Porozumienie dotyczące obniżki ceł między UE a USA. „To dopiero początek procesu”

Jednym z celów unijnego komisarza ds. handlu Phila Hogana jest deeskalacja napięć handlowych między UE a USA.

Jednym z celów unijnego komisarza ds. handlu Phila Hogana jest deeskalacja napięć handlowych między UE a USA. / Foto via flickr@European Parliament (CC BY-NC-ND 2.0)

Unia Europejska zawarła porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie pakietu obniżek ceł, które mają przyczynić się do zwiększenia wzajemnej wymiany towarowej, poinformowała Komisja Europejska.

 

 

„To porozumienie korzystne dla obydwu stron. Będzie miało pozytywne skutki zarówno dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej”, oświadczyli w piątek (21 sierpnia) we wspólnym stanowisku przedstawiciel USA ds. handlu zagranicznego Robert Lighthizer i unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan.

UE i USA: „To dopiero początek procesu obniżki ceł”

„Naszym celem jest, by ten pakiet obniżek taryf był początkiem procesu, który doprowadzi do dodatkowych porozumień”, dodali obaj urzędnicy w oświadczeniu. Porozumienie dotyczy zniesienia cła na import żywych homarów i mrożonych produktów z nich z USA (ich import w 2017 r. przekroczył 111 mln dolarów) na podstawie klauzuli najwyższego uprzywilejowania (MFN), z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2020 r.

Cła zostaną zniesione na 5 lat. Komisja Europejska ma rozpocząć procedury, których celem będzie wprowadzenie tych zmian na stałe. Z kolei Stany Zjednoczone obniżą o 50 proc. swoje stawki celne na niektóre produkty importowane z Unii Europejskiej, o średniej wartości 160 mln dolarów rocznie, w tym niektórych dań gotowych, wyrobów ze szkła kryształowego, preparatów powierzchniowych, zapalniczek i części do nich.

Również obniżki taryf ceł w USA dokonywane będą na zasadzie MFN, z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2020 r.

USA: Joe Biden oficjalnie kandydatem Partii Demokratycznej na prezydenta

Były wiceprezydent Joe Biden zmierzy się w listopadowych wyborach prezydenckich w USA z Donaldem Trumpem.

USA i UE: Celem podpisanie umowy o wolnym handlu

Jednym z głównym zdań unijnego komisarza ds. handlu Phila Hogana jest próba niedopuszczenia do eskalacji wojny handlowej między USA a Unią Europejską. Hogan już na początku roku, a więc jeszcze przed pandemią koronawirusa, udał się w jednej z pierwszych wizyt po zaprzysiężeniu nowej Komisji Europejskiej do Waszyngtonu.

Celem wizyty Irlandczyka było kontynuowanie rozmów na temat podpisania umowy o wolnym handlu między UE a USA. „Rozmowy utknęły w martwym punkcie”, przyznała rok temu poprzednia komisarz ds. handlu Cecilia Malmström. 

Jednym z powodów rozbieżności były wówczas cła na produkty rolne. W kolejnych miesiącach dołączyły napięcia na tle podatku cyfrowego uchwalanego przez poszczególne państwa Europy dla korporacji cyfrowych. Giganci cyfrowi – z których zdecydowaną większość stanowią amerykańskie firmy – unikały dotąd rozliczania się z zysków osiągniętych w krajach Starego Kontynentu.

Francja wprowadzi podatek cyfrowy jeszcze w tym roku

Francja jeszcze w tym roku zamierza wprowadzić podatek cyfrowy. To reakcja na wycofanie się przez USA z międzynarodowych, prowadzonych pod egidą OECD negocjacji nad globalnym rozwiązaniem w tej kwestii.

Podatek cyfrowy: Główny punkt niezgody

Na poziomie UE nadal brak wspólnotowego mechanizmu ws. podatku cyfrowego, ale niektóre z państw, w tym np. Francja, wprowadziły lub zamierzają wprowadzić krajowe rozwiązania. Administracja Donalda Trumpa odbiera te działania jako wymierzone bezpośrednio w USA.

Jednym z celów Hogana jest zbliżenie stanowisk UE i USA w tej sprawie. Jak na razie jednak działania te nie przynoszą żadnych skutków. W czerwcu biuro przedstawiciela USA ds. handlu (USTR) wszczęło procedurę sprawdzającą czy podatki cyfrowe państw europejskich nie są dyskryminujące dla amerykańskich firm.

Dochodzenie dotyczy interesów gigantów technologicznych, takich jak Amazon, Apple, Google, Facebook czy Netflix. Procedura dotyczy zarówno podatków wprowadzonych, jak i tych planowanych. Ponadto USA zagroziły, że wycofają się z negocjacji prowadzonych na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), mających na celu ustanowienie globalnego podatku cyfrowego. Orędownikami międzynarodowego porozumienia w tej sprawie są przede wszystkim kraje Starego Kontynentu.