UE aktualizuje listę rajów podatkowych

źródło: Pixabay, fot. stevepb

Ministrowie finansów państw członkowskich uzupełnili unijną listę rajów podatkowych. Jej rozszerzenie może skomplikować unijno-brytyjskie negocjacje nowej umowy handlowej.

 

Do unijnej listy rajów podatkowych, czyli krajów i dependencji oskarżanych oficjalnie przez UE o dumping podatkowy, ministrowie finansów oficjalnie dopisali cztery nowe podmioty. Chodzi o Panamę, Seszele, Palau oraz Kajmany, które są brytyjskim terytorium zależnym.

Dotąd na unijnej liście rajów podatkowych figurowało 8 państw lub dependencji – Samoa Amerykańskie, Samoa, Fidżi, Guam, Oman, Trynidad i Tobago, Amerykańskie Wyspy Dziewicze oraz Vanuatu. To tzw. czarna lista rajów podatkowych, czyli spis państw, które jednoznacznie uważane są sprzyjające osobom lub firmom próbującym uniknąć opodatkowania.

„Unijny wykaz jurysdykcji podatkowych niechętnych współpracy przyczynia się do rzeczywistej poprawy przejrzystości podatkowej na świecie. Dotychczas zbadaliśmy systemy podatkowe w 95 krajach i większość z tych systemów jest obecnie zgodna z naszymi standardami dobrego zarządzania. Nasza praca przynosi efekty: wyeliminowano ponad 120 szkodliwych systemów podatkowych na całym świecie, a kilkadziesiąt państw zaczęło stosować standardy przejrzystości podatkowej” – tłumaczył komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni.

Dwa lata po aferze Panama Papers: UE i walka z oszustwami podatkowymi

W ciągu ostatnich dwóch lat UE przyjęła m.in. nowe prawodawstwo mające wesprzeć działania w walce z unikaniem płacenia podatków i defraudacją pieniędzy. Powstała także czarna lista rajów podatkowych. KE chce także walczyć z wielkimi koncernami, które uchylają się od płacenia …

„Czarna lista” i „szara lista”

Choć Unia Europejska nie wprowadziła jeszcze żadnych poważnych sankcji wobec państw z „czarnej listy” rajów podatkowych, to jest to możliwe. Swoje sankcje mogą także wprowadzać poszczególne kraje członkowskie. Mogą one dotyczyć na przykład bardziej restrykcyjnych kontroli przepływów finansowych do tych krajów lub ograniczeń w dostępie do unijnych funduszy i programów lub kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Dodatkowo funkcjonuje jeszcze tzw. szara lista, czyli spis krajów lub dependencji, które co prawda mają zaniżone stawki podatkowe, ale UE prowadzi z nimi dialog i liczy na poprawę sytuacji. Na „szarej liście” jest obecnie 13 podmiotów. To Anguilla, Australia, Bośnia i Hercegowina, Botswana, Jordania, Malediwy, Mongolia, Maroko, Namibia, Saint Lucia, Suazi, Tajlandia oraz Turcja.

UE swoje listy rajów podatkowych stworzyła w grudniu 2017 r. Stało się tak w wyniku wybuchu afery Panama Papers, czyli ujawnienia tego, jak działała jedna z panamskich kancelarii prawnych ułatwiających swoim klientom ukrywanie dochodów przed ich krajowymi urzędami podatkowymi. Na pierwszej „czarnej liście” znalazło się aż 17 krajów lub dependencji, ale potem lista była odchudzana w miarę jak owe podmioty zmieniały swoje systemy podatkowe.

Davos: UE traci rocznie 170 mld euro na oszustwach podatkowych

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przedstawiono raport na temat luki podatkowej w Unii Europejskiej. Wynika z niego, że skumulowane straty podatkowe za ostatnie 7 lat są wyższe niż wartość całych wieloletnich rami finansowych na lata 2014-2020.

 

Kraje UE w czołówce… listy rajów podatkowych

Określenie państw o wyjątkowo niskich stawkach podatkowych dla firm jako „rajów podatkowych” wzięło się stąd, że niegdyś były to głównie egzotyczne karaibskie lub afrykańskie wyspy. Ale coraz częściej takiej raje podatkowe znajdują się w Europie i to niekoniecznie tam, gdzie …