Umowa między UE a Mercosur w zasięgu ręki, ale „nie za wszelką cenę”

Cecilia Malmstrom, fot.Renew Europe Group [Flickr]

Cecilia Malmstrom, fot. Renew Europe Group [Flickr]

Europejska Komisarz ds. Handlu Cecilia Malmström ogłosiła w poniedziałek, że podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) jest możliwe jeszcze w tej kadencji KE, jakkolwiek strony nie będą do niej dążyć „za wszelką cenę”. Jak podkreśliła Komisarz – inni partnerzy handlowi obserwują każdy ruch Unii w tej sprawie i oczekują na efekty negocjacji „z wielką uwagą”.

 

Wydaje się, że trwające od ponad dwóch dekad wysiłki zmierzające do zawarcia umowy handlowej pomiędzy krajami UE a południowoamerykańską organizacją Mercosur (zrzeszającą Argentynę, Brazylię, Urugwaj i Paragwaj) jeszcze nigdy nie były tak blisko szczęśliwego zakończenia. Ostatnie kilka miesięcy przyniosło istotne rozstrzygnięcia w zakresie wielu trudnych kwestii. Część spraw pozostaje jednak w dalszym ciągu nierozwiązana. „Zawsze w tego typu porozumieniach handlowych, na ostatnim etapie negocjacji pozostaje kilka trudnych do przezwyciężenia problemów, które zazwyczaj dotyczą rolnictwa, choć nie tylko” – skomentowała sytuację Cecilia Malmström.

Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker stwierdził w zeszłym tygodniu, że zakończenie negocjacji przed upływem obecnej kadencji Komisji (a więc do końca października) będzie „bardzo trudne”. Malmström – jak sama powiedziała – jest znacznie bardziej optymistyczna w tej kwestii. Podkreśliła, że „istnieje duża szansa, że rozmowy uda się zakończyć jeszcze w ramach tego mandatu KE”.

UE i Mercosur blisko podpisania umowy o wolnym handlu?

Prezydenci Argentyny i Brazylii poinformowali, że jest już bardzo blisko sfinalizowania umowy handlowej między Unią Europejską a południowoamerykańską organizacją Mercosur (Wspólny Rynek Południa). Szacuje się, że umowa może przynieść UE zyski trzykrotnie wyższe niż zawarte już wcześniej podobne porozumienia z …

Silny sygnał

Jeśli UE i Mercosur udałoby się porozumieć, doszłoby do podpisania największej istniejącej dotychczas umowy handlowej, obejmującej swoim wpływem około 750 milionów ludzi. Byłby to kolejny istotny sukces Komisji, która wcześniej zawarła już podobne umowy z Kanadą, Japonią, Meksykiem i Wietnamem.

Jak zauważa Malmström – UE i Wspólnym Rynkiem Południa wysłałyby w ten sposób „bardzo silny sygnał dla świata”, świadczący o tym, że oba regiony popierają ideę wolnego handlu. Nie oznacza to jednak, podkreśliła Komisarz, że KE będzie dążyć do zakończenia negocjacji „za wszelką cenę”.

Jak powiedział EURACTIV jeden z unijnych urzędników – to, czy porozumienie zostanie osiągnięte jeszcze w tej kadencji zależeć będzie w dużej mierze od „woli politycznej” obu stron.

Konieczne rozmowy

Aby wyjaśnić pozostałe do rozstrzygnięcia kwestie, potrzeba będzie dodatkowej serii szczegółowych rozmów technicznych, które poprzedzone zostać mają ustaleniami o charakterze politycznym. Dobrze byłoby, aby do spotkań doszło przed przerwą wakacyjną, choć – jak informują unijni urzędnicy – do tej pory nie wykrystalizowały się żadne konkretne plany. Rozmówcy EURACTIV nie chcieli również ujawnić listy problemów, które w największym stopniu wymagają jeszcze negocjacji.

Bolsonaro: Egzotyczny Trump z kraju samby i kawy

Oczekiwany zwrot w polityce zagranicznej Brazylii wyraźnie odsunie ją od współpracy z innymi krajami regionu. Biorąc to pod uwagę Unia Europejska powinna bardziej otworzyć się na współpracę z krajami Ameryki Łacińskiej – pisze dla EURACTIV.COM Gustavo Müller.
 

Wybór Jaira Bolsonaro na …

Jeden z unijnych urzędników zdradził jedynie, że zarówno UE, jak i Mercosur poczyniły istotne postępy w zakresie budzącej spore emocje kwestii oznaczeń geograficznych żywności i napojów. Jak powiedział – dokonano również wiążących ustaleń w zakresie specyfikacji technicznych, w odniesieniu między innymi do branży motoryzacyjnej, a także w obszarze wzajemnego otwarcia rynków na niektóre towary przemysłowe. Zauważył przy tym jednak, że wiele kwestii dotyczących dostępu do rynku pozostało jeszcze nierozwiązanych.

Obawy ekologów

Coraz więcej organizacji pozarządowych alarmuje, że umowa między UE a Mercosur wpłynąć może na dalsze wylesianie oraz negatywne zmiany klimatu na kontynencie południowoamerykańskim. Zapytana o te kwestie Malmström uspokajała mówiąc, że porozumienie zawierać będzie rozdział traktujący o „ambitnym handlu i zrównoważonym rozwoju”, uwzględniający także kwestię zapobiegania wylesianiu.