oddzielone?

Jeśli zapadnie decyzja o konieczności rozbicia internetowego giganta, serwis społecznościowy może być zmuszony do sprzedaży Instagrama i WhatsAppa.

Prokurator Kolorado: Google blokował innowacje

Według dołączonych do pozwu wyliczeń Google ma przechwytywać nawet 90 proc. zapytań kierowanych przez amerykańskich użytkowników w sprawie towarów bądź usług. Cierpieć mają na tej sytuacji nie tylko sami konsumenci, ale także biura podróży, restauracje oferujące jedzenie na wynos lub sklepy internetowe. Jeśli nie współpracują w Google, ludziom o wiele trudniej do nich trafić.

„Konsumenci tracą korzyści, jakie mieliby w sytuacji istnienia prawdziwej konkurencji, w tym możliwość uzyskania wyższej jakości usług i lepszej ochrony prywatności. Tracą też reklamodawcy, a wyższe ceny towarów i usług, które są przerzucane na klientów. Google blokował też w ten sposób rozwój innowacji i utrudniał pojawienie się na rynku innym graczom” – powiedział prokurator Weiser.

Na te zarzuty odpowiedział już na firmowym blogu dyrektor Google ds. polityki gospodarczej Adam Cohen, który zapewnił, że spółka chętnie złoży wszelkie wyjaśnienia. „Nasza Wyszukiwarka zapewnia najtrafniejsze wyniki. Ale wiemy też, że jeśli nie podobają się komuś wyniki, które oferujemy, to ma on wiele możliwości – w tym Amazon, Expedia, Tripadvisor czy wiele innych serwisów tematycznych, które są dostępne za jednym kliknięciem” – napisał.

Dodał, że użytkownicy mają także do dyspozycji inne wyszukiwarki, w tym należący do koncernu Microsoft serwis Bing. Cohen przekonywał jednak, że wyświetla on swoje wyniki na podobnych do Google zasadach.

Facebook "przeniesie" swoich brytyjskich użytkowników do USA

Jakie to może mieć konsekwencje dla Brytyjczyków?

Także Facebook pozywany za działania monopolistyczne

Złożony z inicjatywy Kolorado i Nebraski wniosek to już drugi duży antymonopolowy pozew złożony wobec jednego z największych globalnych gigantów internetowych. Niecałe dwa tygodnie swój pozew wobec Facebooka złożyło 48 amerykańskich stanów i terytoriów zależnych.

W tym przypadku chodzi o kwestię przejmowania przez największy serwis społecznościowy świata innych spółek, w tym potencjalnej konkurencji. Zdaniem pozywających prokuratorów Facebook czasem w ten sposób chciał po prostu zdusić takich rywali w zarodku.

Swoje dochodzenie w tej sprawie poprowadzi w imieniu 48 prokuratorów generalnych wszczęła także Federalna Komisja Handlu (FTC), która pod lupę weźmie m.in. przejęcie przez Facebook w 2012 r. aplikacji Instagram oraz 2014 r. komunikatora WhatsApp.

Kilka dni temu zaś 10 stanów (Arkansas, Indiana, Kentucky, Missouri, Missisipi, Dakota Południowa, Dakota Północna, Utah, Teksas i Idaho) złożyło pozwy zarówno wobec Facebooka, jak i Google w