BioNTech może przyspieszyć wzrost gospodarczy Niemiec nawet o 0,5 proc.

BioNTech, szczepionka

W drugim kwartale tego roku BioNTech odnotował obroty w wysokości 5,31 mld euro. / Zdjęcie: Flickr, CC BY 2.0 [Tim Reckmann]

Opracowanie i krajowa produkcja przełomowej szczepionki przeciw COVID-19 przez niemiecką firmę BioNTech może w tym roku przyspieszyć wzrost gospodarczy Niemiec nawet o 0,5 proc., wynika z szacunków Sebastiana Dulliena, szefa Instytutu Polityki Makroekonomicznej i Badania Koniunktury (IMK).

 

Przewiduje się, że gospodarka niemiecka wzrośnie w tym roku o około 4 proc., po spadku spowodowanym pandemią o 4,6 proc. w ubiegłym roku. Jak wskazuje szef IMK, firma BioNTech, która w konsorcjum z amerykańskim Pfizerem wyprodukowała szczepionkę na koronawirusa, może odpowiadać za około jedną ósmą ogólnego wzrostu PKB w 2021 r. w Niemczech.

„Nie wyobrażam sobie innego przykładu, w którym jedna firma miałaby taki wpływ na niemiecki PKB”, powiedział Dullien Reuterowi. „Rzadko zdarza się, że poszczególne firmy mają znaczenie makroekonomiczne, ale BioNTech jest takim przykładem”, podkreślił.

BioNTech chce wyprodukować szczepionkę mRNA na malarię

Testy innowacyjnego preparatu mają rozpocząć się już w przyszłym roku. Według danych WHO w 2019 r. na całym świecie było ok. 229 mln przypadków malarii.

Skąd takie liczby?

Obliczenia opierają się na najnowszych dochodach BioNTech, które pokazały, że koncern spodziewa się uzyskać w tym roku 15,9 mld euro przychodów ze swojej szczepionki na COVID-19. To mniej więcej 0,5 niemieckiego PKB, powiedział Dullien. W 2020 r. produkt krajowy brutto Niemiec wyniósł około 3,3 bln euro.

„BioNTech stosunkowo niewielką część surowców pozyskuje z zagranicy, mówimy więc o produkcji niemal w całości krajowej (…). Ma to bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy”, zaznaczył autor analizy.

Główny ekonomista ING Carsten Brzeski uważa kalkulację Dulliena za wiarygodną. „Niewiele jest firm, które zaczynają od zera i osiągają ogromny sukces tak szybko, jak BioNTech”, wskazał ekspert.

Niechęć do szczepień to problem także wśród medyków [WYWIAD]

Musimy poważnie traktować wątpliwości części społeczeństwa co do szczepień i zrozumieć, skąd bierze się ten brak zaufania, mówi Pia Vuolanto z Instytutu Zaawansowanych Badań Społecznych Uniwersytetu Tampere.

Gigantyczny sukces BioNTech

Szczepionka opracowana przez BioNTech i Pfizera opiera się na nowej technologii mRNA. Produkt wytwarzany jest m.in. w Marburgu. Jak podaje „Deutsche Welle”, w drugim kwartale tego roku BioNTech odnotował obroty w wysokości 5,31 mld euro. W tym samym okresie 2020 r. było to 41,7 mln euro.