Szwecja pracuje nad pierwszą w UE infrastrukturą do wystrzeliwania satelitów

kosmos, Esrange Space Center

Esrange Space Center niedaleko Kiruny w Szwecji / Zdjęcie: Flickr, CC BY 2.0 [NASA/University of Houston/Edgar Bering]

Centrum Esrange Space Center będzie pierwszym miejscem na terytorium Unii Europejskiej, skąd możliwe będzie wynoszenie na orbitę satelitów. Przebudowa ośrodka, zlokalizowanego w okolicach Kiruna w północnej Szwecji, powinna zakończyć się do lata przyszłego roku.

 

 

Znajdujące się około 200 kilometrów na północ od granicy koła podbiegunowego Esrange Space Center powstało w połowie lat 60. ubiegłego wieku i służy jako ośrodek badawczy. Modernizacja centrum rozpoczęła się w 2015 roku. Jej zakończenie umożliwi pożyczka w wysokości 12 mln euro, zaciągnięta przez Szwedzką Korporację Kosmiczną (SSC) w Nordyckim Banku Inwestycyjnym (NIB).

Jak donosi portal Arctic Today, przebudowane zostaną infrastruktura do testowania rakiet i urządzenia naziemne do obsługi satelitów.

Jakie koszty poniesie Ziemia w związku z turystycznymi lotami w kosmos?

Na 2022 r. planowanych jest ponad 400 turystycznych lotow w kosmos.

Szwecja kosmicznym gigantem?

Projekt modernizacji centrum był jednym z założeń zawartych w szwedzkiej strategii na rok 2018, zgodnie z którą kraj ma dążyć do statusu potentata w zakresie technologii kosmicznych. Przemysł kosmiczny określony został w dokumencie jako strategiczny sektor szwedzkiej gospodarki w przyszłości. Dzięki przebudowie ośrodka pod Kiruną Szwecja stanie się jednym z kilkunastu krajów na świecie, jakie posiadają własną infrastrukturę satelitarną.

Rozbudowane centrum może również posłużyć Unii Europejskiej, która obecnie wystrzeliwuje satelity z Gujany Francuskiej, ale nie z Europy.

„Dzięki nowym możliwościom, jakie uzyska ośrodek po przebudowie, najprawdopodobniej stanie się on pierwszym miejscem na kontynencie, gdzie firmy z gałęzi przemysłu kosmicznego będą mogły rozwijać technologie rakietowych nowej generacji i wysyłać satelity”, zapowiedział w rozmowie z Arctic Today Philip Påhlsson, rzecznik Szwedzkiej Korporacji Kosmicznej.