TSUE: TUIfly i Ryanair muszą oddać Austrii otrzymane dotacje

Ryanair

Już w 2016 r. KE stwierdziła, że austriackie dotacje dla Ryanaira i TUIfly naruszały unijne zasady państwowej pomocy. / Zdjęcie: Unsplash [Fotis Christopoulos]

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł wczoraj (29 września), że niemiecki TUIfly i irlandzki Ryanair mają zwrócić 13 mln euro otrzymane od austriackiego rządu w 2016 roku. Według TSUE państwowe dotacje dawały przewoźnikom nieuzasadnioną przewagę.

 

Już w 2016 r. Komisja Europejska stwierdziła, że dotacje, jakie obie linie lotnicze dostały od państwowego portu lotniczego w Klagenfurcie, naruszały unijne zasady państwowej pomocy. KE nakazała wówczas austriackim władzom, by zażądały zwrotu środków.

Według Komisji niektóre z umów serwisowych i marketingowych między liniami lotniczymi a lotniskiem w Klagenfurcie dawały przewoźnikom niesprawiedliwą przewagę. TUIfly i Ryanair zakwestionowały decyzję KE i wniosły pozew do TSUE.

Trybunał przyznał jednak rację Komisji, odrzucając tym samym argumenty TUIfly i Ryanair. Nakazał obu firmom zwrot otrzymanej pomocy w celu rekompensaty korzyści, jakie uzyskały dzięki umowom z austriackim portem.

Ryanair już zapowiedział, że odwoła się od decyzji.