„Strażnicy piasku” na Sardynii

Piasek na Sardynii / Zdjęcie via twitter @romankraft

Coraz częstsze kradzieże piasku zmusiły władze Cabras na Sardynii do wprowadzenia specjalnych środków, które zapobiegną jego znikaniu. Aby ochronić lokalne plaże przed dewastacją, będą je patrolowali „strażnicy piasku”.

 

 

Ostrzeżenia, mandaty i groźby spędzenia nawet do 6 lat w więzieniu. Żaden z tych zabiegów nie odstrasza turystów na Sardynii przed zabraniem ze sobą pamiątki po urlopie spędzonym w otoczeniu wyjątkowych śnieżnobiałych lub różowych plaż. I chociaż jest to surowo zakazane przez miejscowe władze, a na wszystkich lotniskach na wyspie przeprowadzane są kontrole bagaży, wciąż znajdują się śmiałkowie, którzy ryzykują zabranie pamiątki z wakacji. Aby utrudnić ten proceder, od soboty plaże w sardyńskim Cabras patrolują „strażnicy piasku”.

Tegoroczny lipiec był najgorętszy w historii pomiarów?

Według wyliczeń europejskiej służby monitorowania zmian klimatycznych Copernicus Climate Change Service (C3S) tegoroczny lipiec mógł w Europie być minimalnie gorętszy od tego z 2016 r. A to oznaczałoby, że było najcieplej od 1880 r., czyli od początku monitorowania średnich temperatur na …

Złodzieje piasku

W Cabras, mieście znanemu z plaż o śnieżnobiałym lub różowym odcieniu, dokonano w ostatnich latach wielu kradzieży tego kruszcu. Stąd inicjatywa mająca na celu powstrzymanie nielegalnych prób zbiórki oraz wszelkiej możliwej degradacji miejsc wypoczynku. Strażnikami zostali przeważnie cywile, związani z Dyrekcją Morskiego Obszaru Chronionego półwyspu Sinis. Ich zadaniem będzie wspieranie działań policji i nadzorców kąpieli w mieście.

Do głównych zadań „strażników” będzie należało monitorowanie plaż, informowanie turystów o zakazie oraz zgłaszanie ewentualnych przypadków kradzieży. Dodatkowo strażnicy będą egzekwować zakaz palenia i pozostawienia śmieci na plażach, które również są dużym utrapieniem wypoczywających oraz przenosić zgromadzony na chodnikach piasek.

Lato w Europie: Rosną temperatury, płoną lasy

Pożary pochłaniają kolejne hektary europejskich lasów, a przez wiele państw regularnie przechodzą fale upałów. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla coraz większej liczby osób.
 

Od dwóch tygodni Portugalia zmaga się pięcioma wielkimi pożarami. Największy z nich wybuchł w gminie Vila del Rei, …

Zakazana pamiątka

Tylko w ostatnich dniach lokalne służby poinformowały o kradzieży 200 kg piasku, który udało się odzyskać dzięki kontrolom na lotnisku w Elmas pod Cagliari. Inny przykład dotyczy pewnej pary turystów z Francji. Aresztowano ich po tym, jak podczas wyrywkowej kontroli, przed wejściem na pokład promu kursującego między Porto Torres a Tulonem, znaleziono w ich samochodzie 40 kg piasku. Para umieściła piasek w 14 butelkach. Za kradzież grozi im do 6 lat więzienia.

Turyści zasłaniali się niewiedzą o dokonywaniu czynu zabronionego. Tymczasem zbieranie czegokolwiek na włoskich plażach (piasku, muszli, kamyków) podlega karze więzienia od jednego do sześciu lat.

Nawet milion gatunków zagrożonych wyginięciem

Rekordowa liczba gatunków zwierząt i roślin jest obecnie zagrożona całkowitym zniknięciem z powierzchni Ziemi. Powodem jest zanieczyszczenie środowiska. Takie wnioski płyną z największą przeprowadzonego dotąd w historii badania dotyczącego bioróżnorodności na naszej planecie.
 

Opublikowany w Paryżu wstępny …

Granice turystyki

Wywożenie piasku i innych pamiątek z wakacji to tylko jeden z objawów „overtourismu”, który w ostatnich latach stał się poważnym problemem europejskich państw. Turystów przybywa, ponieważ podróżowanie nigdy nie było tak łatwe jak dziś, ale konsekwencje przemieszczania rzeszy ludzi stają się coraz bardziej odczuwalne dla lokalnych mieszkańców.

We znaki dają się zarówno Ci, którzy przyczyniają się do powiększenia cen najmu mieszkań w centrach miast – z czym coraz częściej walczą europejskie miasta, w tym Barcelona – lecz również Ci, niszczący naturalne środowisko.

Europa oblężona przez turystów

Sezon turystyczny w Europie w pełni. W wielu miejscach, zwłaszcza na południu kontynentu, jego szczyt nadejdzie dopiero we wrześniu. Ale z sezonu na sezon turystów w Europie przybywa. Europejskie miasta muszą sobie z tym jakoś poradzić.
 

Turystów na świecie przybywa masowo. …