Turyści coraz chętniej odwiedzają Unię Europejską

- MarQuee - via flickr.com

Wzrasta liczba nocy spędzanych przez turystów w całej Unii Europejskiej, w tym Polsce. Największy wzrost zanotowała Bułgaria.

Jak donosi Eurostat suma nocy spędzonych przez turystów w UE w 2016 r. wzrosła do 2,8 mld nocy – to o 2 proc. więcej niż rok wcześniej, w 2015 r. Popularność krajów członkowskich Unii Europejskiej rośnie od 2009 r.

W 2016 r. zwycięzcą okazała się Bułgaria – turyści spędzili tam o 17,9 proc. więcej nocy niż w 2015 r. Dobre wyniki zanotowały także Słowacja (16 proc.) i Polska (11,8 proc.). Byli także przegrani – w porównaniu z 2015 r. liczba nocy spędzonych przez turystów we Francji spadla o 4,6 proc., a w Wlk. Brytanii o 4,5 proc.

 

Mocna pozycja Hiszpanii, nagły wzrost w Bułgarii

Najpopularniejszym celem dla podróżników spoza UE okazała się Hiszpania. Globtroterzy spędzili w tym kraju aż 22 proc. ze wszystkich spędzonych w Unii nocy. Niewiele mniejszą popularnością cieszyły się wśród nich Włochy (15 proc.), Francja (9 proc.) i Wielka Brytania (9 proc.), mimo że te dwa ostatnie państwa zanotowały spadek w porównaniu do poprzedniego roku.

Na prowadzenie wychodzą w tym zestawieniu młodsi członkowie Unii. Dużym wzrostem liczby spędzanych przez turystów nocy mogą pochwalić się Cypr (10,9 proc.), Rumunia (9 proc.) czy Węgry (9 proc.). Poza granicami UE najwyższe wyniki osiągnęła Islandia (ok. 20 proc.) i Liechtenstein (ok. 18 proc.).

Według badań, za dobre wyniki europejskiego sektora turystyki odpowiadają głównie turyści spoza Unii Europejskiej. To głównie wśród nich rosła liczba nocy spędzanych w europejskich ośrodkach turystycznych.