System Galileo odzyskał część swojej sprawności

Satelita nawigacyjny, źródło: Wikipedia/US Government (CC0 Public Domain)

Po trwającej od 11 lipca awarii unijny system nawigacji satelitarnej Galileo odzyskał podstawową sprawność. Problem z jego działaniem wynikał z awarii naziemnej infrastruktury. Okazało się, że jedną z przyczyn problemów była… nieudana aktualizacja zabezpieczeń przed cyberatakami.

 

Dyrektor odpowiadającego za system Galileo Europejskiego Organu Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GNSS) Carlo des Dorides przekazał informacje na temat awarii członkom komisji ds. przemysłu w Parlamencie Europejskim.

Do awarii doszło we Włoszech w miejscowości Fucino, gdzie znajduje się naziemne centrum nadzorujące pracę 22 satelitów systemu Galileo. Doszło tam do problemów z układem PTF, czyli Precise Timing Facility, który odpowiada za koordynację czasu satelitów Galileo z czasem ziemskim i kalkulację właściwego położenia satelitów na ziemskiej orbicie.

Problemy również w centrum w Niemczech

Awaria wydarzyła się w bardzo pechowym momencie, ponieważ inne problemy miało w tym samym czasie drugie naziemne centrum koordynacyjne programu Galileo, które znajduje się w Niemczech. Przeprowadzano tam właśnie aktualizację oprogramowania, które zabezpiecza centrum przed cyberatakami. Ale aktualizacja się nie powiodła i trzeba ją było powtarzać, co spowodowało konieczność wyłączenia systemów w niemieckim centrum.

Oba wydarzenia zbiegły się w czasie, tłumaczył europosłom Pierre Delsaux, zastępca dyrektora generalnego ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości w Komisji Europejskiej. „Niestety do cyberataków dochodzi na świecie coraz częściej, dlatego musimy aktualizować nasze systemy zabezpieczeń. Ale musimy teraz przemyśleć to, jak przeprowadzać takie operacje w sposób, który nie zakłóci funkcjonowania różnych usług” – mówił Delsaux.

Przedstawiciel KE dodał jednak, że „nie można w 100 proc. zagwarantować, że tego typu awarie jeszcze kiedyś się pojawią.” Zapewnił natomiast, że Galileo niebawem odzyska pełną sprawność. GNSS powoła też komisję, która zbada wszystkie szczegóły sprawy i stworzy rekomendacje na przyszłość.

Większość pojedynczych użytkowników najprawdopodobniej nie zauważyło jednak awarii, działały bowiem podobne systemy – amerykański GPS i rosyjski GLONASS. Większość urządzeń wyposażona jest w łączność z więcej niż jednym systemem, a więc w chwili awarii Galileo po prostu przełączyła się na inny system.

Francja: Macron zapowiedział stworzenie wojsk kosmicznych

Tuż przed francuskim świętem narodowym – Dniem Bastylii – prezydent Emmanuel Macron zapowiedział rozbudowę francuskich zdolności wojskowych w przestrzeni kosmicznej. W tym celu we wrześniu w ramach sił powietrznych powstanie dowództwo sił kosmicznych.
 

Emmanuel Macron poinformował o nowych planach francuskiego wojska …

Budowa Galileo wciąż trwa

Unijny system, który jest najmłodszy ze wszystkich, bo działa w pełni od grudnia 2016 r., jest wykorzystywany tylko w najnowszych urządzeniach (np. smartfonach). Wielką zaletą nowego systemu miał być najmniejszy ze wszystkich promień błędu, ponieważ przeznaczony dla wojska GPS oferuje zwykłym użytkownikom nieco mniej precyzyjne namierzanie. Podobnie jest z rosyjskim GLONASS-em. Na świecie funkcjonuje jeszcze chiński system BeiDou, ale jest on o wiele mniej popularny.

Unijny system miał zmienić podejście do tego typu usług i obniżyć ich cenę dla cywilnych użytkowników. Wygrać na rynku miał też precyzyjnością i niezawodnością. Niestety obecna awaria może temu przeszkodzić. Galileo to system, który powstawał też rekordowo długo, jego budowa trwała ponad 17 lat i pochłonęła 10 mld euro.

Proces ten de facto jeszcze się nie zakończył. Do połowy 2020 r. na orbitę mają trafić jeszcze kolejne zapasowe satelity. Docelowo ma ich być wszystkich 30.

Holandia sparaliżowana przez wielką awarię telekomunikacyjną

Kilka godzin trwała wczorajsza (24 czerwca) wielka awaria sieci telekomunikacyjnej w Holandii. Sparaliżowana została nie tylko łączność między wieloma obywatelami, ale także systemy służb ratowniczych, policyjnych czy medycznych. Na ulice holenderskich miast wysłani zostali wszyscy dostępni policjanci.
 

Holenderska awaria telekomunikacyjna rozpoczęła …