Turystyka: Rok 2020 najgorszy w historii. Gdzie odnotowano największe straty?

Słynna fontanna di Trevi w Rzymie zwykle otoczona jest przez turystów bardzo szczelnie, ale nie w tym roku (Photo by Christopher Czermak on Unsplash)

Słynna fontanna di Trevi w Rzymie zwykle otoczona jest przez turystów bardzo szczelnie, ale nie w tym roku (Photo by Christopher Czermak on Unsplash)

Działająca w ramach ONZ Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) opublikowała dane podsumowujące większość tegorocznego sezonu turystycznego. Był on dla branży najgorszy we współczesnej historii.

 

 

Według wyliczeń UNWTO liczba podróży międzynarodowych od stycznia do października bieżącego roku spadła o 72 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Oznacza to aż o 900 mln zagranicznych turystów mniej niż w 2019 r.

Przyczyną tej sytuacji jest pandemii COVID-19 i wprowadzane na świecie przeciwepidemiczne obejmujące ograniczenia transportowe oraz zamykanie hoteli czy atrakcji turystycznych, a także wstrzymywanie ruchu granicznego.

Konsumenci mieli też niskie zaufanie do usług turystycznych i nawet w okresie letnim gdy zachorowań było mniej, po prostu zrezygnowali z wykupywania zagranicznych wycieczek czy rzadziej organizowali wyjazdy na własną rękę.

Koronawirus: Hiszpania liczy straty w turystyce. "Najgorsze lato w historii"

Turystyka będzie główną przyczyną dwóch trzecich spadku PKB całej gospodarki kraju.

Kryzys dziesięciokrotnie głębszy niż dekadę temu

To wszystko sprawiło, że branża turystyczna na świecie straciła w ww. okresie 935 mld dolarów. To strata dziesięciokrotnie większa niż w 2009 r., gdy wybuchł kryzys w instytucjach finansowych. Oznacza to więc, że kryzys branży turystycznej jest obecnie największy w jej historii.

Obecnie sytuacja jest bez wątpienia nawet jeszcze gorsza niż wynika z danych UNWTO. Obejmują one bowiem tylko turystykę zagraniczną, a duże straty poniosła także w bardzo wielu państwach turystyka wewnętrzna, czyli opierająca się o wyjazdy obywateli w ramach własnego kraju.

Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje wyjazdów oraz okres całego 2020 r. UNWTO spodziewa się więc strat na poziomie nawet 2 bln dolarów oraz liczby wyjazdów turystycznych mniejszej nawet o 75 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Ukraina: Biura podróży pomagają kupić fałszywe wyniki testów na koronawirusa?

Ukraińskie media donoszą, że turyści z tego kraju kupują za pomocą biur podróży podrobione wyniki testów na obecność koronawirusa w organizmie. Chodzi oczywiście o dokumenty z negatywnym wynikiem, które pozwalają pojechać na urlop tam, gdzie taki dokument jest wymagany.

 

O sprawie …

Azja w największym kryzysie. W Europie i Amerykach jest najlepiej

Kryzys w turystyce nie rozłożył się jednak równomiernie na całym świecie. Najmocniej uderzył w Azję. W niektórych jej rejonach, na przykład w części chińskich prowincji, liczba przyjazdów z zagranicy spadła nawet o 100 proc. Średnia dla całej Azji wyniosła zaś 82 proc.

Tymczasem na Bliski Wschód dotarło 73 proc. mniej zagranicznych turystów, niż rok temu, zaś do Afryki 69 proc. Turystyka międzynarodowa zarówno do Europy, jak i obu Ameryk spadła natomiast o 68 proc.

Sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili powiedział, że w obecnej sytuacji niezbędne jest skoordynowane podejście do łagodzenia i znoszenia obostrzeń we wszystkich krajach. „Nie tylko pozwoli to na otwarcie miejsc turystycznych, ale jasne i spójne zasady obowiązujące w poszczególnych krajach znacznie przyczynią się do odbudowania zaufania do podróży międzynarodowych” – dodał.

UNWTO: Globalna branża turystyczna straciła przez koronawirusa 460 mld dolarów w niecałe trzy miesiące

Działająca w strukturach ONZ Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) opublikowała swoje statystyki dotyczące strat w sektorze turystycznym w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. W pierwszym półroczu 2020 r. było to 460 mld dolarów.

Powolny powrót do normalności

Branża turystyczna szansę na odbudowę widzi w masowych szczepieniach. Ale te na większą skalę zaczną się w świecie zachodnim dopiero wiosną przyszłego roku. Dlatego ze scenariusza rozwoju sytuacji opracowanego przez UNWTO na lata 2021-2024 wynika, że pierwszych sygnałów odbicia na rynku turystycznym można się spodziewać dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

Dopiero wówczas globalny ruch turystyczny zacznie się według ekspertów ONZ odbudowywać. Powrót do poziomu z 2019 r. zajmie jednak trochę czasu. Zdaniem UNWTO co najmniej od dwóch do czterech lat.