Turystyka po pandemii: Europa „wielu prędkości”?

"Jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów", deklaruje szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio. / Na zdjęciu rzymskie Koloseum / Foto via Unsplash

Dwustronne porozumienia między krajami ws. wypoczynku dla turystów są sprzeczne z duchem UE – uważa szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio. Przeciwne są także Niemcy. Ale są kraje które nie wykluczają wprowadzenia ułatwień dla turystów TYLKO z państw najmniej dotkniętych pandemią.

 

Włochy apelują o współpracę w sprawie branży turystycznej

Luigi Di Maio zapewnił, że Włochy są gotowe na przyjęcie turystów od 3 czerwca. Tego dnia rząd planuje otworzyć granice dla obywateli z państw UE, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.  

„Europa powinna współpracować”, dodał Włoch podczas poniedziałkowej (18 maja) wideokonferencji ze swoimi odpowiednikami z 10 państw Wspólnoty (m.in. z Austrii, Niemiec, Chorwacji). Polityk Ruchu 5 Gwiazd podkreślił, że Rzym planuje dostarczać wszystkim krajom cotygodniowy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w każdym włoskim regionie. „Dwustronne porozumienia między krajami w sprawie organizacji wypoczynku dla turystów są sprzeczne z duchem UE”, zaznaczył Di Maio.

Jego zdaniem w UE nie powinno być żadnej „czarnej listy” państw wykluczonych z ruchu turystycznego w najbliższych miesiącach. W ten sposób szef włoskiej dyplomacji skomentował próby tworzenia tzw. korytarzy turystycznych przez niektóre z państw członkowskich z krajami najmniej dotkniętymi pandemią.

„Jeśli wkrótce nie zmienimy kierunku działań, wszystkie kraje odczują poważne konsekwencje ekonomiczne w branży turystycznej – nie tylko Włochy”, dodał Di Maio.

Koronawirus: Włochy przywracają swobodę przemieszczania się

Rząd poinformował o otwarciu granic dla obywateli państw Unii Europejskiej. Od kiedy turyści mogą wybrać się do Włoch?

Grecja gotowa na oddzielne porozumienia w sprawie turystów

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła swoje zalecenia dotyczące otwarcia granic oraz stopniowego uruchamiania branży turystycznej. W dokumencie podkreślono potrzebę współpracy. Granice według KE powinny być otwierane w pierwszej kolejności między państwami o podobnej sytuacji epidemiologicznej. Zaś w kolejnym etapie z pozostałymi krajami. 

Niemcy, podobnie jak Włochy, sprzeciwiają się umowom dwustronnym, które mogą wywołać „wojnę turystyczną”, i dążą do wspólnych rozwiązań.

Nie brakuje jednak przykładów państw, jak Grecja, które są gotowe na zawieranie umów bilateralnych z poszczególnymi krajami. Ateny chciałyby przyjąć pierwszych turystów zagranicznych z początkiem lipca. Według czeskiego ministerstwa spraw zagranicznych Grecja może być jednym z pierwszych kierunków podróży czeskich turystów w najbliższych tygodniach. 

„Grecki minister zapewnił nas, że zdecydowana większość wysp będzie otwarta dla Czechów. Rozważamy możliwość wyjazdu do Grecji dla naszych turystów bez konieczności przeprowadzania testów na koronawirusa”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych Martin Smolek po wideokonferencji z greckim ministrem turystyki Charisem Theoharisem.

Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwarcie granic w UE

Komisja Europejska chciałaby przynajmniej częściowo uratować sezon turystyczny w Europie. Jakie są rekomendacje dla państw członkowskich?

Hiszpania poczeka na przyjęcie turystów

Także rząd Chorwacji prowadzi dwustronne rozmowy z kilkoma państwami w sprawie umożliwienia podróży dla turystów bez konieczności przechodzenia 14-dniowej kwarantanny. To m.in. Austria, Czechy i Słowacja. Turyści ze Słowenii, którzy posiadają nieruchomość w Chorwacji, mogą od ubiegłego tygodnia przekraczać granicę tego kraju bez konieczności poddawania się izolacji.

W tym tygodniu do rozmów o ponownym otwarciu granic przystąpią państwa Grupy Wyszehradzkiej. We wtorek (19 maja) przedstawiciele Czech, Słowacji Polski i Węgier będą dyskutować na temat reżimu granicznego podczas wideokonferencji. W rozmowach weźmie udział także kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Od czwartku (21 maja) Słowacy będą mogli spędzać za granicą do 24 godzin bez konieczności poddawania się kwarantannie ani przedstawiania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Zasada będzie obowiązywać w stosunku do Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski, Słowenii, Szwajcarii i Węgier.

Tymczasem w poniedziałek (18 maja) hiszpański rząd poinformował o zamiarze otwarcia granic kraju pod koniec czerwca. „Rząd ma nadzieję na zniesienie wszystkich ograniczeń dotyczących podróży do końca przyszłego miesiąca”, powiedział minister transportu José Luis Ábalos. Polityk zaznaczył, że będzie to zależeć od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Zgodnie z obowiązującym do 24 maja stanem zagrożenia epidemicznego wszyscy obcokrajowcy po przyjeździe do Hiszpanii muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Premier Pedro Sanchez powiedział w sobotę (16 maja), że chciałby przedłużenia stanu alarmowego do końca czerwca, aby w tym czasie przeprowadzić najważniejsze etapy luzowania społecznych i gospodarczych restrykcji. 

W ubiegłym roku Hiszpania była drugim najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Odwiedziło ją 83,7 mln turystów. W branży zatrudnionych jest około 2,5 mln osób. 

Koronawirus: Portugalia znosi kolejne restrykcje, Hiszpania nadal ostrożna

Podczas gdy Portugalia planuje powrót turystów na plaże, rząd Hiszpanii zapowiada ostrożniejsze luzowanie restrykcji.