Z powodu pandemii rosną koszty życia. Tel Awiw najdroższym miastem świata

tel-awiw-izrael-najdrozsze-miasto-damaszek-syria-inflacja-wzrost-cen-pandemia-lockdown-the-economist-intelligence-unit

W 2020 r. Tel Awiw zajął 5. miejsce w rankingu najdroższych miast świata. Teraz jednak, po raz pierwszy w historii, znalazł się na pierwszej pozycji. [Canva]

Najdroższym miastem na świecie jest Tel Awiw, wynika z zestawienia Economist Intelligence Unit. Druga pod względem wielkości metropolia Izraela po raz pierwszy w historii znalazła się na czele rankingu.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Ranking „Global Cost of Living Index”, sporządzany jest od ponad 30 lat przez analityków brytyjskiego magazynu The Economist. W tym roku uwzględniono 173 miasta i oceniono je na podstawie cen ponad 200 produktów i usług.

W 2020 r. Tel Awiw zajął 5. miejsce w rankingu najdroższych miast świata. Teraz jednak, po raz pierwszy w historii, znalazł się na pierwszej pozycji. Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że wynika to z „siły izraelskiej waluty, szekla, w stosunku do dolara, ponieważ indeks bierze pod uwagę ceny w Nowym Jorku jako podstawę porównania”.

W zestawieniu za ubiegły rok pierwsze miejsce zajmował Paryż, wraz ze szwajcarskim Zurychem i Hongkongiem. W 2021 r. spadł jednak na miejsce drugie, gdzie towarzyszy mu Singapur. 

Na czwartym miejscu znajduje się Zurych, a na piątym Hongkong. Czołową dziesiątkę zamykają Nowy Jork, Genewa, Kopenhaga, Los Angeles i Osaka. Warszawa zajęła 67. miejsce.

„Na szczycie rankingu dominują miasta europejskie i rozwinięte metropolie azjatyckie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie i chińskie utrzymują stosunkowo umiarkowane ceny”, wskazali autorzy zestawienia.

Zwrócili też uwagę, że najtańsze miasta znajdują się głównie na Bliskim Wschodzie, w Afryce lub uboższych częściach Azji.

Francja chce częściowo zrekompensować obywatelom wzrost cen paliw i energii

W sumie ze świadczenia ma skorzystać 38 mln mieszkańców Francji.

Co jeszcze wynika z indeksu?

Najtańszym miastem świata pozostaje Damaszek. Syryjska waluta wyraźnie słabnie w stosunku do dolara, a panująca w kraju od 2011 r. wojna domowa przyczynia się do osłabienia gospodarki. Drugim najtańszym miastem jest stolica Libii, Trypolis, a trzecim Taszkent w Uzbekistanie.

Największy wzrost w rankingu odnotował Teheran – przeskoczył z 79. na 29. pozycję, co oznacza, że był najbardziej drożejącym miastem świata. Autorzy zestawienia wskazują, że wynika to przede wszystkim z sankcji nakładanych przez USA na irański rząd.

Damaszek i Teheran, a także wenezuelskie Caracas i argentyńskie Buenos Aires, jak wskazują analitycy, bardzo ucierpiały w wyniku wysokiej inflacji.

Z kolei największy spadek w rankingu zanotował Rzym – spadł o 16 miejsc, na 48. pozycję, a zatem odnotował znaczne spadki cen. W stolicy Włoch szczególnie mocno obniżyły się ceny artykułów spożywczych i ubrań. Ceny najbardziej spadły też w Bangkoku (Tajlandia) i Limie (Peru).

Reakcja na rosnące ceny paliw. USA uwalniają strategiczne rezerwy ropy naftowej

Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o uwolnieniu na rynek 50 mln baryłek ropy naftowej.

Pandemia winną wzrostu cen

Według analityków na wzrost światowych cen wpłynęła w znacznym stopniu pandemia, która spowodowała wstrzymanie łańcuchów dostaw, zmianę potrzeb konsumentów i wzrost inflacji, co ostatecznie doprowadziło do zwiększonych kosztów życia.

Według The Economist ceny towarów i usług wzrosły od ubiegłego roku średnio o 3,5 proc., co stanowi najwyższy wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat. Dla porównania w ubiegłym roku wzrost ten wyniósł 1,9 proc. Pandemia i wprowadzane lockdowny wpłynęły i nadal wpływają na światową produkcję i handel.

Wzrost kosztów życia związany jest też ze zwiększonymi kosztami transportu, spowodowanymi wzrostem cen benzyny. Zdrożały też produkty życia codziennego, rozrywka i tytoń.

Analitycy spodziewają się, że w przyszłym roku koszty utrzymania w wielu miastach jeszcze bardziej wzrosną. „Mamy jednak nadzieję, że banki centralne będą ostrożnie podnosić stopy procentowe, aby skutecznie walczyć z wszechobecną inflacją”, wskazała przewodnicząca rankingu Upasana Dutt.