Układ handlowy UE – Japonia wreszcie uzgodniony

Szczyt UE-Japonia (Tusk, Shinzo i Juncker) źródło: http://www.consilium.europa.eu

Wczoraj (6 lipca) w Brukseli premier Japonii Shinzō Abe z jednej strony, a szefowie KE i Rady Europejskiej Jean-Claude Juncker i Donald Tusk – z drugiej, potwierdzili polityczne porozumienie handlowe między UE i Japonią. Politycy złożyli podpisy pod tym dokumentem w czasie czwartkowego, nadzwyczajnego szczytu UE-Japonia w Brukseli.

 

Dzień wcześniej komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstroem ogłosiła na Twitterze po spotkaniu w Brukseli z szefem japońskiej dyplomacji Fumio Kishidą, że Unia Europejska i Japonia osiągnęły polityczne porozumienie w sprawie umowy o wolnym handlu na poziomie ministerialnym.

Negocjacje w tej sprawie trwały cztery lata.

UE-Japonia: czy uda się zakończyć negocjacje?

Dziś (7 maja) w Brukseli miał miejsce szczyt unijno-japoński. Premier Japonii Shinzo Abe spędził pół dnia na rozmowach z Hermanem Van Rompuyem, przewodniczącym Rady Europejskiej oraz José Manuelem Barroso, przewodniczącym Komisji Europejskiej.Relacje UE-JaponiaPrzez pierwszych kilkadziesiąt lat istnienia struktur europejskich relacje …

Najtrudniejszymi tematami w negocjacjach były: dostęp unijnych rolników do japońskiego rynku spożywczego i zniesienia przez UE 10-procentowej bariery celnej w odniesieniu do japońskich samochodów.

Nowe porozumienie handlowe UE-Japonia (w języku angielskim) TUTAJ

Reakcja na politykę Trumpa

Podpisanie tego porozumienia jest interpretowane jako odpowiedź na protekcjonistyczną politykę prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Objęcie przez niego władzy spowodowało bowiem wyjście USA z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), którego częścią jest Japonia, a także zamrożenie rozmów nad unijno-amerykańskim układem handlowym – TTIP.

Będzie decyzja o końcu TTIP?

W piątek (23 września) w Bratysławie, stolicy sprawującej unijną prezydencję, spotyka się Rada UE w konfiguracji ministrów ds. handlu. Jako że nie wszystkie kraje członkowskie mają oddzielnego ministra odpowiedzialnego za tę kwestię, do Bratysławy przybywają także ministrowie gospodarki lub sekretarze …

Polityczne porozumienie to nie wszystko

Do czasu przyjęcia politycznego porozumienia ws. układu handlowego UE-Japonia udało się uzgodnić ponad 90 proc. omawianych spraw, m.in. proces znoszenia taryf, kontyngenty na niektóre towary i okresy przejściowe we wrażliwych sektorach.

Przygotowywana umowa przewiduje m.in. 7-letni okres przejściowy, podczas którego stopniowo mają być znoszone cła na japońskie samochody (dziś są one objęte w UE z 10-procentowym cłem). Przewiduje także m.in. pełną liberalizację handlu określonymi rodzajami sera (w tym przypadku to Japończykom zależało na ochronie swojego rynku).

Teraz – przez najbliższych kilka miesięcy – prawnicy i tłumacze będą opracowywać ostateczną wersję tekstu. W tym czasie będą trwały rozmowy nad pozostałymi kwestiami, które czekają na rozstrzygnięcie (np. ochrona inwestycji czy przepływ danych).

Według mediów pełen tekst może być gotowy do końca roku, dzięki czemu – po wygaśnięciu wszystkich okresów przejściowych – handel 99 proc. towarów odbywać się będzie bez ceł. Przedtem jednak konieczna będzie jeszcze ratyfikacja układu.

Polska, która jest coraz bardziej liczącym się eksporterem żywności, liczy na otwarcie japońskiego rynku na produkty rolne z UE. Według unijnych szacunków dzięki nowej umowie handlowej eksport do Japonii może się zwiększyć nawet o 180 proc.

Japonia drugim partnerem handlowym UE w Azji

Japonia – trzecia pod względem wielkości gospodarka (uwzględniając PKB), jest drugim, po Chinach, partnerem handlowym UE w Azji (wartość unijnego eksportu wynosi 80 mld euro rocznie) i szóstym na świecie. Wspólnota razem z Japonią odpowiadają za ponad jedną trzecią światowego handlu. Ponadto – według unijnych danych – ponad 600 tys. miejsc pracy w UE związanych jest z eksportem do Japonii, a japońskie firmy zatrudniają w państwach członkowskich UE ponad pół miliona ludzi.