UE rozważa wprowadzenie zakazu rozpoznawania twarzy

Zdjęcie via unsplash.com @lianhao

Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które ujednoliciłyby zasady dotyczące okoliczności stosowania systemów rozpoznawania twarzy przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

 

 

Komisja Europejska analizuje ryzyko wykorzystania sztucznej technologii w systemach automatycznego rozpoznawanie twarzy. Zamiarem Komisji jest uchwalenie przepisów respektujących normy etyczne oraz szanujących prywatność obywateli UE.

Pod względem wykorzystania sztucznej inteligencji w gospodarce, Europa znacznie odstaje od USA i Chin.

IBM stworzył baterie ze słonej wody?

IBM poinformował o udanych testach zupełnie nowego typu baterii elektrycznej, który może zrewolucjonizować magazynowanie energii. Nowatorskie ogniwa miałby być pozbawione metali ciężkich, a wykorzystywać składniki z… morskiej wody.

 

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana została trzem naukowcom, którzy niezależnie od …

Europejskie wartości

Przed unijną egzekutywą decyzja w sprawie uregulowania wspólnotowego prawodawstwa dotyczącego systemów automatycznego rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych. Komisja rozważa wprowadzenie zakazu na okres od trzech do pięciu lat. W tym czasie mają zostać opracowane regulacje zapobiegające nadużywaniu technologii rozpoznawania twarzy. Wyjątek miałyby stanowić przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

Do takich wniosków można dojść na podstawie dokumentu opublikowanego w ubiegłym tygodniu przez brukselską redakcję EURACTIV. W 18-stronicowym tekście KE proponuje wprowadzenie „europejskiej perspektywy” w kontekście sztucznej inteligencji, tj. przyjęcie takich zasad, które „zapewnią rozwój technologii przy jednoczesnym poszanowaniu europejskich wartości i zasad”.

W dokumencie, który wyciekł do mediów proponuje się wprowadzenie nowych zasad, które miałyby lepiej chronić prywatność obywateli UE. Z analizy dokumentu wynika, że Komisja rozważa różne rozwiązania w odniesieniu do „wrażliwych” sektorów gospodarki”, jak zdrowie czy transport.

Tesla postawi fabrykę w Niemczech. Niemieckie koncerny mają się czego bać?

Nie Wielka Brytania, a Niemcy. Decyzja Elona Muska, aby pierwszą europejską fabrykę Tesli wybudować pod Berlinem, zelektryzowała nie tylko branżę motoryzacyjną. Z jednej strony Niemcy cieszą się z tysięcy nowych miejsc pracy, ale z drugiej zastanawiają się nad tym, jak …

Zapowiedź zmian

Komisja planuje przedstawić wstępne rozwiązania w połowie lutego, chociaż niewykluczone, że ostateczny termin ulegnie zmianie. Ujawniony dokument jest częścią „Białej Księgi” Komisji dotyczącej sztucznej inteligencji. Unia Europejska zamierza podjąć na tym polu rywalizację z USA i Chinami. To, co ma wyróżnić Europę na tle świata, to poszanowanie prawa do prywatności.

Nowa szefowa KE Ursula von der Leyen prezentując w lipcu 2019 r. swój program dla Europy zapowiedziała podjęcie działań w dziedzinie sztucznej inteligencji. Niemka mówiła wówczas m.in. o uchwaleniu aktu prawnego dot. usług cyfrowych, który miałby zaktualizować przepisy dotyczące odpowiedzialności i bezpieczeństwa dla platform cyfrowych.

Nad zmianami pracuje zespół osób dowodzony przez wiceprzewodniczącą Komisji Margrethe Vestager. Bruksela odmówiła komentarza w tej sprawie. Jeden z rzeczników prasowych przyznał jednak, że „kraje Europy muszą działać wspólnie i powinny wyznaczyć własną drogę. Dlatego zaufanie i bezpieczeństwo obywateli UE będą w centrum uwagi”.

IBM stworzył baterie ze słonej wody?

IBM poinformował o udanych testach zupełnie nowego typu baterii elektrycznej, który może zrewolucjonizować magazynowanie energii. Nowatorskie ogniwa miałby być pozbawione metali ciężkich, a wykorzystywać składniki z… morskiej wody.

 

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana została trzem naukowcom, którzy niezależnie od …

Nie tylko Chiny

W dokumencie znalazły się też propozycje nowych obowiązków, które dotyczyć miałyby zarówno twórców, jak i użytkowników sztucznej inteligencji. Pojawiła się także propozycja powołania do życia instytucji, która miałaby monitorować wypełnianie tych obowiązków. Sztuczna inteligencja podlega już europejskim przepisom w kilku aspektach, głównie tam, gdzie w grę wchodzi ochrona prywatności i bezpieczeństwa. Jednak według Komisji „niektóre z przepisów mogą już nie przystawać do rzeczywistości w związku z rozwojem nowych technologii”.

Stosowanie systemów rozpoznawania twarzy jest kojarzone głównie z Chinami ze względu na tamtejszy system obserwacji społeczeństwa, polegający na przyznawaniu „punktów społecznych”. Pekin jeszcze w tym roku planuje przekroczyć liczbę 600 mln kamer zamontowanych w przestrzeni miejskiej, co uczyni z azjatyckiego państwa niedoścignionego światowego lidera.

Jednak z opublikowanego we wrześniu ub. roku raportu amerykańskiej fundacji Carnegie Endowment for International Peace wynika, że co najmniej 75 państw z całego świata korzysta ze sztucznej inteligencji przy inwigilowaniu obywateli. Należą do nich USA, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria czy Czechy. Polski nie uwzględniono w zestawieniu.

PE chce ujednolicenia ładowarek do smartfonów

Parlament Europejski debatował w Strasburgu nad kwestią ujednolicenia w UE ładowarek do osobistego sprzętu elektronicznego tak, aby można było stosować jedną do różnych urządzeń – smartfonów, tabletów czy czytników e-booków.

 

Sprawa po raz pierwszy pojawiła się na unijnej agendzie ponad 10 …

Główne przeszkody rozwoju

Prace nad prawodawstwem dotyczącym sztucznej inteligencji i jej ewentualnego wykorzystania trwają w UE od pewnego czasu. W kwietniu 2019 r. KE opublikowała europejski przewodnik etyczny dla sztucznej inteligencji. Dokument opracowali eksperci z niezależnej grupy HLEG AI (High-Level Expert Group on Artificial Intelligence). Dokument zawiera zbiór wniosków i rekomendacji dla rozwoju sztucznej inteligencji na terenie UE.

Eksperci sugerują przede wszystkim, by prace nad sztuczną inteligencją przebiegały z poszanowaniem dla autonomii człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem takich grup jak dzieci, osoby niepełnosprawne czy wszyscy, którzy mogliby być podatni na negatywny wpływ technologii. W sumie dokument zawiera siedem wytycznych, takich jak transparentność, dbanie o prywatność i bezpieczeństwo, powołanie platformy współpracy i stworzenie systemu oferującego dostęp do wiedzy, algorytmów i niezbędnych narzędzi. 

Z opublikowanego w ubiegłym roku raportu firmy McKinsey europejskie spółki reprezentują 11 proc. udziałów w rynku sztucznej inteligencji. Europa jest daleko za USA (38 proc.) i Chinami (50 proc.). Autorzy raportu podkreślili, że główną przeszkodą hamującą rozwój ten dziedziny na Starym Kontynencie są liczne różnice pomiędzy rynkami poszczególnych państw. Autorzy raportu dodają, że „gdyby prace nad sztuczną inteligencją przyspieszyły w Europie, to do 2030 r. mogłoby to przynieść dodatkowe 2,7 mld euro do europejskiego PKB.

KE: Roaming to same korzyści

Od czasu zniesienia opłat roamingowych w UE obywatele znacznie częściej korzystają z telefonów komórkowych za granicą, informuje Komisja Europejska.
 

 
Europejczycy korzystają dziesięciokrotnie częściej ze smartfonów i telefonów mobilnych podczas zagranicznych podróży dzięki uproszczeniu zasad roamingu – informuje Komisja Europejska.
Komisja opublikowała …

 

 

Więcej informacji:

Sztuczna inteligencja – perspektywa europejska

Wytyczne w zakresie etyki dotyczące godnej zaufania sztucznej inteligencji  (także w jęz. polskim)

Tackling Europe’s gap in digital and AI