W jaki sposób Szwecja planuje wyjść z kryzysu gospodarczego?

Minister finansów Szwecji Magdalena Andersson (na zdj.) twierdzi, że Szwecja "ma większe pole manewru niż wiele innych krajów europejskich z powodu niskiego zadłużenia". / Foto: licencja (CC BY-NC-ND 2.0) [Socialdemokraterna]

Rząd Szwecji zaprezentował w poniedziałek w parlamencie budżet na 2021 r., mający pomóc gospodarce wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Rekordowe nakłady mają być możliwe dzięki wcześniejszym oszczędnościom.

 

 

Ze względu na kryzys wywołany pandemią oczekuje się, że w tym roku gospodarka Szwecji skurczy się o 4,6 proc. Stopa bezrobocia wynosi obecnie około 9 proc.

Szwecja: Cięcia podatków, aby ulżyć obywatelom?

W zaproponowanym budżecie mniejszościowy rząd socjaldemokratów oraz Partii Ochrony Środowiska, wspierany przez Partię Centrum oraz Liberałów, zaproponował zwiększenie nakładów o 105 mld koron (10,1 mld euro) w 2021 r.

„Jest to możliwe dzięki oszczędnościom, jakie poczyniliśmy w czasach dobrej koniunktury. Mamy większe pole manewru niż wiele innych krajów europejskich z powodu niskiego zadłużenia”, tłumaczyła na konferencji prasowej minister finansów Magdalena Andersson.

Pieniądze mają zostać przeznaczone zarówno na inwestycje w sektor państwa opiekuńczego (m.in. wyższe zasiłki dla bezrobotnych przez dwa lata, wyższe emerytury), jak i obniżkę podatków od firm oraz osób fizycznych.

Norwegia i Szwecja: Antyislamskie wiece Oslo i Malmö. Sprofanowano Koran

W ciągu ostatnich dwóch dni w Norwegii i Szwecji doszło do antyislamskich manifestacji. Interweniowała policja.

Opozycja nastawiona krytycznie

Według szacunków nakłady mają przyczynić  się do powstania 75 tys. nowych miejsc pracy. Część funduszy zostanie przeznaczona również na wsparcie zielonej gospodarki (np. możliwość zwrotu części kosztów instalacji paneli słonecznych).

Przedsiębiorcy zatrudniający osoby w wieku poniżej 23 lat oraz firmy dokonujące inwestycji otrzymają dodatkowe ulgi podatkowe. W nowym budżecie znalazły się także środki na stypendia na naukę lub ponowne zatrudnienie osób poniżej 60 roku życia.

Opozycyjna centroprawicowa Umiarkowana Partia Koalicyjna skrytykowała budżet. W opinii reprezentującej to ugrupowanie Elisabeth Svantesson rząd „podwyższając zasiłek dla bezrobotnych sprawi, że w Szwecji nie będzie opłacało się pracować”.