Szwajcaria wstrzymuje wdrażanie sieci 5G

Źródło: Pixabay

Szwajcaria wstrzymuje wdrażanie sieci 5G. Powodem zawieszenia prac są plany przeprowadzenia nowych badań dotyczących potencjalnej szkodliwości fal emitowanych przez nadajniki piątej generacji. UE uznaje sieć 5G za nieszkodliwą, ale Szwajcarzy postanowili przeprowadzić dodatkowe testy.

 

Prawo telekomunikacyjne w Szwajcarii jest sharmonizowane z prawem unijnym, ale władze w Bernie wynegocjowały sobie możliwość odchodzenia od tej reguły w szczególnie uzasadnionych przypadakch, a za taki uznano właśnie budowę infrastruktury dla sieci 5G.

Szwajcarscy operatorzy wstrzymują wdrażanie 5G

Szwajcaria jest w Europie liderem pod względem zaawansowania prac nad siecią telekomunikacyjną piątej generacji. W całym kraju stoi obecnie już ok. 2 tys. nowych nadajników. Ale, jak ujawnił dziennik „Financial Times”, teraz prace nad rozwojem sieci 5G zostały wstrzymane.

Powodem jest stanowisko Federalnego Biura ds. Środowiska (BAFU), które poprosiło o więcej czasu na zbadanie potencjalnego wpływu nadajników sieci 5G na ludzi oraz środowisko naturalne. Szwajcarscy operatorzy telekomunikacyjni otrzymali od BAFU specjalny list w tej sprawie z prośbą o wstrzymanie prac.

Sieć 5G będzie działać na nieco innej zasadzie niż obecnie obowiązujący standard 4G (LTE). Emitowane przez nowe nadajniki dawki promieniowania niejonizującego będą bardziej skoncentrowane, ale nadawne mają być w zdecydowanie krótszych okresach. BAFU chce jednak dokładniej zbadać tę zależność między bardziej skoncentrowanym choć krótszym działaniem. Biuro nie zakłada, że badania wykażą jakąś szkodliwość, ale informuje, że chce wykluczyć wszelkie potencjalne zagrożenia.

Najważniejszy szwajcarski operator telekomunikacyjny Swisscom poinformował już, że zastosuje się do prośby BAFU. Nie zostaną co prawda przerwane prace budowlane, ale wszelkie działające obecnie testowo nadajniki zostaną wyłączone i nie będą prowadzone żadne prace wdrożeniowe z wyłączeniem budowy samych masztów.

Jakie będą unijne rekomendacje ws. budowy sieci 5G?

Debaty wokół Huawei ciąg dalszy. Unia Europejska najprawdopodobniej nie zarekomenduje państwom członkowskim wykluczenia chińskiego koncernu z budowy infrastruktury 5G w Europie.

 

 

Unia Europejska zamierza opublikować rekomendacje dla państw członkowskich do końca stycznia. Z informacji jakie przedostały się do mediów wynika, że Bruksela …

WHO nie stwierdziło nasilonego ryzyka

Swisscom jednocześnie zapewniło, że „żadne dotąd przeprowadzone testy, w Szwajcarii i poza nią, nie wykazały żadnej szkodliwości fal emitowanych przez nadajniki sieci 5G”. Chodzi tu o natężenie fal w dopuszczonych granicach normy. O braku większej szkodliwości tych fal niż w przypadku obecnie stosowanych nadajników mówi także stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która przeanalizowała 25 tys. wyników różnych badań z całego świata.

Z kolei Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała fale o częstotliwości stosowanej w sieci 5G jako należące do potencjalne kancerogennych w tzw. Grupie 2B. Oznacza to, że sieć piątej generacji jest równie „rakotwórcza” co np. kiszonki warzywne albo wyciąg z aloesu. Niepokój budzą co prawda pewne badania wykonane na myszach, ale badania na ludziach nie dały już takiego samego rezultatu.

W Polsce pierwsze testy sieci 5G na szeroką skalę odbędą się w Gdyni. Umowę w tej sprawie władze miasta podpisały z operatorem telekomunikacyjnym Play na początku stycznia. Wszystko musi jednak jeszcze zatwierdzić Urząd Komunikacji Elektronicznej. W Gdyni już stoi 100 stacji bazowych sieci 5G.

Kolejne testy prowadzone będą w Sokołowie Podlaskim, Grójcu oraz Toruniu. Do końca roku w całej Polsce ma działać minimum 9,5 tys. stacji bazowych sieci 5G.

Wielka Brytania dopuszcza Huawei do 5G, ale w ograniczonym stopniu

Brytyjski rząd nie zablokował chińskiemu koncernowi Huawei możliwości współtworzenia sieci telekomunikacyjnej piątej generacji (5G). Uznał jednak, że nałoży na Chińczyków ograniczenia.

 

Brytyjski plan to próba pogodzenia różnych interesów. Z jednej strony na Wielką Brytanię naciskały Chiny, które sugerowały, że od dopuszczenia …