Unijny system nawigacyjny Galileo nie działa

Satelita nawigacyjny, źródło: Wikipedia/US Government (CC0 Public Domain)

Trwa wielka awaria stworzonego przez Unię Europejską satelitarnego systemu nawigacyjnego Galileo. Żaden z tworzących system satelitów nie działa. Awaria trwa już piąty dzień.

 

Unijny system nawigacyjny zgasł w czwartek 11 lipca ok. godziny 13:00 polskiego czasu. Od tej pory jest całkowicie nieaktywny. Odpowiadający za system Galileo Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GNSS) informuje, że trwają prace nad ustaleniem dokładnej przyczyny awarii i jej usunięciem.

Problem „naziemny”

Podano jedynie, że problem dotyczy „infrastruktury naziemnej”. „Ten incydent doprowadził do czasowego przerwania funkcjonowania systemu”. Na stronie internetowej GNSS można obserwować stan satelitów. Całkowicie nie działają 24 satelity, a 2 działają jedynie w trybie testowym. Taka sytuacja utrzymuje się już piąty dzień. Unijna agencja nie podaje żadnych, choćby przybliżonych terminów zakończenia problemów.

Serwis technologiczny INSIDEGNSS informuje, że awaria ma najprawdopodobniej związek z tzw. układem PTF, czyli Precise Timing Facility, który odpowiada za koordynację czasu satelitów Galileo z czasem ziemskim. Ten element systemu jest zlokalizowany we Włoszech. Prace nad wznowieniem pełnego działania Galileo trwać mają zaś dzień i noc.

Większość pojedynczych użytkowników najprawdopodobniej nie zauważyło awarii, działają bowiem podobne systemy – amerykański GPS i rosyjski GLONASS. Większość urządzeń wyposażona jest w łączność z więcej niż jednym systemem, a więc w chwili awarii Galileo po prostu przełączyła się na inny.

Francja: Macron zapowiedział stworzenie wojsk kosmicznych

Tuż przed francuskim świętem narodowym – Dniem Bastylii – prezydent Emmanuel Macron zapowiedział rozbudowę francuskich zdolności wojskowych w przestrzeni kosmicznej. W tym celu we wrześniu w ramach sił powietrznych powstanie dowództwo sił kosmicznych.
 

Emmanuel Macron poinformował o nowych planach francuskiego wojska …

Galileo działa, ale wciąż jest w budowie

Unijny system, który jest najmłodszy ze wszystkich, bo działa w pełni od grudnia 2016 r., jest wykorzystywany tylko w najnowszych urządzeniach (np. smartfonach). Wielką zaletą nowego systemu miał być najmniejszy ze wszystkich promień błędu, ponieważ przeznaczony dla wojska GPS oferuje zwykłym użytkownikom nieco mniej precyzyjne namierzanie. Podobnie jest z rosyjskim GLONASS-em. Na świecie funkcjonuje jeszcze chiński system BeiDou, ale jest on o wiele mniej popularny.

Unijny system miał zmienić podejście do tego typu usług i obniżyć ich cenę dla cywilnych użytkowników. Wygrać na rynku miał też precyzyjnością i niezawodnością. Niestety obecna awaria może temu przeszkodzić. Galileo to system, który powstawał też rekordowo długo, jego budowa trwała ponad 17 lat i pochłonęła 10 mld euro.

Proces ten de facto jeszcze się nie zakończył. Do połowy 2020 r. na orbitę mają trafić jeszcze kolejne zapasowe satelity. Docelowo ma ich być wszystkich 30.

Holandia sparaliżowana przez wielką awarię telekomunikacyjną

Kilka godzin trwała wczorajsza (24 czerwca) wielka awaria sieci telekomunikacyjnej w Holandii. Sparaliżowana została nie tylko łączność między wieloma obywatelami, ale także systemy służb ratowniczych, policyjnych czy medycznych. Na ulice holenderskich miast wysłani zostali wszyscy dostępni policjanci.
 

Holenderska awaria telekomunikacyjna rozpoczęła …