UE ukarała Hello Kitty

źródło: Flickr, fot. Tomohiro Ohtake (CC BY 2.0)

Japoński koncern Sanrio, który znany jest na całym świecie z produkcji gadżetów i akcesoriów dla dzieci z wizerunkami popularnych postaci, został ukarany przez Komisję Europejską za działania na szkodę wspólnego unijnego rynku grzywną w wysokości 6,2 mld euro. Najsłynniejszą postacią stworzoną przez Sanrio jest biało-różowa kotka Hello Kitty.

 

Sanrio jest jednym z największych na świecie producentów artykułów papierniczych i szkolnych, zabawek oraz upominków dziecięcych. Jest aktywny na rynku odzieży dziecięcej oraz w produkcji filmów animowanych i gier komputerowych. Koncern posiada prawa do wykorzystywania kilkudziesięciu postaci, z których większość znana jest głównie w Azji, ale kilka z nich – w tym słynna Hello Kitty – jest popularnych na całym świecie.

Inne popularne marki Sanrio to króliczki My Melody oraz Kuromi, żabka Keroppi czy pingwinek Tuxedo Sam. Japoński koncern produkuje m.in. piórniki, plecaki, długopisy i notesy z wizerunkami swoich postaci, jak i udziela licencji na ich wykorzystanie producentom odzieży,  zabawek, filmów animowanych czy gier komputerowych. Sanrio samo także inwestuje w branży rozrywki dziecięcej. Posiada m.in. w Japonii dwa parki rozrywki.

Kara za dzielenie wspólnego rynku

Teraz jednak Sanrio stanęło w obliczu zapłacenia liczącej 6,2 mln euro kary za stosowanie niedozwolonych praktyk na terenie Unii Europejskiej. To skutek trwającego 2 lata dochodzenia, jakie przeprowadzili kontrolerzy z Komisji Europejskiej. Uznali oni, że japoński koncern działał na szkodę wspólnego unijnego rynku poprzez blokowanie europejskim sprzedawcom ponadgranicznej sprzedaży produktów z wizerunkami postaci z katalogu Sanrio.

Posiadający licencję sprzedawcy nie mogli oferować swoich towarów konsumentom z innych państw z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Sanrio wprowadzała zakazujące tego klauzule do podpisywanych ze sprzedawcami umów licencyjnych. Taki zabieg jest niezgodny z zasadami wspólnego rynku. Podmioty handlowe mogą bowiem handlować większością towarów niemal bez ograniczeń na terenie UE oraz państw należących do EOG. Japoński koncern stworzył jednak sytuację, w której w odniesieniu do jego produktów rynek UE został podzielony na osobne rynki krajowe.

Vestager nakłada karę na piwnego giganta

Komisja Europejska z inicjatywy komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager nałożyła karę w wysokości prawie 2,5 miliona euro na brazylijsko-belgijskiego giganta, browar AB inBev. Powód?  Zawyżanie cen na terenie wybranych państw Unii Europejskiej.
 

Zdaniem komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager największy browar na świecie nadużywał …

Sanrio współpracowało z KE

Sanrio nie tylko wprowadzało zakazane klauzule do swoich kontraktów, ale także wymuszało ich przestrzeganie poprzez przeprowadzanie audytów oraz nieodnawianie licencji, jeśli dany sprzedawca naruszył klauzulę. Takie praktyki miały zdaniem KE obowiązywać w latach 2008-2018. Sanrio, w efekcie kontroli Komisji Europejskiej wycofało się ze stosowania owych klauzul i współpracowało z kontrolerami. Dlatego grzywna wyniosła „tylko” 6,2 mln euro, co jest kwotą niewielką w porównaniu z miliardowymi obrotami działającego globalnie japońskiego koncernu.

„Ta decyzja potwierdza, że nie można uniemożliwiać handlowcom, zajmującym się dystrybucją licencjonowanych produktów, sprzedaży produktów w innym kraju. Prowadzi to bowiem do mniejszego wyboru i potencjalnie wyższych cen dla konsumentów i jest sprzeczne z unijnymi regułami antymonopolowymi” – powiedziała komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Sanrio postanowiło nie odwoływać się od nałożonej na koncern kary finansowej.

Niemcy: Protest przeciw żołnierzykom-zabawkom w nazistowskich mundurach

Pewien niemiecki ojciec zbiera w internecie podpisy. Chce, aby z oferty niemieckiej wersji gigantycznego sklepu on-line – Amazon zniknęły figurki żołnierzy w mundurach Wehrmachtu. Zdaniem autora petycji to „niebezpieczna banalizacja narodowego socjalizmu”.
 
Manuel Hegel szukając gwiazdkowych prezentów dla swoich dzieci natrafił …